Jak dopadne zápas v CS:GO, Dota nebo LoL? Český startup počítá kurzy esportových utkání
Přes startup Oddin, jenž sázkovým kancelářím pomáhá s výpočtem kurzů, jen loni „proteklo“ jedenáct miliard korun. Otevírá pobočku v Dubaji a Peru.
Sázení na oblíbené hráče či týmy je pro mnoho fanoušků neoddělitelnou součástí sledování sportovních utkání. Poslední roky přitom roste popularita esportů, tedy profesionálního hraní počítačových her, a jejich diváci chtějí sázet také. Český startup Oddin se už pět let veze na vlně zájmu, kdy sázkovým kancelářím a bookmakerům po celém světě nabízí pokročilé analýzy. I když na další růst nabírá peníze od investorů, hlásí překlopení do zisku.
„Esport se během relativně krátké doby proměnil z kratochvíle několika hráčů videoher v miliardového giganta s celosvětovým dosahem. Vedle herních studií si na něm dokázaly postavit byznys i další subjekty,“ vypráví Vlastimil Venclík, zakladatel a šéf Oddinu. Právě český startup je jedním z takových případů.
Oddin funguje jako analytická esportová platforma se specializací na monitoring videoherních turnajů. Nabízí situační modely pro sázkové kanceláře a bookmakery. Využívá přitom strojové učení a analytické nástroje, které zkoumají přes sto proměnných každou vteřinu a dokážou tak předpovídat vývoj zápasů.
„Určování kurzů na esportové zápasy je poměrně komplikované, troufám si říct, že díky velkému počtu proměnných složitější než u klasických sportovních zápasů,“ říká Venclík s tím, že Oddin celkem dodává kurzy pro 260 firem po celém světě. Největšími herními tituly jsou pro něj Counter-Strike: Global Offensive, známý také pod zkratkou CS:GO, Dota2, League of Legends a Valorant.
„I v Česku se během posledních let mnohonásobně zvýšil zájem a lokální týmy získávají i celosvětové uznání. V současnosti je na domácí scéně patnáct prestižních esportových týmů včetně favoritů jako Sinners, eSuba, Brute či Enterprise Esports,“ vyjmenovává Venclík. To je také jeden z důvodů, proč se CzechCrunch věnoval fenoménu esportu v samostatném speciálu.
Jen loni přes Oddin „proteklo“ necelých jedenáct miliard korun, což má být pět procent globálního objemu esportových sázek, a Venclík letos očekává navýšení na tři až čtyřnásobek. Zatímco tržby startupu se v roce 2021 pohybovaly v nižších desítkách milionů korun, loni je dokázal ztrojnásobit.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNavíc od investorů na čele s britským fondem Velo Partners a malajsijským Genting Ventures loni získal přes 100 milionů. „Chodí za námi hodně VC fondů i institucionálních investorů a ptají se nás na další kola. Aktuálně to neřešíme, ale rádi bychom se k tomu vrátili v druhé půlce roku,“ popisuje Venclík s tím, že startup se v minulém roce překlopil do zisku.
Před rokem tým startupu tvořilo třicet lidí, nyní je to již 120 a otevírá pobočky v Dubaji a Peru. V CzechCrunchi jsme jej i z těchto důvodů zařadili do výběru CC25 – pětadvacítky českých startupů, které se vyplatí sledovat. Jaká je nyní hlavní výzva, kterou musí Oddin zvládnout?
„Přežít náš rychlý růst,“ odpovídá Venclík. „Není jednoduché ztrojnásobit počet lidí, udržet kulturu a zároveň mít nastavené procesy a správné fungování. Chceme budovat nové vertikály, co se diverzifikace portfolia týče – vybudovat z Oddinu firmu, která je nadále partnerem pro sázkové kanceláře.“