Jak investovat? Dlouho šlo nahoru všechno, teď je důležité akcie dobře vybrat, říkají experti z Amundi

Přečtěte si náš nový investiční speciál, kde čeští analytici popisují, co letos čekat, a nechali nás nahlédnout do svých strategií.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

amundi_investice_specialSpeciál

Foto: CzechCrunch

Zdeněk Pavlík a Petr Zajíc z Amundi

0Zobrazit komentáře

Investování nabírá na stále větší popularitě. Pro některé je to především zábava, stále více lidí si však uvědomuje, že právě díky investování mohou své finanční prostředky chránit před tlakem inflace a zhodnocovat kapitál lépe, než když jim leží jen na běžných spořicích účtech. Nebo dokonce pod polštářem. Proto jsme požádali ty, kteří se na kapitálových trzích pohybují jako ryby ve vodě, aby nám popsali, co letos čekat ve světě investic, a nechali nás nahlédnout do svých strategií. Představujeme nový investiční speciál, v němž si můžete přečíst, jak investovat v roce 2023.

„Stockpicking je důležitější než kdy jindy. Zatímco v předchozích letech šlo nahoru úplně všechno, teď jsou v rámci sektorů mezi jednotlivými tituly veliké rozdíly ve výkonnosti,“ míní Petr Zajíc, Senior Portfolio Manažer ze společnosti Amundi, který společně se svým kolegou Zdeňkem Pavlíkem, jenž v Amundi působí jako Senior Product Specialist, poodhalil své prognózy v rámci našeho speciálu.

Jaké oblasti budou v investicích v roce 2023 nejzásadnější? Jaké ukazatele na kapitálových trzích je dobré sledovat? Nebo co by nemělo chybět ve správně diverzifikovaném portfoliu každého investora? V rozhovoru s Petrem Zajícem a Zdeňkem Pavlíkem se dozvíte třeba i to, zda dává smysl hledat příležitosti vedle USA také v Evropě či Asii. I jak moc může být zajímavá pražská burza.

Co vás nejvíce překvapilo v prvním čtvrtletí letošního roku?
Petr Zajíc: Nejvíc nás překvapila aktuální nervozita a extrémní volatilita ve finančním sektoru. V žádném z našich scénářů jsme nepracovali s možností, že nastane run na banky, který jsme viděli. Přitom právě finanční sektor paradoxně měl být ten, který měl nejvíc profitovat z růstu úrokových sazeb. Je samozřejmé, že vyšší úroky přinesly nějaká rizika, ale aktuální panika byla neočekávaná. To je jev, kterému se říká černá labuť neboli black swan.

Patnáctileté období nulových úrokových sazeb vedlo k tomu, že přežívalo mnoho projektů, které by jinak neměly na přežití nárok, vznikala spousta investičních strategií, které vůbec nedávaly smysl. Navíc firmy, které potřebovaly bezpečná, takzvaná „safe haven“ aktiva, nakupovaly instrumenty s nulovým nebo velmi malým výnosem. Když pak začaly sazby růst, byly nuceny je přeceňovat.

To byl i jeden z důvodů, proč zkrachovala SVB – držela dluhopisy jako jistotu likvidity, ale bohužel je musela prodávat se ztrátou, protože mezitím narostly výnosy, takže cena dluhopisu poklesla.

Jaké největší ponaučení si nesete z loňského roku?
Petr Zajíc: V ekonomice i mezi investory, a to jak institucionálními, tak i drobnými, je stále hodně volných prostředků, takže korekce a propady cen byly (a jsou vlastně i dnes) během několika dní vystřídány optimismem a vlnou nákupů.

Situaci může vyřešit vyšší inflace, která snižuje disponibilní příjem spousty lidí. Krátkodobě to překonají z rezerv, které přes covid naakumulovali, ale čím déle budou inflační tlaky přetrvávat, tím to bude těžší. A nervozita, kterou teď vidíme ve finančním sektoru, to může ještě akcelerovat nebo zhoršit, neboť omezí přístup k úvěrům.

Jak investovat v roce 2023? Čtěte náš nový investiční speciál, kde odborníci popisují, co letos čekat, a nechali nás nahlédnout do svých strategií.

Více

Jaké oblasti budou v investicích v roce 2023 nejzásadnější?
Petr Zajíc: Pro investice je obvykle nejzásadnější vývoj na akciových trzích. To ovlivňuje jak výkonnost fondů, tak ETF, ale i sektorových nebo tematických řešení. Přeneseně pak také výkonnost dluhopisů nebo atraktivitu hotovosti. Pokud máte na mysli, co je v roce 2023 rozumné investičně, pak jsou to dnes podle našeho názoru spíše dluhopisy, které mají lepší poměr rizikovosti a výnosového potenciálu.

Jaký bude letos sentiment trhu a jaký bude mít dopad na vývoj na trzích?
Petr Zajíc: Sentiment hraje na trhu zásadní roli. Vůbec se ale nedá předvídat, je to vidět za poslední tři měsíce tohoto roku. Nejdříve byl sentiment pozitivní, protože investoři většinově uvěřili, že sazby dosáhly vrcholu, protože inflace vrcholila na konci roku 2022. Pak zase ne, protože trochu překvapivě přišla druhá vlna inflace v USA a centrální banky avizovaly pokračování hodně restriktivní politiky, pak se objevila panika ve finančním sektoru, takže opět někteří spekulují, že centrální banky už raději nebudou sazby příliš zvyšovat.

