Jak mít nejlepší marketing? Řekne vám to Taylor Swift. Na nové album nalákala tak jako nikdy jiný

Nejslavnější zpěvačka světa uvedla vysoce očekávanou desku The Tortured Poets Department. A opět nám všem dala lekci, jak se špičkově prodávat.

Filip HouskaFilip Houska

taylor-swift-2

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Taylor Swift

0Zobrazit komentáře

Je neděle a kostel ve vašem městě začíná ohlašovat blížící se mši. Místo zvonů ale zní skladby od Taylor Swift. To není vtip, ale realita německého Heidelbergu, kde takto chtějí přivést mladé k náboženství. Vliv americké zpěvačky na dnešní svět je natolik velký, že se předpokládá, že má ve své zemi moc zasáhnout i do prezidentských voleb. Do toho pobláznit stovky milionů fanoušků, vydělat podobné množství dolarů – a ještě k tomu všem ukázat, jak dělat efektivní marketing. Krásným příkladem je její nová deska, na kterou se připravují i ti největší hráči v oboru.

Před chvíli se do éteru dostal nový projekt jedné z nejslavnějších zpěvaček současnosti. Jedenácté studiové album Taylor Swift se jmenuje The Tortured Poets Department a čekalo se na něj minimálně od letošního předávání cen Grammy, kde ho veřejně oznámila při přebírání ceny za nejlepší popovou desku Midnights.

Už to potvrzuje bystrost jejího týmu, protože si na oznámení vybrali moment, který sledoval celý svět. Marketingový úspěch Taylor Swift ale nespočívá jen v ohlašování nových desek – klíč se skrývá v něčem jiném.

Globální megahvězdou, jejíž bohatství podle odhadů přesahuje jednu miliardu dolarů, se stala hlavně díky komunitě svých fanoušků. Pracuje s nimi, váží si jich, dává jim něco navíc. Jedna věc je poslední vyprodané turné The Eras Tour, které pohnulo i hospodářskými stavy některých zemí, bez loajálních příznivců by ale nic takového nebylo.

Moc sociálních sítí

Jen na Instagramu a TikToku má Taylor Swift přes 300 milionů sledujících, čímž se řadí mezi TOP 20 nejsledovanějších lidí světa. Zdaleka není první, ovšem jako jedna z mála umí se svou komunitou pracovat. Trvalo to roky, než poznala návyky svých fanoušků, jejich preference, jejich radosti, jejich obavy. Jakmile si je načetla, obsah tomu přizpůsobila.

Ví, že mladá generace, která tvoří většinu jejích příznivců, prahne po detailech, pikantních únicích – něčem, co v nich vyvolá další nadšení. Proto na TikTok takticky zveřejňuje verze svých často nevydaných písniček, aby zájem fanoušků neustále udržovala. K tomu vytvořila i hashtag #SwifTok, kde všechen exkluzivní obsah sdružuje.

Americká popová zpěvačka Taylor Swift

Díky tomu se stala přeborníci v šuškandě, kdy přes nejrůznější leaky dokáže vyvolat celosvětový zájem o svou tvorbu. Lidé si povídají, sdílí informace na svých sociálních sítích, píšou články – a často i kvůli TikToku a Instagramu se stává, že média hledají nové zaměstnance výhradně pro pokrývání všeho, co se okolo Taylor Swift děje.

Pozorní fanoušci mohou v jejích příspěvcích nacházet i skryté zprávy, které dohromady mohou napovídat, co dalšího chystá. Ať už jde o úryvky skladeb, nebo na první pohled tajemné popisy u fotek. A že někdy z jejích profilů zmizí množství předchozího obsahu? I to je jedna z taktik. Pokud stovky milionů lidí uvidí, že má vyčistěný feed, něco se děje.

Taylor Swift tak umí z relativních maličkostí vytvořit účinný celek, který nenechá nikoho v klidu. Reálně ani nemusíte být její příznivec a sledovat ji, kde se dá – ona si vás i tak najde skrze skulinky v internetovém prostoru. Je to zkrátka fenomén, jehož tvůrčí marketing na sociální sítích by se mohl vyučovat na školách. V centru však musí být vždy fanoušek a jeho potřeby.

Přesah do offlinu

Pro její vliv nemůže Taylor Swift přehlédnout ani vedení platforem, na kterých svůj obsah publikuje. Typicky Instagram, který vymyslel netradiční věc, kdy přímo do jejího profilu přidal skrytý tematický odpočet před vydáním The Tortured Poets Department. Stačilo jen profil pohybem prstu do displeji aktualizovat, aby se objevil. To rozhodně není běžná funkce.

Aktivaci si nenechaly ujít ani Spotify a Apple Music, kde Taylor Swift generuje nejvíce poslechů. První zmíněný před vydáním naplánoval v Los Angeles speciální celodenní poslechovou akci, zatímco hudební služba od Applu pro fanoušky připravila playlisty jejích skladeb, které složila podle fází smutku: popírání, hněv, vyjednávání, deprese a přijetí. Tím dala zčásti najevo, o co v nové desce půjde.

taylor-swift-1

Foto: CzechCrunch

Skrytý odpočet na Instagramu Taylor Swift

Všechny tyto kroky nepřišly zčistajasna, jsou to propracované tahy od marketingového týmu zpěvačky. A nesou ovoce. Když se k tomu připočtou rozmístěné QR kódy napříč různými městy, které vedou na videa na YouTube, která odhalují konkrétní písmena, do proma vstupuje i guerilla marketing, který pro svou podstatu může být mnohdy efektivnější než cokoliv, co vzniká primárně v digitálním světě.

Jedinečným marketingovým nástrojem se pro Taylor Swift staly i koncerty – a byť jen málokdo je dokáže v takovém tempu vyprodávat, dá se z toho vzít ponaučení. Ať už jste na jakékoliv pozici, na jakékoliv akci, vždy existuje možnost, jak fanouškům přinášet obsah ze zákulisí. Zkrátka jim dávat něco, co jinde nenajdou. Pokud to bude atraktivní a aktuální, je to část úspěchu.

Není tomu tak dávno, co na Disney+ vyšel tříapůlhodinový dokument z jejího posledního turné The Eras Tour, kde se „historky z natáčení“ také objevovaly. Podle očekávání jde o nejúspěšnější hudební film, který se na televizní službě kdy objevil. A Taylor Swift zajistil novou pozornost s potenciálem, že část běžných diváků konvertuje do svých fanoušků.

Marketing ikony současné popové hudby je v tento moment jako nezastavitelná mašina, která generuje zájem, i když to mnohdy nemusí být primární cíl. Je totiž otázkou, jestli opravdu chtěla plnit titulní strany amerických deníků, když navštěvovala zápasy svého přítele Travise Kelceho, hráče amerického fotbalu za letošní vítěze NFL Kansas City Chiefs.

Co se bude dít dál? Je více než pravděpodobné, že právě vydaná deska The Tortured Poets Department bude opět trhat rekordy v žebříčcích a dominovat hudebním podkladům na sociálních sítích. A relevance Taylor Swift znovu poroste.

Jako Amazon po česku. V Praze vyrostla síť prodejen bez jakékoliv obsluhy, nákup nemusíte ani markovat

Otestovali jsme prodejny Minute Shop, kde se nesetkáte s žádnými lidmi. Zatím fungují čtyři v Praze, cílem je sto obchodů po celém Česku.

Peter BrejčákPeter Brejčák

minuteshop-3-min

Foto: Minute Shop

Prodejna Minute Shop v pražské Libni

1Zobrazit komentáře

Částečně bezobslužné prodejny v Česku do provozu uvedl už například potravinářský řetězec Coop nebo chovatelské potřeby Super zoo a několik dalších, menších regionálních prodejen. Pražské podniky ale koncept obchodů, kde si vystačíte bez personálu, posouvají zase o něco dál a ve využití technologií předběhly i takového giganta, jako je Amazon. V Minute Shop není obsluha vůbec žádná – ani během dne – a zákazníci v nich jednotlivé položky nemusí ani markovat. Jak se v takovém obchodě nakupuje?

Už když přijdete před nejnovější obchůdek Minute Shop nedaleko Libeňského mostu, na první pohled je jasné, že je něco jinak. Skrz okna, jež se táhnou od podlahy až ke stropu, je totiž velmi dobře vidět, že i když se v prodejně nachází něco, co připomíná pokladní pás, nestojí u něj žádný člověk. Ostatně nikdo není ani v celém prostoru, přesně podle zamýšleného konceptu.

Prodejna funguje díky mobilní aplikaci, v níž je nutné se nejdřív registrovat a identifikovat občanským průkazem (na rozdíl od konkurence není potřeba využít Bankovní identitu). Následně si před prodejnou v aplikaci vyberete správnou lokaci a odemknou se vám dveře. Do připravené (nebo klidně i své) tašky pak vkládáte požadované zboží a na konci stačí celou tašku položit na pás. Nákup projde skenerem, v aplikaci se vám objeví seznam položek s možností pro případné opravy. Zaplatíte kartou, přes Apple Pay nebo Google Pay. A máte hotovo.

Zatímco u jiných prodejců, kteří již bezobslužné prodejny uvedli do praxe, zákazník svůj nákup musí markovat na samoobslužné pokladně, zde tento proces nahrazují RFID čipy. Ty své využití našly už například v průmyslových halách nebo logistických skladech, v případě Minute Shopu slouží pro identifikaci zboží, kdy se jeden čip na papíru nalepí na konkrétní artikl. Neviditelné antény na pásu pak nákup oskenují v průběhu pár sekund, podobný koncept možná znáte z prodejen sportovního Decathlonu, kdy nákup stačí vložit do speciální „vany“.

