Jak být v roce 2024 ekologicky udržitelnější v kuchyni? Využívejte zbytky a vyrazte na lov do popelnice
Pokud chcete být letos v kuchyni ekologičtější, nemusíte radikálně omezit konzumaci masa. Můžete se zaměřit třeba na kroky, které předejdou plýtvání.
Na začátku roku si mnoho z nás tradičně dává spoustu předsevzetí. Některá se týkají naší fyzické kondice, jiná toho, že se budeme více věnovat volnočasovým aktivitám, další se naopak týkají naší práce, efektivity a motivace posouvat věci kupředu. Leden by nás ale mohl vybídnout také k tomu, abychom si osvojili návyky, které jsou ekologicky udržitelnější – třeba v kuchyni. Přinášíme přehled tipů, které mohou aplikovat jak úplní novicové, tak pokročilí záchranáři jídla.
Naučte se správně skladovat potraviny
Zkrabatělé mrkve a brambory, okoralé pečivo, shnilé ovoce… Každého z nás pohled na znehodnocené potraviny trápí, ještě více nás trápí, že je musíme vyhodit, přesto se to děje až třetině vyprodukovaného jídla. Každý Čech vyhodí ročně 91 kilogramů potravin. Jak tomu předejít? Na pečivo si pořiďte speciální sáček s membránou, nebo jej alespoň balte do více bavlněných vrstev (kvalitní kváskový chléb přežije i mrazák, když víte, že ho během několika dnů nespotřebujete).
Bylinky dávejte stonkem dolů do hrnku s vodou, jablka stranou od ostatního ovoce, protože produkují etylen, který urychluje kazivost. Mrkve dejte také klidně do vody a do ledničky, brambory mějte na tmavém, suchém místě v papírovém sáčku. Hnědnutí banánů pak zpomalíte tím, že je oddělíte z trsu a jejich stopky obalíte fólií. Další tipy najdete na webu Zachraň jídlo.
Rozlišujte „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“
Podle výzkumu v zemích EU se ukázalo, že až 10 procent z celkového objemu vyplýtvaných potravin, tedy 8,8 milionu tun, je způsobeno tím, že spotřebitelé nerozumí pojmům „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“. „Minimální trvanlivost do“ tedy označuje datum, do kterého si potravina uchová svoji deklarovanou kvalitu – od jogurtu se neoddělí syrovátka, čokoláda na sobě nemá bílý tukový potah a podobně. Takové potraviny lze ale stále bezpečně konzumovat, pokud tedy byly skladovány ve správných podmínkách. Datum „spotřebujte do“ se pak objevuje na potravinách, které velmi rychle podléhají zkáze, jako jsou třeba čerstvé ryby nebo čerstvé maso. Po jeho uplynutí tak už potraviny konzumovat nelze.