Je to dobře, nebo špatně? Co je důležitější – vyšší sazby, nebo stabilita trhu? Co je horší pro trh? Kdybych věděl, jaký bude sentiment, pak už se jen sluním.

Jaké ukazatele na kapitálových trzích je dobré sledovat?
Petr Zajíc: Všechno nejvíc ovlivňuje ekonomika, inflace a vývoj na akciových trzích. Inflace, sazby, politika Fedu, korporátní výsledky firem, regulace, daňové politiky, těch věcí je strašná spousta. Sledovat je nutné všechny faktory. Kapitálové trhy jsou komplexní, je nutné je vnímat jako celek. Jsou volatilní, ovlivnit je může úplně všechno a v čase se dopad těchto parametrů mění.

Volíte pro letošní rok nějakou speciální investiční strategii?
Petr Zajíc: Již od posledního čtvrtletí 2021 preferujeme spíš defenzivní tituly, hledáme firmy hodnotové a se silným cash flow a na tom se nyní nic nemění. Pořád jsme v době rostoucích nebo vyšší sazeb, proto je preference hodnotových strategií větší než strategie růstová. Stockpicking je důležitější než kdy jindy. Zatímco v předchozích letech šlo nahoru úplně všechno, teď jsou v rámci sektorů mezi jednotlivými tituly veliké rozdíly ve výkonnosti.

claenk-1920×1080

Foto: CzechCrunch

Jak investovat v roce 2023?

Na jaké akcie se podle vás vyplatí v roce 2023 zaměřit?
Zdeněk Pavlík: Obecně spíše na ty, které jsou méně citlivé na úrokové sazby a mají méně cyklický charakter svého podnikání. V případě úrokových sazeb se sice situace po krachu amerických bank a problémech švýcarské Credit Suisse krátkodobě změnila, takže trh upravil svá očekávání a cyklus zvyšování úrokových sazeb by měl být u konce rychleji. Vzhledem ke stále vysoké inflaci platí, že centrální banky nemohu začít snižovat úrokové sazby tak rychle jako například v covidu. Současná problematická situace ve finančním sektoru by se mohla postupně propsat do reálné ekonomiky. Vyspělé ekonomiky by tak postupně měly zpomalovat svůj výkon, což dopadne na zisky společností. Proto stále dávají smysl defenzivněji orientované tituly.

Na jaké dluhopisy se podle vás vyplatí v roce 2023 zaměřit?
Zdeněk Pavlík: Zvolit aktivně spravovaný dluhopisový fond, který pracuje s durací. Aktuálně vyšší volatilita nahrává opatrnosti. S tím, jak se situace pravděpodobně bude uklidňovat, tak portfolio manažer bude zvyšovat duraci s cílem profitovat z budoucího očekávaného snižování úrokových sazeb. Kdo chce menší kolísání hodnoty své investice, může si to nakombinovat. Například polovinu prostředků investovat do velmi krátkodobých fondů, které odvíjí svou výkonnost primárně od základní sazby ČNB. Druhou polovinu do zmiňovaného fondu, který nakupuje delší dluhopisy (má vyšší duraci).

Na jaké ETF se podle vás vyplatí v roce 2023 zaměřit?
Zdeněk Pavlík: Nastavená strategie je klíčová. ETF sledují vybraný index, což je výhoda a nevýhoda zároveň. Například některá akciová ETF v sobě měla automaticky zahrnutou nedávno zkrachovalou americkou banku. Aktivně spravovaný fond může takovou problémovou banku vyprodat. Pro ETF dává smysl mít více různých ETF pohromadě, které mohou tvořit kompletní portfolio. Dnes už jsou na trhu například fondy, které portfolio složené z různých ETF tvoří.

Co by nemělo chybět ve správně diverzifikovaném portfoliu každého investora?
Petr Zajíc: Jednak nástroje peněžního trhu jako zdroj likvidity, neměly by chybět ani dluhopisy, které nyní nabízejí solidní výnos. Největší část by měly tvořit akcie, a teprve pokud mám navíc, pak má smysl směřovat k alternativním nástrojům jako private equity nebo podobně.

Vidíte vedle USA příležitosti také v Evropě či Asii?
Petr Zajíc: Příležitosti jsou všude, jde jen o to, jak se vám podaří sestavit portfolio. Dnes se nedá zobecňovat. Letos je podstatnější stockpicking, tedy výběr jednotlivých titulů, než regionální alokace.

Mohou být zajímavé investice na pražské burze?
Petr Zajíc: Obecně je trh v Česku zajímavý pro ty, kteří hledají vysoký dividendový výnos. Příležitosti tu jistě jsou, ale na druhou stranu je tu trh velmi malý. Větší část tvoří banky a ČEZ, což jsou všechno subjekty postižené windfall tax, takže profitabilita je zamlžená.

Hlavním partnerem Investičního speciálu pro rok 2023 je brokerská společnost XTB, dalšími partnery jsou investiční společnost Amundi a J&T Banka.

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi