Jak prošustrovat 11 milionů dolarů od Netflixu? Režisér místo seriálu koupil krypto i pět Rolls-Royců

Carl Rinsch, tvůrce 47 róninů, skončil v poutech a vazbě poté, co vzal 11 milionů dolarů od Netflixu a nakoupil za ně akcie či dogecoin.

Luboš KrečLuboš Kreč

carl-rinschStory

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Carl Rinsch

0Zobrazit komentáře

Carl Erik Rinsch sice natočil pouze jeden film, jeho jméno je dnes ale tím asi nejskloňovanějším v Hollywoodu – a přesto velmi pravděpodobně žádný další film už režírovat nebude. Leda by si ho jednou platil sám. Je totiž ústřední postavou bizarního kriminálního příběhu, v němž Netflix přišel o miliardu korun a který by sám vydal na detektivní thriller.

Když měla na Vánoce roku 2013 premiéru historická fantasy 47 róninů s Keanu Reevesem v hlavní roli, očekávání byla velká. Studio Universal za blockbuster utratilo skoro čtvrt miliardy dolarů včetně výdajů na marketing a šlo o jeho nejdražší snímek roku. Jenže samurajský akčňák komerčně zklamal a zůstala po něm finanční díra v řádu desítek milionů dolarů.

Že to bude průšvih, naznačovaly už jeho přípravy, neboť se ukázalo, že režisér Carl Erik Rinsch je hodně vznětlivý, nekonvenční při komunikaci s kolegy a že dodržování termínů a rozpočtu rozhodně není jeho silná stránka. Producent Scott Stuber jej v jeden moment dokonce vyhodil s křikem ze střižny a nedovolil mu zhlédnout finální úpravy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rinsch zakázku na 47 róninů získal díky úspěchu reklam a krátkých filmů, které točil, měl blízko i k legendárnímu Ridleymu Scottovi. Za minisnímek Gift pro společnost Philips si v roce 2010 dokonce odnesl cenu z festivalu v Cannes. A po neúspěchu v Hollywoodu se zase vrátil k reklamám a také se upnul k vlastnímu projektu sci-fi seriálu o umělých lidech s názvem White Horse neboli Bílý kůň.

Když v roce 2018 naplno propukly streamovací války a služby jako Netflix, HBO nebo Amazon hladově hledaly nové náměty a nové tvůrce, z Rinsche se najednou stalo horké zboží, jak to popsal slavný reportér John Carreyrou pro deník The New York Times. Rinsch měl v ruce pracovní ukázky, které natočil i díky investicím od Keanu Reevese, takže se o něj strhla ostrá aukce.

Tu vyhrál Netflix, jenž slíbil dát na sérii o 13 dílech více než 44 milionů dolarů, aby ji režisér se svou manželkou mohl dokončit. Tehdejší šéfka výroby obsahu v Netflixu Cindy Hollandová se nepozastavila nad tím, že Rinsch nemá hotový ani scénář, dokonce si nevyžádala žádné reference, třeba od Scotta Stubera, který se s Rinschem trápil na 47 róninech a který tou dobou v Netflixu působil.

Netrvalo to ale dlouho a začaly se objevovat problémy – špatná komunikace, nedodržování termínů, žádosti o víc peněz… Netflix v době, kdy se blížila naplno covidová pandemie, poslal Rinschovi dalších 11 milionů dolarů. Autor totiž hrozil, že když je nedostane, nezvládne projekt dodělat.

A tehdy se všechno naplno zhroutilo: pandemie na Carla Rinsche tvrdě dopadla, začal blouznit, podlehl bizarním konspiracím a následoval i rozvod s ženou, která z jeho chování začala mít kvůli častým výbuchům vzteku strach. Aby toho nebylo málo, oněch 11 milionů dolarů, které dostal od Netflixu na dodělání Bílého koně, Rinsch vzal a přeposlal na svůj privátní investiční účet u společnosti Charles Schwab.

razzlekhan-2

Přečtěte si takéZa obří krádeží bitcoinů je výstřední a nepříliš dobrá rapperkaNávod, jak neprat ukradené bitcoiny. Za mřížemi skončila rapperka, která si říkala krokodýl z Wall Street

Podobně jako mnozí další v covidu propadl investiční mánii a myslel si, že dokáže miliony znásobit. Jenže se stal pravý opak a o značnou část z nich přišel chybnými sázkami na to, jak moc bude index S&P 500 klesat a jak moc vyrostou akcie firmy Gilead Sciences. Co mu naopak vyšlo, byla sázka na satirickou kryptoměnu dogecoin, jíž nakoupil za milion dolarů a v roce 2022, když svou pozici na kryptoburze Kraken likvidoval, si odnesl 27 milionů.

