Jaké to bude, až bude vládnout ANO? Tři nápovědy od Aleše Juchelky

Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka v podcastu Crunch mluví o plánech ANO na důchodovou reformu, financování ČT i fungování sněmovny.

ales-juchelkaRozhovor

Foto: CzechCrunch

Aleš Juchelka, stínový ministr práce a sociálních věcí hnutí ANO

0Zobrazit komentáře

Do sněmovních voleb zbývá necelý rok. Kdyby se konaly nyní, vyhrálo by je podle průzkumu STEM s velkým náskokem hnutí ANO – dlouhodobě má kolem 33 procent hlasů. Má ANO už přesné plány, se kterými hodlá vkročit do Strakovy akademie? 

Tohle je výběr z nejzajímavějších výroků poslance ANO a také stínového ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky, který byl hostem podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Celý podcast si můžete pustit ve videu níže, na YouTube nebo Spotify.


Důchodová reforma? Zrušíme

Tím, že nedávno schválený vládní balík změn, který mění hranici věku pro odchod do důchodu i způsob výpočtu nových penzí, plánuje Juchelka „zrušit“, se dlouhodobě netají. Nesouhlasí se snižováním valorizace důchodů a s dalšími opatřeními, která podle něj vedou ke krácení penzí. Argumentuje tím, že tyto kroky povedou k většímu tlaku na sociální systém, protože senioři budou nuceni spoléhat na sociální dávky.

„Budu chtít vrátit řádné valorizace na úroveň odpovídající polovině růstu reálných mezd (aktuálně je to třetina – pozn. red) a inflace. Mám pocit, že pokud je budeme krátit, tak ti lidé budou padat,“ tvrdí ostravský poslanec. 

Místo škrtů v prvním pilíři se Juchelka chce zaměřit na zvyšování příjmů do důchodového systému. Spoléhá na silný hospodářský růst, který povede k vyšším odvodům do systému. Chce také posílit třetí pilíř důchodového systému a vytvořit investiční pilíř, který by lidem umožnil spořit si na důchod a méně spoléhat na státní systém. A zmiňuje i znovuzavedení a rozšíření EET, které podle něj přinese lepší výběr daní.

Detailní a propracovaný plán reformy důchodového systému ale v podcastu nepředstavuje. „Nějakou vizi mám. Nyní ji píšu i z hlediska výpočtů nebo predikcí toho, jak bych si to představoval, pro náš předvolební program, se kterým půjdeme ven až někdy v průběhu příštího roku,“ tvrdí Juchelka.

V politice to občas někomu „ujede“

Juchelka v Crunchi kritizuje hrubou rétoriku a osobní útoky v politice. Tvrdí, že jazyk je „nejsilnější sval“ a že by si politici měli dávat pozor na to, co říkají, protože jejich slova mají velkou váhu a mohou ublížit. Vzápětí připouští, že ve sněmovně to někdy každému „ujede“.

O nedávných výrocích Andreje Babiše na adresu premiéra Petra Fialy a jeho duševního zdraví ve sněmovně říká, že se mu nelíbí. Vzápětí ovšem konání šéfa ANO relativizuje. „I mně přišla celá řada mailů, jestli se opravdu pan premiér nezbláznil, když tady slibuje německé platy, začíná si svlékat saka uprostřed rozhovorů a hovoří o tom, že dá pět gólů,“ obhajuje Babišova slova.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Juchelka odmítá tvrzení vládní koalice, že sněmovna je nefunkční. „Výbory fungují úplně bezvadně, veškeré komise fungují bezvadně. Myslím si, že ta sněmovna skutečně šlape tak, jak má,“ dodává. 

Kabinet Petra Fialy kritizuje Juchelka za minimální zohledňování pozměňovacích návrhů opozice nebo za to, že vláda zasedá ve středu odpoledne, čímž se podle něj zkracuje čas, který má sněmovna k dispozici. Vzájemné pokusy o sesazení Markéty Pekarové Adamové z pozice předsedkyně sněmovny a Karla Havlíčka z postu místopředsedy dolní komory mu nevadí. „Strašně bych všem přál, aby žili jen konstruktivním životem,“ odmítá Juchelka ironicky narážky na to, že sněmovna pak nestíhá projednávat to podstatné.

Veřejnoprávní média? Raději státní

Ačkoliv působil dlouhodobě jako moderátor Českého rozhlasu i České televize, k chystané velké mediální novele ministra kultury Martina Baxy, která má po 14 letech navýšit koncesionářské poplatky a rozšířit okruh poplatníků, se Aleš Juchelka staví negativně. 

