Jako od banky, ale na míru startupům. Nový český fond plánuje půjčit až miliardu korun

Fond Orbit Capital, Conseq Venture Debt reaguje na trend, kdy se zakladatelé startupů nemusí vzdávat svého podílu a místo toho využijí dluh.

Peter BrejčákPeter Brejčák

conseq-venture-debt

Foto: Orbit Capital, Conseq Venture Debt

Tomáš Kálal, Radovan Nesrsta a Ondřej Matuška – Orbit Capital, Conseq Venture Debt

Startup rychle roste, má za sebou několik investičních kol a fungující produkt, zatím ale ještě není v zisku. Aby dále akceleroval svůj růst, jde na kapitálový trh získat další investici. A v tomto okamžiku musí zakladatel dále snížit svůj podíl ve firmě ve prospěch nových investorů. Jednou z možností, jak tomu předejít, je využít dluhové financování. Protože však firma nesplňuje tradiční kritéria ziskovosti, banky jí nepůjčí.

To je popis poměrně běžné situace, kterou i u nás řeší stále více rychle rostoucích startupů. V návaznosti na to se také v Česku rozšiřuje takzvaný venture debt, neboli úvěrové financování od investorů na podobné bázi, jako by jim půjčovala banka, tedy bez nároku na podíl ve firmě. Tento způsob získávání potřebného kapitálu je populární zejména ve Spojených státech nebo v zemích západní Evropy, o slovo se však začínají hlásit i české fondy.

Orbit Capital, Conseq Venture Debt je prvním protagonistou v našem regionu. U jeho kolébky stáli dlouholetí investoři v tech sektoru Radovan Nesrsta a Pavel Mucha (spoluzakladatelé skupiny Enern) společně se skupinou Conseq. Aktuálně fond dokončuje upisování kapitálu s aspirací zavřít na jedné miliardě korun. V mezičase se fondu podařilo investovat už více než 500 milionů do společností, jako je Twisto, Rohlík, Manifesto nebo nejčerstvěji Cloudtalk.

„Venture debt je zcela jednoduše půjčka v klasickém vztahu věřitel a dlužník. V tomto konkrétním případě je dlužníkem rychle rostoucí technologická firma, které by díky jejím finančním výsledkům banka ještě nepůjčila. Věřitelem je fond, který tak mnohem více posuzuje, zda finanční plán má šanci na úspěch a z rychle rostoucích tržeb bude mít firma kapacitu na splacení prémiově úročené venture půjčky,“ vysvětluje pro CzechCrunch Tomáš Kálal, ředitel investičního bankovnictví v Consequ.

boys_1

Foto: Orbit Capital, Conseq Venture Debt

Tomáš Kálal a Radovan Nesrsta – Orbit Capital, Conseq Venture Debt

Jedním ze základních předpokladů tak je, že se jedná o rapidně rostoucí firmy. Jak doplňuje partner Orbit Capitalu Radovan Nesrsta, fond takové úvěry nabízí technologickým společnostem, které již prokázaly zdravou ekonomiku svého produktu a operují na trhu s velkým potenciálem pro další expanzi.

„Často se jedná o firmy s velkým podílem fixních nákladů, které se díky investicím do akcelerace prodeje do zisku rychle přehoupnou,“ říká Nesrsta. Hlavní výhodou venture debtu ve srovnání s „tradičním“ financováním výměnou za ekvitu pak je ekonomická výhodnost pro stávající akcionáře. „Zjednodušeně řečeno je financování ekvitou pro zakladatele pětkrát až šestkrát dražší než správně strukturovaný venture debt,“ doplňuje.

„Venture debt je vhodný především ve fázi, kdy se ze startupu již stává zavedenější firma a potřebuje například peníze na expanzi, rozšíření marketingu, nové prodejní kanály a podobně. V této fázi by už další equity kola znamenala velké naředění stávajících akcionářů a především zakladatelé by se nakonec ve svém ‚klenotu‘ mohli stát nejmenšími akcionáři,“ popisuje Kálal.

Doteď přitom takový způsob financování v našich končinách nebyl moc poptávaný, zejména kvůli nedostatečné velikosti firem. Tuzemská ekonomika není tak vyspělá jako ve Spojených státech nebo v západní Evropě, což se ukazuje i na zatím malém počtu takzvaných jednorožců, tedy startupů s hodnotou vyšší než jedna miliarda dolarů.

Venture debt využilo Twisto i Manifesto Market

Jedním z prvních klientů Orbitu byl fintechový startup Twisto, který takovým způsobem loni v dubnu získal celkem 650 milionů korun. Vedle J&T Banky, která firmě poskytla úvěr 450 milionů korun, poskytl finance také Orbit Capital, Conseq Venture Debt. V mezičase pak došlo i na prodej Twista do rukou australského Zipu.