Vedle toho si ale nakoupil třeba pětici luxusních vozů značky Rolls-Royce, jedno od Ferrari a za více než 300 tisíc dolarů i unikátní hodinky Vacheron Constantin. Netflix se mezitím rozloučil s tím, že by ze seriálu něco mohlo být a celou investici ve výši 55 milionů dolarů, tedy více než miliardy korun, odepsal. „Bylo nám jasné, že to pan Rinsch nikdy nedotočí,“ uvedl pro The New York Times mluvčí Netflixu.

Jenže jak souběžně s tím běželo rozvodové řízení, o které u soudu požádala režisérova manželka, začaly postupně vyplouvat na povrch detaily o tom, co Rinsch udělal s penězi. Že občas blouznil a uvízl v konspiračním světě, to tušili všichni, kdo s ním byli tu a tam v kontaktu, ale že miliony určené na seriál zneužil k obchodům na burzách, nákupům drahých aut a spekulacím v kryptu?

A tak se rozjela série soudních sporů, které vyvrcholily tento týden, kdy si pro Carla Rinsche přišla do jeho sídla v Los Angeles policie a vzala ho do vazby. Soudce mu následně nařídil kauci 100 tisíc dolarů a podmínku, že se musí dostavit k soudu v New Yorku, kam případ formálně spadá. Podle amerických médií vypadal režisér, který do soudní síně přišel v džínách a roláku s pouty s na rukách i nohách, sklesle, nicméně příčetně.

Herectví mu pomohlo překonat koktavost a najít sebe samého. Bruce Willis dnes slaví sedmdesátiny

Věděli jste, že se Bruce Willis v dětství potýkal s koktavostí? A že vydal několik hudebních alb? To je jen pár detailů jeho bohatého života.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

bruce-willis-die-hard-1

Reprofoto: Movieclips/YouTube

Bruce Willis ve filmu Smrtonosná past

0Zobrazit komentáře

Neexistuje mnoho lidí, kterým jako by bylo souzeno stát se herci tak, jako Bruci Willisovi. Ještě na střední škole se potýkal s koktavostí, zatímco ale většinu lidí stresuje vystupování před publikem, jemu právě vystupování na pódiu pomohlo mluvit plynuleji. Časem dokonce vydal hudební album, vystupoval na Broadwayi a postaral se o některé z nejkultovnějších hlášek v moderní historii Hollywoodu. Jeden z nejznámějších žijících herců dnes oslavil sedmdesáté narozeniny, což je ideální příležitost připomenout si hlavní momenty jeho uměleckého života.

Historka o tom, jak herecká hvězda překonala koktavost, sice může na první pohled působit inspirativně, skutečná zkušenost mladého Willise ale byla poměrně těžká. „Zažil jsem si hodně šikany a musel jsem si cestu ven vybojovat,“ řekl před časem serveru The Hollywood Reporter. V dětství mu kvůli jeho problémům připadla přezdívka „Buck-Buck“.

V roce 2016 obdržel cenu od Amerického institutu pro koktavost, a když ji přebíral, v emotivním proslovu poznamenal: „Nejtěžší, co si pamatuju, bylo, když jsem jako dítě koktal. Moje rada lidem v téhle místnosti zní: Nikdy nikomu nedovolte, abyste se kvůli němu cítili jako vyděděnec, protože nikdy nebudete vyděděnci.“

V průběhu střední školy se rozhodl zkusit zapojit do divadelního kroužku. Nejen, že v sobě rychle objevil přirozený talent pro herectví, práce s psaným dialogem mu navíc pomohla získat větší kontrolu nad svým mluveným projevem a postupně díky tomu koktavost překonával. Jelikož pocházel z dělnické rodiny a nemohl si po střední dovolit pokračovat ve studiích, zprvu pracoval jako člen ostrahy v jaderné elektrárně nebo soukromý vyšetřovatel. Zájem o herectví mu ale zůstal a později ho začal studovat na univerzitě.

I want to be a part of it, New York, New York

Přelet nad kukaččím hnízdem je neodmyslitelně spjat s Jackem Nicholsonem. Zásadní je ale i pro Bruce Willise. Na studiích se totiž angažoval ve školní dramatické adaptaci knihy Kena Keseyho a díky tomu se definitivně rozhodl, že svoji budoucnost vidí v herectví. V pouhých devatenácti opustil univerzitu a přestěhoval se do New Yorku, kde se postupně dostal do řady mimobroadwayských inscenací.

V roce 1985, když mu bylo třicet, se spolu se třemi tisíci dalšími lidmi ucházel o roli v komediálním dramatu Měsíční svit. Úspěšně. Herec, který se kdysi krátce živil jako soukromé očko, ho nyní ztvárňoval také v seriálu. V průběhu následujících čtyř let a pěti řad se Willis alias sarkastický detektiv David Addison stal jednou z nejznámějších tváří televize, získal cenu Emmy i Zlatý glóbus.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Že se pak z televizní hvězdy stal Willis hollywoodskou legendou, je jen shoda náhod. Jelikož stále natáčel Měsíční svit, odmítl původně hlavní roli v akčním blockbusteru Smrtonostná past. Navíc tehdy nebylo zvykem, aby se televizní herci přesouvali do filmu (nebo naopak), a ti, co to zkoušeli, nebyli moc úspěšní. Přítelkyně režiséra Smrtonostné pasti se nicméně náhodou setkala se zástupcem analytické firmy CinemaScore a vyžádala si analýzu, podle níž by obsazení Willise projektu neuškodilo.

To by samo o sobě nestačilo na zásah do produkce úspěšného seriálu, Willisova kolegyně a představitelka jedné z hlavních rolí Měsíčního svitu, Cybill Sheperd, ale otěhotněla, takže se natáčení muselo pozastavit. Tím herec dostal přesně dostatek času na to, aby si bokem zahrál ve filmu, který se stal globálním hitem, udělal z něj filmovou hvězdu první velikosti a lidé ho dodnes s nadšením sledují znovu a znovu.

Bruno je zpátky

Bruce Willis ale není jen herec. Vydal totiž ne jedno, dvě, ale hned tři studiová hudební alba. Vše začalo chvíli před Smrtonosnou pastí, kdy herec v hodinovém mockumentu pro HBO ztvárnil Bruna Radoliniho, smyšleného bluesového hudebníka, který ovlivnil celou řadu dalších. V komedii The Return of Bruno se ve fikcionalizovaných verzích sebe sama objevily také hudební hvězdy jako Phil Collins, Elton John, Ringo Starr, Jon Bon Jovi, Graham Nash nebo Bee Gees. Všichni Radolinimu skládají poklonu.

Dlouhohrající album The Return of Bruno, které Willis nazpíval, se do dějin žánru nezapsalo, mělo ale relativně dobré prodeje a dnes představuje zajímavý artefakt zábavního průmyslu. V letech 1989 a 2001 vydal dvě další, obě ale propadla – to poslední, nesoucí název Speak Up, je těžké vůbec dohledat.

Kdopak to hraje?

Asi málokdo by očekával, že po nabytí statusu akční hvězdy se Willis objeví ve dvou komediích, kde propůjčí svůj hlas batoleti. Překvapivě to ale fungovalo, dvojice filmů Kdopak to mluví byly hity a nijak se nepodepsaly na úspěchu druhé Smrtonosné pasti. Problémy nastaly po ní, když propadly tři snímky (kdo z vás viděl Ohňostroj marnosti, Hudson Hawk nebo Barvu noci?). Sice se mluví o tom, že Willisovu kariéru v roce 1994 znovu nastartoval Pulp Fiction, herec ale celou dobu natáčel jeden film za druhým.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Demi Moore (@demimoore)

V následujících letech se objevil ve 12 opicích, Pátém elementu, Armageddonu, Šestém smyslu nebo Vyvoleném. Hvězda jednoho z nejlepších a nejnekonvenčnějších vánočních filmů všech dob vůbec nikdy nepřestala hrát, jen se změnily kvality projektů, s nimiž spojoval svoje jméno.

Přelom tisíciletí představuje také pomyslný zlom ve Willisově uměleckém životě. Po roce 2000 jsou zde sice pořád oblíbené tituly jako Sin City, Smrtonosná past 4.0, Red, Expendables nebo Looper, mezery mezi nimi ale vyplňuje řada filmů, co za pozornost příliš nestojí. A tyto mezery byly postupem času větší a větší. V průběhu posledních takřka deseti let své kariéry někdejší hollywoodská hvězda jen těžila z dávné slávy. 

Poslední roky pak představovaly naprostý tvůrčí úpadek – Bruce Willis se objevil v desítkách levných braků, které jen využívaly známé jméno pro pozornost, jakou by si jinak nikdy nedokázaly získat. Naneštěstí je toto období dost možná spojené s postupující afázií, která se v roce 2022 stala oficiálním důvodem konce hercovy kariéry.

Afázie, tedy ztráta nebo porucha řeči a schopnosti porozumění, byla jen začátkem Willisova náročného stáří. Jeho rodina počátkem roku 2023 oznámila, že mu lékaři diagnostikovali frontotemporální demenci, neléčitelnou nemoc s průměrnou dobou dožití sedm až třináct let. Mezi symptomy patří změny osobnosti a chování, zhoršení sebekontroly nebo úsudku. Od té doby se objevilo jen pár krátkých aktualizací ke zdravotnímu stavu oblíbeného umělce.