Jake Paul porazil Mikea Tysona. Že mu je skoro 60? No a co, na to se historie ptát nebude

Všichni tři rozhodčí rozhodli zápas ve prospěch Jakea Paula s výsledky 80-72, 79-73 a 79-73. O čistém sportu ale tento zápas nebyl, šlo hlavně o show.

Filip HouskaFilip Houska

jake-mike-1Komentář

Foto: Brett Carlsen/Getty Images for Netflix / CzechCrunch

Jake Paul a Mike Tyson

0Zobrazit komentáře

Komentář Filipa Housky: Jake Paul může své chování a vystupování změnit jakkoliv, nikdo mu ale neodpustí, že právě před zraky milionů lidí v očekávaném zápase porazil Mikea Tysona v osmi kolech na body. „Jsi normální? Vždyť mu je skoro šedesát.“ Podobné otázky od fanoušků boxu očekávám, nezapomínejme ale na to, že tohle o boxu vůbec nebylo a není. Tohle je o byznysu a Paulově odkazu. Až bude za pár let vyprávět, že kdysi zmlátil jednoho z nejlepších boxerů historie, nikdo jeho věk řešit nebude.

Když si Jake Paul, někdejší extrémně sledovaný youtuber, během svého ayahuascového rituálu představil zápas s Mikem Tysonem a poté ho skutečně dokázal domluvit, klepal si na čelo kdekdo. Jak může nyní sedmadvacetiletý kluk z videí na YouTube, který na profesionální úrovni boxuje asi pět let, jít do ringu s rozeným zabijákem, který byl vychován tou nejhorší brooklynskou čtvrtí?

Byl to zvláštní moment, který po sportovní stránce nedával smysl. Tyson sice patřil k nejtalentovanějším a nejúspěšnějším boxerům, ale to bylo před čtyřiceti lety. A mohl knockoutovat a kousat uši, jak se mu zachtělo, stárnutí člověk prostě nezastaví (až na, ehm, Bryana Johnsona). V mezičase se Paul díky milionům dolarů ze svých aktivit na sociálních sítích obklopil špičkami z oboru a trénoval. Mělo jít o nesmírně sledovaný zápas. Událost roku.

Paul byl ze všech stran napadán za to, že mu vůbec přijde morální jít do zápasu, ve kterém může velmi legendu sportu zesměšnit jen proto, že je o skoro třicet let starší než on. „Kdyby se utkali ve stejném věku, neměl by šanci,“ zaznívalo na sociálních sítích. Možná to je pravda, možná ne, Paulovi na tom ale zcela evidentně nezáleží. On si box přetváří ke svému obrazu.

Málokdo si uvědomuje, že Jake Paul nemohl prohrát. Respektive i kdyby prohrál v ringu, pořád by byl vítězem. Kdyby ho Tyson skutečně porazil, potažmo rovnou knockoutoval, byla by to vlastně pocta. Tak mu sundal hřebínek jeden z nejlepších boxerů všech dob, nedá se nic dělat! Bylo to celé o mindsetu, o volbě správných slov – Paul by prohru prezentoval stylem, že „prohrál s Tysonem“, nikoliv že „prohrál s téměř šedesátiletým Tysonem“.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Možná by pár týdnů dostával čočku v komentářích, ale to je vše. Fór je totiž v tom, že nemá stejnou trajektorii jako snad všichni relativně noví, profesionální boxeři, kterým by něco takového dost možná hodně ovlivnilo kariéru. Paul je cherry picker, své soupeře si vybírá tak, aby to pro něj dávalo největší smysl.

Paulův tým musel moc dobře počítat s tím, že by Jake prohrál. Stát se totiž mohlo cokoliv, pořád je to box, kde rozhoduje i jedna rána, natož proslulý Tysonův zvedák, který podle tréninkových videí uměl trefit i v předdůchodovém věku. I proto k tomu museli mít uzpůsobenou komunikační strategii tak, aby se případná prohra dala zabalit do ne tak bolestivých argumentů. A hlavně v tom musí být obří peníze.

Nesmírně důležitou marketingovou roli měl Netflix, který jejich klání v noci na sobotu živě odvysílal. A nad rámec klasického předplatného svým uživatelům, kterých je přes 280 milionů, nic neúčtoval, prakticky to dal „zadarmo“. To se v případě takto mediálně velkých boxerských zápasů skoro neděje. Nalákal na to partnery, vyrobil k tomu filmový dokument, spolu s Paulem to tlačil na sociálních sítích. Zkrátka dokonalý cirkus.

