Jak letos investovat? Celý rok může být nervózní, nejlepší pozici mají státní dluhopisy, říká Hájek

Přečtěte si náš nový investiční speciál, kde čeští analytici popisují, co letos čekat, a nechali nás nahlédnout do svých strategií.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

hajek-xtbSpeciál

Foto: XTB / CzechCrunch

Štěpán Hájek, analytik finančních trhů z XTB

0Zobrazit komentáře

Investování nabírá na stále větší popularitě. Pro některé je to především zábava, stále více lidí si však uvědomuje, že právě díky investování mohou své finanční prostředky chránit před tlakem inflace a zhodnocovat kapitál lépe, než když jim leží jen na běžných spořicích účtech. Nebo dokonce pod polštářem. Proto jsme požádali ty, kteří se na kapitálových trzích pohybují jako ryby ve vodě, aby nám popsali, co letos čekat ve světě investic, a nechali nás nahlédnout do svých strategií. Představujeme nový investiční speciál, v němž si můžete přečíst, jak investovat v roce 2023.

„Zajímavé budou menší technologické společnosti, jejichž akcie si prochází za poslední dva roky peklem, a kvalitní akcie, kde se vytváří příležitosti,“ míní analytik finančních trhů Štěpán Hájek z XTB, který spolu s Romanem Koděrou z J&T Banky a Petrem Zajícem a Zdeňkem Pavlíkem z Amundi poodhalil své prognózy v rámci našeho speciálu.

Jaké oblasti budou v investicích v roce 2023 nejzásadnější? Jaké ukazatele na kapitálových trzích je dobré sledovat? Nebo co by nemělo chybět ve správně diverzifikovaném portfoliu každého investora? V rozhovoru se Štěpánem Hájkem se dozvíte třeba i to, zda dává smysl hledat příležitosti vedle USA také v Evropě či Asii. I jak moc může být zajímavá pražská burza.

Co vás nejvíce překvapilo v prvním čtvrtletí letošního roku?
Nejvíce mě překvapilo, že se efekty vyšších sazeb začaly projevovat tak rychle a stáhly první tři banky. Uvidíme, co dalšího nás čeká, jistě jsou v ohrožení i další firmy, například z nemovitostního sektoru. Překvapil mě začátek roku a jak dlouho se na trzích drží spekulativní nálada, která nafoukla ocenění nekvalitních společností, a to v prostředí takto vysokých sazeb.

Jaké největší ponaučení si nesete z loňského roku?
Těch lekcí byla spousta. Hlavní ponaučení je, že je důležité zůstat zainvestovaný v kvalitních firmách, a pokud držím akcie firem, které nejsou například v zisku, ale jejich ocenění je velmi vysoko, je dobré se těchto společností v prostředí vyšších sazeb zbavit. Jsou to právě tyto společnosti, které potřebují levný kapitál k lepení stávajících dluhů a nějakému růstu.

Jak investovat v roce 2023? Čtěte náš nový investiční speciál, kde odborníci popisují, co letos čekat, a nechali nás nahlédnout do svých strategií.

Více

Jaké oblasti budou v investicích v roce 2023 nejzásadnější?
Nejdůležitější budou všechny třídy aktiv, ale každá bude mít své místo na výsluní v jiný okamžik. Je těžké odhadovat, kdo sebere nejvíce pozornosti, ale nejlepší pozici mají státní dluhopisy. Jejich ceny dramaticky klesly, nabízí zajímavé výnosy a případná recese může vydělat na kapitálovém výnosu nemalé peníze s relativně malým rizikem. Zajímavé budou menší technologické společnosti, jejichž akcie si prochází za poslední dva roky peklem, a kvalitní akcie, kde se vytváří příležitosti.

Jaký bude letos sentiment trhu a jaký bude mít dopad na vývoj na trzích?
Sentiment se velice rychle mění, a to v závislosti na vývoji inflace a následné reakce centrálních bank. Vším může výrazně zamíchat také recese, ale znovu jde o něco, co nelze odhadovat. Základní scénář je takový, že nervozita může doprovázet celý rok, jelikož zpožděné efekty vyšších sazeb dopadnou na ekonomiku ve druhé polovině letošního roku. To bude ovlivňovat celý trh napříč třídami aktiv.

Jaké ukazatele na kapitálových trzích je dobré sledovat?
Pokud bych měl vybrat jeden ukazatel, bude jím inflace. Ta bude ovlivňovat, co udělají centrální banky. A to je důležité pro přísun kapitálu na trhy. Zajímavé také budou předstihové ukazatele PMI, které předpovídají, jaké momentum chytla ekonomika. Jakmile se trh zbaví nervozity kolem úrokových sazeb a inflace začne klesat, bude nás zajímat hlavně ekonomický růst a následný růst nebo pokles ziskovosti u firem.