Někdejší předseda mediálního výboru argumentuje tím, že v digitální době je současný systém vybírání poplatků zastaralý a nespravedlivý. Vadí mu, že poplatky jsou v chystaném zákoně vázány na vlastnictví chytrého telefonu a ne na konzumaci obsahu. 

„Myslím tím paywall – Netflix a další poskytovatele digitálního obsahu si platíme, takže když si otevřete Českou televizi a chcete se podívat na iVysílání, tak byste si to měl prostě zaplatit,“ navrhuje jednu z možností.

Sám je zastánce financování médií ze státního rozpočtu. Podobně to loni udělala třeba vláda Roberta Fica na Slovensku s někdejší RTVS. „Poplatek je mrtvý. Mají to tak hodně severské země, Belgie, Nizozemí, všechny na to nějakým způsobem přestupují z podobných důvodů,“ tvrdí Juchelka. Slovenský premiér Fico poslední rok vyvíjí tlak nejen na státní, ale také soukromá média jako je TV Markíza. 

O možnosti zpolitizování médií v Česku ale mluví v souvislosti s novým mediálním zákonem i Aleš Juchelka. Vadí mu memoranda, která mají nově vždy na období pěti let závazně upřesnit, co bude obsahem veřejné služby. Obsah memorand si mají ČT a ČRo připravovat sami, schvalují je jejich Rady a podepisují generální ředitelé a ministr kultury. „Je tam řada pozměňovacích návrhů, které se mi nelíbí. Ty měkké definice v těch zákonech mají za to, že řeknou: ‚Ty vogo, ten Juchelka neprospívá rozvoji občanské společnosti, toho sem nemůžeme pozvat, máme to tu v zákoně‘,“ modeluje Juchelka situace, které podle něj může nový zákon přinést. 

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Jak se z vraha stala hvězda sociálních sítí. Chlapci z bohaté rodiny stačil svůdný úsměv

Luigi Mangione se stal instagramovou a tiktokovou celebritou, přestože zabil člověka. A lidé se na jeho „slávě“ chtěli svézt.

Filip HouskaFilip Houska

luigi-2Story

Foto: CzechCrunch / Luigi Mangione/X

Luigi Mangione

0Zobrazit komentáře

Pochází ze zámožné rodiny, vystudoval špičkovou školu a jeho vášní byly hry, do kterých chtěl tak moc proniknout, že se je učil i sám programovat. Do toho rád cestoval, posiloval a vše sdílel na sociálních sítích, kde byl díky svému vzhledu čím dál oblíbenější. Nebylo na něm nic podezřelého. Pak se ale na pár měsíců z Instagramu zcela odmlčel – a naplánoval vraždu, která z něj udělala kriminální celebritu, o níž se zajímají desítky tisíc lidí nejen na TikToku. A zanechal po sobě několik kryptických zpráv.

Nejen Spojenými státy v posledních dnech hýbe vražda šéfa americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare, která zaplnila přední strany novin a silně rezonuje i na sociálních sítích. Ne nutně kvůli podstatě závažného trestného činu, ale zejména proto, kdo ji naplánoval – a poté spáchal.

Podezřelým je šestadvacetiletý Luigi Mangione, kterého v pondělí zadrželi policisté v McDonald’s ve městě Altoona v Pensylvánii, asi pět set kilometrů od hotelu Hilton Midtown v New Yorku, kde k vraždě střelnou zbraní došlo. Než byl ale zatčen a poslán do vazby, kde teď čeká na soud, stal se hvězdou internetu.

Na sociálních sítích se začaly objevovat fotky z bezpečnostních kamer, na kterých bylo i skrze masku poznat, že chladnokrevným vrahem je pohledný mladík, do něhož by to jen stěží někdo řekl. Ostatně ani podle veřejně dostupných informací nic nenasvědčovalo tomu, že by Mangione měl sklony k takovému činu.

Pocházel z bohaté rodiny a vyrůstal v Baltimoru, největším městě státu Maryland. Chodil na tamní prestižní střední školu, na které patřil k nejlepším žákům, poté absolvoval Pensylvánskou univerzitu, kde získal magisterský titul v informace. Do toho se začal zajímat o hry. Nejen o jejich hraní, ale také o jejich vývoj.