„Průměrný nákup u nás trvá kolem jedné minuty, proto jsme zvolili název Minute Shop,“ vysvětluje pro CzechCrunch během návštěvy obchodu Klára Murínová, tisková mluvčí společnosti Store Invent. Ta si na maloobchodním trhu vybudovala pozici zejména díky poskytování inventurních služeb, které využívalo například Tesco nebo Kaufland, pole působnosti se ale rozhodla rozšířit i do samotného retailu.

„Jsme skutečně první plně automatizovaná prodejna v Česku, na rozdíl od jiných prodejen nepřenášíme práci na zákazníka,“ pokračuje Murínová s narážkou právě na nutnost markovat zboží, jak tomu je v obchodech Coop či Super zoo, které zároveň fungují v hybridním režimu – přes den s klasickou obsluhou a v noci bez ní.

Prodejny Minute Shop – které oficiálně provozuje společnost Round the Clock – jsou aktuálně čtyři, kromě Libně také v Nuslích, Dejvicích a v Letňanech. Velikostí připomínají menší večerky a pojmou 350 až 450 položek trvanlivého sortimentu včetně alkoholu (díky registraci v aplikaci na občanku mohou nakupovat jen zákazníci starší než osmnáct let). V blízké době se ale má sortiment rozšířit třeba o pečivo, ovoce, zeleninu, balené šunky a časem také o maso.

Store Invent prodejny zásobuje přibližně dvakrát týdně z centrálního skladu v Jílovém u Prahy, kde zároveň tiskne a nalepuje čipy na jednotlivé kusy zboží. Díky přehledu o zásobách v reálném čase dokáže také okamžitě reagovat, pokud se některé artikly budou vyprodávat rychleji.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K rozšíření má kromě sortimentu dojít také geograficky, firma chce totiž prostřednictvím franšíz vstoupit i do dalších míst po republice. „Cílem je mít sto obchodů přibližně do dvou let,“ přibližuje Murínová a dodává, že koncept prodejen je ideální zejména v menších obcích do tisíce obyvatel a ve vylidněných regionech.

Store Invent přitom počítá s tím, že zájem o franšízy může podpořit i možnost čerpání dotace na přestavbu prodejen na takzvaný hybridní režim od ministerstva průmyslu a obchodu. „Podle našich dat se tak náklady na investice do jedné prodejny pohybují ve stovkách tisíc korun s návratností kolem jednoho roku. K rentabilitě dochází už od padesáti aktivních registrovaných zákazníků,“ doplňuje Murínová. S prvními zájemci o franšízu už prý společnost jedná, do provozu by se měly uvést již v letošním roce. Konkrétní možné lokality zatím ale neprozrazuje.

Myšlenka bezobslužného nakupování potravin se zrodila v době zuřící pandemie koronaviru i v reakci na restrikce týkající se omezení kontaktu s dalšími osobami. Z tohoto důvodu i nyní Minute Shop umožňují v jednu chvíli nakupovat jen jednomu zákazníkovi – do prodejny ovšem můžete vstoupit třeba s kamarádem nebo dítětem, ale jen přes jednu aplikaci. Další nakupující musí počkat, až vy svůj nákup dokončíte a obchod opustíte. „Pomáhá to i pocitu bezpečnosti, pokud nakupujete ve tři ráno, nechcete, aby za vámi do obchodu lezl neznámý člověk,“ podotýká Murínová.

Dá se říct, že jsme v Česku využitím RFID čipů předběhli Amazon.

Svým konceptem a fungováním se Minute Shop do velké míry podobá síti Amazon Go, kterou americký gigant představil již před několika lety. Při vstupu jen přiložíte telefon, vyberete zboží a odejdete – bez nutnosti zboží markovat nebo identifikovat, o což se starají speciální automatizované systémy. Tento koncept ale Amazon částečně opouští a jak upozornil portál CNN, důvodem je také nutnost využívat asi tisíc lidí, kteří v reálném čase kontrolovali, zda systémy zvládnou nákupy identifikovat správně.

Místo toho Amazon více přechází k využívání chytrých nákupních vozíků, které artikly umí skenovat jednodušeji, a to právě pomocí RFID čipů. „Dá se říct, že jsme v tomto ohledu v Česku předběhli Amazon, ten nás ale se svým rozpočtem rychle doběhne,“ směje se Murínová.

Výhodou této technologie také je, že se nemusí omezovat například na pokladní pás, jak je tomu nyní i v Minute Shop. „Tento pás by zde ani nemusel být, ale zjistili jsme, že čeští zákazníci jsou na ně až příliš zvyklí,“ popisuje Murínová. Místo toho by prý skenery zboží mohly být namontovány například do rámu dveří, což potenciálně nákup ještě více zjednoduší.

S tím, že Store Invent plánuje prodejny rozšiřovat zejména do menších obcí a odlehlých lokalit, počítá i s dalšími vychytávkami pro zákazníky. Aby například starší lidé nebyli nuceni využívat mobilní aplikaci, pokud nemají chytré telefony nebo nechtějí využívat Apple Pay a Google Pay, chystá zavedení dobíjecích kartiček, které budou sloužit k otevření prodejny i k zaplacení.