I proto si oba aktéři mohli rozdělit něco mezi 40 až 60 miliony dolarů s tím, že se spekuluje, že Paul si má ze zápasu odnést až dvojnásobek oproti svému sokovi. Nedílnou součástí celého kolotoče byla totiž jeho promotérská firma Most Valuable Promotions (MVP), s níž galavečer pomohl dotáhnout do zdárného konce. Opět tak dokázal, že box bez show a byznysu není pro oko nezaujatého fanouška zajímavý.

A jaké teď budou další kroky? Myslím, že Tyson zcela definitivně s boxem skončí a bude se věnovat rodině, podcastům a svým oblíbeným holubům. Pro Paula se nic nemění: za pár týdnů se svou stájí opět usednou před bílou tabuli, napíšou si jména, pečlivě zváží rizika a marketingový potenciál, zajistí peníze a půjde se na věc. A dost možná znovu s Netflixem, to ale bude jasnější až poté, co se zveřejní údaje o sledovanosti.

Tykače zajímalo, kdy po koupi Slavie opadne stres z fotbalu. Křetínský mu vzkázal: Bude to jen horší

Pavel Tykač vlastní Slavii ani ne rok. Baví ho to, občas je to ale stresující, přiznává. A příliš ho neuklidnil ani majitel Sparty Daniel Křetínský.

tykac-mm

Foto: Jan Nechvíle / CzechCrunch

Pavel Tykač, majitel SK Slavia Praha a skupiny Sev.en, na konferenci Money Maker 2024

0Zobrazit komentáře

Pavel Tykač je věrným slávistickým fanouškem, ostatně stejně jako jeho otec i dědeček. Poprvé byl na zápase už jako malý kluk, dnes ale prožívá každý gól o něco intenzivněji. Čtvrtý nejbohatší Čech si tento fotbalový klub před necelým rokem koupil. A přiznává, že si předtím ani neuvědomil, jak moc ho to nakonec bude bavit.

„Celé to vlastně byla náhoda,“ vzpomínal Tykač na třetím ročníku byznysové a investiční konference Money Maker od CzechCrunche. Na jedné společenské události se tehdy potkal s Jaroslavem Tvrdíkem, který je v čele představenstva Slavie dodnes. Ten miliardáři řekl, že klub – v té době vlastněný Číňany – není v dobré kondici a že by mu pomohl silný český vlastník. „Nepřišlo mi to jako úplná pitomost. Číňané reagovali vstřícně. A za chvíli jsme podepisovali,“ popsal nyní Tykač.

Z byznysového hlediska šlo prý o jeho nejmenší investici loňského roku, vlastně to byl podle něj spíš závazek než investice. „Šlo o malý obchod, ve kterém hrály roli emoce. Vše proběhlo rychle, bez větších zádrhelů. A Číňanům jsem i přihodil něco navíc, aby zkrátili své schvalovací procesy,“ přiznal Tykač. Slavii měl koupit za asi dvě miliardy korun.

Deal přirovnal k nákupu auta: u něj by prý také neřešil, jestli stojí 900 tisíc, nebo 920 tisíc. „Kupovat klub za účelem zisku by byla blbost. Když si kupujete tričko, auto nebo fotbalový klub, rozhodujete se podle toho, jak se vám líbí,“ tvrdí.

Slavii teď podle něj žene dopředu její věčné soupeření se Spartou. Tu vlastní další český miliardář Daniel Křetínský. „S Danem máme i podobný energetický background, což tvoří takový hezký příběh,“ prohlásil Tykač. Třeba v Německu by prý taková rivalita, která dává celé věci další rozměr, možná nebyla. „Kdybych si koupil Bayern Mnichov, tak by – při vší úctě k Dortmundu nebo Leverkusenu – tohle nešlo.“

Na radu ohledně koupě klubu se Křetínského neptal, potkal se s ním ale na derby a vyzvídal, kdy se karta obrátí. Kdy opadne stres ze všeho, co se točí kolem fotbalu? „Podíval se na mě a řekl: ‚Je to pořád horší.‘ Na hodinkách mi pak ukazoval svůj srdeční tep. Během zápasu neustále stoupal,“ líčil s úsměvem Tykač.