„Už v prváku a druháku na střední jsem se naučil základní programování, abych jej mohl dále rozvíjet – a později tvořit hry,“ interpretuje Mangioneho slova server CNN s tím, že prošel i stáží ve známé videoherní společnosti Firaxis Games, která stojí za jednou z nejoceňovanějších strategických sérií Civilization.

Nebyl ale jen geekem s láskou k informatice a matematice. Snažil se o sebe i pečovat, a proto často posiloval, dbal na zdravou stravu a vše doplňoval cestováním, kterým se chlubil na svém dnes už neexistujícím Instagramu. Ostatně právě tam a na TikToku se jen pár hodin po zveřejnění jeho identity rozjel kolotoč.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

I přes svůj čin se stal jakýmsi idolem mezi mladými, kteří ho často sami označovali, aby zvýšili potenciál dosahu svých příspěvků. Za několik hodin se jeho základna sledujících na Instagramu zvedla z nějakých 1 500 lidí na více než sedmdesát tisíc fanoušků – a zejména na TikToku se začala objevovat videa, která ho vyzdvihovala. Dokonce o něm vznikla i balada.

Aktivní životní styl, který mu zbrzdilo zranění zad a další přidružené zdravotní problémy, doplňoval také o čtení knih. A právě tam se mohly poprvé objevit jisté pochybnosti o jeho smýšlení.

Pochopení pro Kaczynského

Luigi Mangione měl účet na Goodreads, což je služba pro ukládání a recenzování knih. Jeho výběr čítal až tři sta titulů, které už četl nebo ke kterým se chtěl dostat. Mezi nimi byl i nechvalně známý manifest teroristy Teda Kaczynského.

Ten v minulém století rozesílal po Spojených státech podomácku zhotovené bomby ve formě balíčků, které dohromady zabily tři osoby a dalších více než dvacet zranily.

goodreads

Foto: CzechCrunch

Recenze knihy Teda Kaczynského

Kaczynski, přezdívaný Unabomber, tímto způsobem chtěl bojovat proti „technickému pokroku“, což Mangioneho zaujalo. A byť jeho jednání ve své recenzi odsoudil, dodal, že jeho myšlenky byly „prozíravé“ a že je jednoduché je „na první dobrou považovat za šílené“. Bral ho jako „extrémního politického revolucionáře“.

Protože ale Mangione nebyl před svým vražedným aktem příliš známý, logicky se tomu nepřisuzovala taková pozornost. Jeho blízcí zbystřili, až když někdy v říjnu zmizel ze sociálních sítí. Prakticky se odmlčel a přestal odpovídat svým kamarádům. Začalo se spekulovat o tom, jestli se mu něco nestalo.

V té době ale zřejmě nastala jeho transformace do někoho, kdo je ochoten zabít. Vyhlédl si generálního ředitele americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare Briana Thompsona, kterého zastřelil před newyorským hotelem Hilton Midtown, kam se zrovna chystal na prezentaci před investory. Mangione ho několikrát zasáhl a z místa činu zmizel.

„Tito paraziti si to zasloužili,“ píše se ve zprávě, kterou u Mangioneho policisté našli.

Po několikadenním pátrání ho policie našla ve městě Altoona v Pensylvánii a identifikovala zbraň i tlumič, které se shodovaly s těmi, které byly podle BBC použity při vraždě. Mělo se jednat o takzvanou ghost gun, tedy zbraň bez sériového čísla, zřejmě vyrobenou doma. Mluví se o tom, že si ji mohl nechat vytisknout na 3D tiskárně.

Na místě činu se mimo jiné našly nábojnice s vyrytými slovy Deny, Defend a Depose, což je fráze, která se používá k popisu taktiky pojistitelů, jak se vyhnout placení pojistného plnění. Ostatně právě nespokojenost s americkým zdravotnickým systémem měla být důvodem, proč se Mangione k vraždě odhodlal, motiv ale není oficiálně potvrzený.

Vedle toho opodál našli policisté i jeho batoh, který byl plný smyšlených peněz z populární deskové hry Monopoly. Ty mohou být další Mangioneho kryptickou zprávou, přes kterou chtěj vyjádřit kritiku „korporátní Ameriky“. „Tito paraziti si to zasloužili,“ zní pak z jeho ručně psané zprávy, které byla při zatčení objevena.

Teď Mangione čeká na rozsudek a internetem už kolují videa o tom, jak s policisty odmítá spolupracovat a naplno ukazuje svou temnou stránku.