Možnost rozvoje prostřednictvím financování od Orbit Capital, Conseq Venture Debtu využila i společnost Manifesto. V Česku provozuje street food hub a aktuálně otevírá nový market v Berlíně. Ač to nemusí být zákazníkovi na první pohled zřejmé, Manifesto využívá řadu technologických inovací, díky kterým dosahuje významně lepší ekonomiky než tradiční gastropodniky. Počínaje řízením provozu přes efektivní napojení na digitální food delivery platformy až po budování zákaznických komunit na sociálních sítích.

Navíc se orientuje na pozemky v Praze a v budoucnu i po světě, které díky zdlouhavému schvalovacímu procesu na úřadech čekají na výstavbu a v mezidobí mohou být využité ku prospěchu obyvatel metropole. Manifesto od fondu načerpalo zatím dva miliony eur (bezmála 50 milionů korun), což mu také umožňuje ideální diverzifikaci v rámci objemu kapitálu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jedna z nejnovějších půjček fondu Orbit Capital, Conseq Venture Debt směřovala proptechové online platformě Nova et Vetera, které fond v květnu poskytl úvěr ve výši 75 milionů korun. Zabývá se technologiemi v oblasti nemovitostí. „Toto financování nám umožní růst, aniž bychom museli ředit své podíly ve firmě,“ shodují se zakladatelé Nova et Vetera Aldar Tsybyktarov a Vítězslav Pelc s tím, že firma peníze využije zejména na posílení růstu a zvýšení provozní ziskovosti.

Tyto příklady podle Tomáše Kálala z Consequ dokazují postupný nárůst poptávky po venture debt financování v našem regionu. „Myslíme si, že jsme ve správný okamžik na správném místě. Stačí se podívat na poslední známé transakce domácích startupů. Okénko, které se nám pomyslně otevřelo, nyní můžeme využít bez větší konkurence. V budoucnu bude tento trh jistě obsazený dalšími velkými hráči i v Česku,“ říká.

„Očekáváme, že růst poptávky bude akcelerovat s dalším rozvojem celého sektoru technologických firem a s novými úspěchy českých podnikatelů. Roste počet startupů, rostou velikosti investičních kol a roste počet úspěšných exitů, kdy si zakladatelé odnášejí miliardy korun. V takových řádech už hraje významnou roli, zda si uchráníte pět procent ve firmě navíc. Takže nevidím nic, co by růst poptávky po všech formách nedilutivního financování (bez ředění podílu – pozn. red.) mělo zpomalovat,“ doplňuje Nesrsta.

V dostupnosti financování mají naši zakladatelé stále neférově omezené možnosti oproti projektům na západě.

Investoři vnímají, že regionální konkurence mezi venture debt fondy aktuálně v podstatě neexistuje, protože se této oblasti nevěnuje téměř nikdo další. Očekávají však, že s růstem tuzemského startupového prostředí mu budou věnovat pozornost nejen zdejší hráči, ale také světoví investoři, což pak bude vhodné pro podnikatele, kteří budou mít možnost oslovit více partnerů a vybrat si nejvhodnější nabídku.

„Vyhledáváme investiční příležitosti v celé Evropě, ale přirozeně máme v hledáčku talentované podnikatele v našem regionu. V dostupnosti financování mají naši zakladatelé stále neférovou nevýhodu oproti projektům v západní Evropě nebo ve Spojených státech. Orbit Capital je jeden ze způsobů, jak pro ně tuto nevýhodu postupně odstranit,“ říká Nesrsta.

„Do Consequ mnohem častěji začali chodit zájemci o dluhopisové emise v malém objemu. V sektoru půjček jsme jim neuměli pomoci, nemáme licenci banky. Na druhou stranu se nám líbilo být u úspěšných rostoucích firem, a proto jsme založili tento fond,“ vysvětluje Kálal s tím, že Conseq ve fondu obhospodařuje dočasně volné prostředky investicemi do takzvaných high yield dluhopisů a depozitních instrumentů.

„Příležitost vnímáme právě v tom, že rozjíždíme v Česku model, který již dobře funguje v zahraničí. Fond je často jediným věřitelem rostoucí firmy a tím pádem je také první, komu se z tržeb splácí. Výnos z těchto půjček má vždy velkou přirážku nad bezrizikovou úrokovou sazbu. A my věříme, že poměr rizika versus výnosu je v tomto odvětví nastavený správně,“ dodává Kálal.

Partnerem článku je Orbit Capital, Conseq Venture Debt. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs