Jak náš mentoringový program pomohl začínajícím podnikatelům? Druhé kolo startupové akademie se blíží
S pojmem profesní mentoring se potkáváme čím dál častěji. A ostatně není divu – při kariérní cestě vzhůru je tato metoda rozvoje velmi důležitá a začínajícím podnikatelům může hodně pomoci. Právě na mentoringu je postavená i naše startupová akademie, v rámci které se startupistům snažíme pomoci s budováním projektů. A ostřílení mentoři z branže v ní hrají stěžejní roli.
„Ve startupovém ekosystému se CzechCrunch pohybuje den co den. Posloucháme příběhy zaběhlých startupů i jejich nelehké začátky. Mezi naše hlavní pilíře patří dlouhodobě networking, vzdělávání a podpora, proto jsme se rozhodli vytvořit program, který je na nich postaven a dá mladým projektům šanci se v tomto tvrdém světě zorientovat a prorazit,“ říká eventová manažerka CzechCrunche Kateřina Kováčová.
Jak mentoři a mentees ovšem mentoringový program vnímají? Před ukončením druhého běhu naší Startup Academy, do kterého se přihlášky uzavírají zítra (3. února) minutu před půlnocí, proto přinášíme postřehy účastníků, kterými se můžete inspirovat. Více informací o startupové akademii včetně formuláře pro registraci naleznete na webu. Dodáváme, že se stále můžete přihlašovat i jako mentoři.
***
Robert Haas
Symbio
Do mentoringu CzechCrunche i mimo něj jsem se pustil proto, že jsem chtěl sdílet zkušenosti, které jsem za 22 let nasbíral, a zjistit, jaké to je, podílet se částečně na jiném než vlastním byznysu. A to se mi v dobrém vrátilo. Jednak díky tomu, že až když člověk formuluje to, co v podnikání intuitivně dělá a jak přemýšlí, tak teprve zjistí, co si vlastně myslí. A jednak díky skvělé mentee Marcele, která je jednou z nejnašlápnutějších a nejakčnějších podnikatelek s velkým srdcem a obrovským drivem. Moc jí přeji úspěch, protože pokud si ho někdo zaslouží, je to ona.
Jiří Nečas
Productboard
Aby si mentees z mentoringového program něco odnesli, měli by mít otevřenou mysl, ochotu učit se nové věci a být připraveni nové věci zkoušet. Obrovsky pomáhá, když jdou do programu s tím, že už mají představu, co by se chtěli naučit, jaké znalosti by chtěli získat a jaké problémy potřebují vyřešit. Do začátku jim to pomůže lépe si nastavit cíle a celková očekávání.
Mentor i mentee si pak dokážou díky tomu lépe uvědomit situaci, v jaké se mentee nachází, a vytvořit představu, jak by mohl vypadat finální stav po skončení programu. Shrnul bych to tím, že vztah mezi mentorem a menteem je založen na důvěře, respektu, konstruktivní zpětné vazbě, otevřenosti, povzbuzování, vzájemné spolupráci a ochotě učit se a sdílet.
***
Adam Sládek, Petr Štěpánek, Eva Kuttichová
Macromo
Po zkušenostech se Startup Academy víme, že jsme po všech stránkách připraveni vstoupit na trh. Myšlenka, že můžeme díky prediktivní a preventivní zdravotní péči udělat aktivní život člověka delší, kvalitnější a produktivnější, nás napadla loni v září. Kromě partnerství s certifikovanou laboratoří na celogenomové sekvenování DNA jsme během Startup Academy sestavili vývojářský tým a v uzavřené komunitě spustili funkční minimum viable product schopný rozpoznávat několik znaků lidského zdraví. Čeká nás testovací provoz na českém trhu, následně chceme směřovat na další trhy v Evropské unii. Už nyní však dostáváme nabídky partnerů, kteří by nám otevřeli dveře do Spojených států.
Martin Kučera
Boo.cz
Díky Startup Academy mám spoustu nápadů na vylepšení, které budu ještě dlouho zapracovávat. Je brzo na konkrétní vyhodnocení, ale rozhodně to stálo za to a hned bych do toho šel znova. Oceňuji zejména tři hlavní roviny, na které jsem v rámci mentoringového programu narazil – mentoring, semináře a startupovou komunitu.