Jaký potenciál posunout české startupové prostředí má prodej Avastu & srpnové novinky ze světa VC

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc-covera-8
0Zobrazit komentáře

Do e-mailu vám právě přistálo osmé vydání newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC), který se věnuje všemu, co se v posledním měsíci událo ve světě tuzemského venture kapitálu. Níže tak najdete kompletní přehled všech dealů a transakcí. Po poměrně slabém investičním červenci se aktivity investorů a fondů v srpnu opět naplno rozběhly.

Srpen zároveň přinesl jednu z největších zpráv české byznysové historie. Až za 186 miliard korun změní Avast svého majitele, což je bezprecedentní suma. Právě tomuto tématu a jeho potenciálnímu dopadu na startupový ekosystém v Česku se věnujeme v aktuálním vydání CCVC, k jehož odběru se můžete přihlásit zde.

***

8,6 miliardy dolarů

I pokud jste zrovna nebyli na dovolené, nejdřív se hodí připomenout základní informace. Avast v srpnu potvrdil, že se chystá spojit se společností NortonLifeLock. Americký konkurent představil nabídku na odkup všech akcií Avastu, díky čemuž celou firmu pohltí.

  • Fúze Avast ocení v rozmezí přibližně 8,1 až 8,6 miliardy dolarů, tedy 175 až 186 miliard korun.
  • Akcionáři Avastu budou mít nárok na kombinaci peněžního vyrovnání a nově vydaných akcií společnosti NortonLifeLock.
  • Buď za své akcie získají většinu odměny v hotovosti, nebo zvolí méně hotovosti a více akcií NortonLifeLocku.

Po transakci vznikne nová antivirová a bezpečnostní firma, která bude poskytovat služby více než 500 milionům uživatelů, z nichž je téměř 40 milionů platících.

  • Firma se bude obchodovat na americké burze Nasdaq a bude mít dvojí sídlo – v Praze a v americkém Tempe.
  • Současný ředitel Avastu Ondřej Vlček se má připojit k NortonLifeLocku jako prezident a člen představenstva. Spoluzakladatel Avastu Pavel Baudiš by se měl stát v představenstvu nezávislým ředitelem.

Pokud obchod ve výši až 186 miliard korun zasadíme do tuzemského kontextu, srovnatelné je v tomto ohledu jen převzetí Plzeňského Prazdroje japonskou pivovarnickou skupinou Asahi.

  • Ta v roce 2016 kupovala dle tehdejšího kurzu za více než 197 miliard korun balík pěti východoevropských pivovarů. Hodnota samotného Prazdroje tak byla nižší.

Možný problém? Britský správce aktiv Schroders, který je největším nezávislým akcionářem Avastu, nabídku ze strany NortonLifeLocku považuje za podhodnocenou.

  • Schroders v Avastu drží podíl 6,3 procenta, víc mají jen zakladatelé firmy Pavel Baudiš (25 %) a Eduard Kučera (necelých 10 %).
  • Aby se transakce uskutečnila, potřebuje Avast souhlas 75 procent akcionářů.

Pokračování hlavního tématu o tom, jaké dopady může mít prodej Avastu na český startupový ekosystém, najdete po shrnutí srpnových novinek z tuzemského VC světa.

Pokračování newsletteru CCVC si můžete přečíst zde.

Přihlásit k měsíčnímu odběru novinek ze světa tuzemského venture kapitálu se můžete zde, ostatní vydání newsletteru CCVC najdete zde

Diskuze (0)

Novinka

Anonym