Volíte pro letošní rok nějakou speciální investiční strategii?
Mám v portfoliu zatím mnohem více státních dluhopisů a čekám na zajímavé příležitosti. Diverzifikaci příliš neřeším, pokud mám společnosti, které chci nakoupit a jsou třeba ve stejném sektoru. Vlastně bych rád portfolio více zkoncentroval v růstových společnostech, kterým začnou klesat výrazně zisky, ale jejich produkt nebo služba je něčím unikátní. Nyní jsou příležitosti hlavně v energetickém sektoru a hodnotových společnostech.

claenk-1920×1080

Foto: CzechCrunch

Jak investovat v roce 2023?

Na jaké akcie se podle vás vyplatí v roce 2023 zaměřit?

  • Occidental Petroleum, protože sektor energetiky má stále kam růst a Occidental má velmi dobrou pozici jako producent ropy.
  • Google, protože „prohrává“ bitvu o umělou inteligenci, ale přitom jde o firmu, která vymyslela spoustu AI aplikací, které se však nikdy nedostaly na trh.
  • Palantir, protože se může dostat do zisku, zvětšil obchodní oddělení a jeho vliv na Ukrajině pomáhá k akvizici dalších klientů.
  • J.P. Morgan, protože krach menších regionálních bank vždy posílí ty největší hráče.
  • ČEZ, protože to nejlepší má již za sebou, výhled pro zisky začne meziročně klesat a ve hře je také zestátnění výroby.

Na jaké dluhopisy se podle vás vyplatí v roce 2023 zaměřit?
Vyvaroval bych se korporátních dluhopisů, pokud nejde o větší společnost, která je schopna ručit dostatečně velkými aktivy. Koukal bych na dluhopisy větších bank a korporátů, vše ostatní je dle mého názoru nesmysl a příliš velké riziko, které můžete s mnohem větším klidem podstoupit na akciovém trhu, jenž vás dokáže lépe odměnit. Jediné dluhopisy, které bych sám koupil a někomu doporučil, jsou státní dluhopisy nebo dluhopisy, které mohu kdykoliv koupit a prodat na finančním trhu za tržní cenu.

Na jaké ETF se podle vás vyplatí v roce 2023 zaměřit?
Každý si musí vybrat sám, zda ho nějaký sektor konkrétně zajímá, nebo mu věří, a podle toho hledat tematické ETF. Osobně bych doporučil investovat pouze do amerických indexových ETF na S&P 500 nebo Dow Jones. Zde jsou stále příležitosti. Na indexových ETF z Evropy nebo Asie už ta příležitost byla.

Co by nemělo chybět ve správně diverzifikovaném portfoliu každého investora?
Zcela jistě energetické společnosti. V energetickém mixu hraje ropa a plyn velmi důležitou roli, především ropný sektor je výrazně podinvestovaný. Cena ropy nemá kromě recese vlastně žádný důvod klesat, naopak dává díky nízké aktuální produkci a investicím předpoklad, aby byla dlouhodobě dražší. Jde mimo jiné o vedlejší efekt ESG.

Vidíte vedle USA příležitosti také v Evropě či Asii?
Příležitosti v Asii a Evropě již byly a na hostinu jste přišli pozdě. Můžete stále koupit akcie v těchto regionech, ale za zcela normální ocenění nebo být hodně selektivní. Zajímavý může být nyní bankovní sektor, který dostal ránu kvůli uzavření bank v USA. Osobně se orientuji hlavně na trh v USA.

Mohou být zajímavé investice na pražské burze?
Tituly na pražské burze mohou být zajímavé pro hodnotové investory. Řada akciových titulů nabízí zajímavou dividendu, ale výhled pro místní tituly není příliš pozitivní. Bankovní sektor bude bojovat s daní z neočekávaných zisků, tudíž nás zde nečekají žádné výrazné zisky. ČEZ na meziroční bázi zisky zvyšovat nebude, jelikož se situace v energetice uklidnila, a proto nevidím důvod, proč akcie za aktuální ceny kupovat. Museli bychom na trh Start, kde je na zajímavých cenách Pilulka. Kdo se bude chtít orientovat pouze na pražskou burzu, uteče mu řada mnohem zajímavějších příležitostí.

Hlavním partnerem Investičního speciálu pro rok 2023 je brokerská společnost XTB, dalšími partnery jsou investiční společnost Amundi a J&T Banka.

Rubriku Investice podporujíxtblogo_njet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

CzechCrunch Jobs