Daniel Křetínský už kvůli svému fotbalovému angažmá ztratil dvě miliardy korun, přesto ho to prý příliš netrápí. Za dobu, co Spartu vlastní, byl klub v plusu jen čtyřikrát – naposledy v loňské sezoně, kdy se přehoupl do zisku 46 milionů korun. V té předchozí byl ve ztrátě 255 milionů. Zato Slavia vydělala v roce 2023 asi 20,5 milionu, o rok dříve byla ve ztrátě téměř 173 milionů korun. A také Tykač je prý připraven na to, že do svého klubu nalije odpovídající částku, aby mu pomohl, pokud to bude třeba. „Co jiného by mi zbývalo?“ ptal se řečnicky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A co šedesátiletý podnikatel se Slavií plánuje? Přál by si, aby se klub pravidelně dostával do Ligy mistrů. A přemýšlí o rozšíření stadionu v pražském Edenu – nyní zjišťuje, kolik by to stálo a co všechno je vůbec reálné. „Pokoušíme se odhadnout, kde bude fotbal za nějakých pět let. Díváme se na hezké stadiony po Evropě, třeba ve Španělsku,“ přiblížil miliardář.

Zmínil například Santiago Bernabéu v Madridu, kde hraje domácí zápasy Real Madrid a kde je zatahovací střecha a hrací plocha, která se dokáže skrýt pod zem, aby se ochránil trávník před návštěvníky koncertů. Byť tak moderní stánek u nás podle Tykače spíš neuvidíme. Obecně se mu ve fotbale líbí nejen rivalita se Spartou, ale také s Baníkem Ostrava nebo Viktorií Plzeň.

„A líbilo by se mi, kdyby se zvedl i fotbal v Brně,“ doplnil. Ostatně totéž naznačil na konferenci Money Maker také další miliardář, majitel Jet Investment a brněnský patriot Igor Fait. O něm se dlouho mluvilo jako o člověku, který by mohl skomírající Zbrojovku Brno koupit, ale nakonec z toho sešlo. A Fait to odmítl i nyní, byť své angažování v brněnském fotbalu v obecné rovině nevyloučil. „Zbrojovce bych nepřišel na pomoc, ani kdyby se naskytla vhodná příležitost,“ uvedl.

kretinsky-sparta2

Přečtěte si takéDvě miliardy ztráty ve Spartě mě netrápí, řekl Daniel KřetínskýDvě miliardy ztráty ve Spartě mě netrápí. Když bude potřeba víc peněz, dodáme je, řekl Daniel Křetínský

A českých miliardářů je ve fotbalu více. Například Karel Pražák, jemuž už patří hokejová Sparta, krouží kolem Sigmy Olomouc a Ondřej Kania zase oživuje Slovan Liberec. Na Money Makeru, který během dvou dnů navštívilo přes tisíc návštěvníků, ale nebyla řeč jen o fotbale.

Tykače, který je rodákem ze středočeských Čelákovic, živí hlavně byznys jeho skupiny Sev.en, do níž patří severočeské hnědouhelné doly Vršany či elektrárny Chvaletice a Počerady. Energetiku ale prý tolik neprožívá: „Večerní špička za 400 eur mě už nerozhodí. Sice to sleduju, ale že bych o tom musel vyprávět doma při večeři, to fakt ne. Musím se ale přiznat, že si moje žena občas musí vyslechnout přednášku o tom, jak se zrovna daří Slavii nebo jak dopadl zápas se Spartou.“ 

Byznysu jako takovému už Tykač věnuje stále méně času. „Firma běží i beze mě. A já bych se zbláznil, kdybych to musel nějak víc řešit. Ani Slavii do toho tolik nekecám, občas se tam ale přijdu podívat, třeba dnes večer. Pustíme si televizi a dáme si klobásu a pivo,“ plánoval minulý týden před plným sálem, kdy se Slavia chystala na duel Evropské ligy ve Frankfurtu.


Fotogalerie: Money Maker 2024

CzechCrunch uspořádal třetí ročník konference Money Maker, ze které se stala největší investičně-byznysová akce svého druhu v Česku.


A v neposlední řadě se debata stočila také k nedávnému Tykačovu oznámení, že podpoří Institut Václava Klause. Miliardář se tak rozhodl poté, co své mnohaleté sponzorství institutu bývalého prezidenta ukončila skupina PPF. „Viděl jsem, že institut je bez financování. A sumu, kterou bych to vyřešil, vydělám za 14 minut. Tak proč bych do toho nešel?“

Tykačovy konzervativní názory jsou veřejně známé – založil si blogovou platformu, na které čas od času publikuje své komentáře. Je také sponzorem vysoké školy Cevro, která má historicky blízko k ODS. Do politiky však vstoupit nechce. „Když si můžu přihodit polínko do diskuze s levicovými liberály, tak neodolám. Tím ale končím. Že bych kvůli tomu šel krvácet na barikádu, to ne. Mám soukromý život, děti ve školním věku, byznys, baví mě tradovat elektřinu. A i Slavia mi občas dělá radost,“ uzavřel.