James Bond zajistil českým kinům nejvyšší příjmy za dva roky. V zámoří táhlo pokračování Venoma

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

no-time-to-die-james-bond-daniel-craig

Foto: Universal

Daniel Craig Jamese Bonda ztvárnil v pěti filmech

0Zobrazit komentáře

V průběhu posledního roku a půl proběhlo mnoho diskuzí o budoucnosti uvádění filmů. Přežijí kina dlouhé karantény a protipandemická opatření? Budou mít lidé chuť se vrátit do sálů poté, co si mnoho velkých premiér mohli pustit doma? Nezjistí studia, že distribuce na vlastních platformách je lepší? Některé otázky ještě nemají jasnou odpověď, jedno ale víme – na novou bondovku a pokračování Venoma vyrazily masivní počty diváků.

Nový film o marvelovském antihrdinovi s podtitulem Carnage přichází vydělal v kinech za první víkend 90 milionů dolarů (2,3 miliardy korun), přičemž se očekávalo něco mezi 40 a 60 miliony dolarů. Skutečné číslo odpovídá tomu, co by velký komiksový blockbuster zkasíroval v době zcela mimo pandemii. Konkrétně se mluví o největším filmovém debutu od Star Wars: Vzestup Skywalkera v roce 2019.

Podobná situace platí i pro celkové výdělky amerických kin, které jsou s částkou 130 milionů dolarů (3,3 miliardy korun) nejvyšší od loňského února, tedy těsně před rozšířením covidu. Mimo USA, kam se chystá až tento týden, pak bodovala nová bondovka Není čas zemřít. Ta za premiérový víkend celosvětově vydělala 119 milionů dolarů (tři miliardy korun) a nepotřebovala k tomu ani velké trhy jako Francie, Rusko nebo Čína, kam dorazí v průběhu října.

daniel-craig-james-bond

Foto: Forum Film

Daniel Craig v bondovce Není čas zemřít

Nejvíce se dobrodružství agenta 007 podle očekávání dařilo ve Velké Británii a Německu, ovládlo ale i Česko. Není čas zemřít si zde podle dat webu Kinomaniak ukrojilo rovnou 64 procent celkových výdělků, tedy necelých 21 milionů korun. To je jinými slovy nejlepší start za poslední téměř dva roky. Příjmy českých kin se díky tomu dostaly na nejvyšší úroveň od konce roku 2019. Brzy k nám zamíří další předpokládaný hit, celovečerní dokument o Karlu Gottovi.

Bondovi jistě pomohl fakt, že je to poslední film ze špionážní série s Danielem Craigem v hlavní roli. Jak jsme přiblížili nedávno, novinka v souvislosti s tím nabízí jak dojemné rozloučení, tak podvracení diváckých očekávání, a vysloužila si velice pozitivní přijetí ze strany kritiky i diváků. Obecně však snad konečně můžeme mluvit o jasném návratu kinotržeb na předpandemickou úroveň.

V posledních měsících proběhlo už několik velkých, finančně úspěšných premiér jako Black Widow, Shang-Chi nebo F9. Jak nicméně poznamenává IndieWire, ve všech případech se jednalo o skvělé výsledky vzhledem k situaci. U Není čas zemřít i pokračování Venoma se naproti tomu dostáváme na naplnění očekávání odpovídající roku 2019 a dříve. Antihrdinská novinka totiž vydělala o 12 procent více než první film – přesně tak, jak je to u marvelovek standardem. Totéž platí i pro Bonda, který se i bez Číny přiblížil úspěchu předchozího dílu Spectre.

Jako jednoznačně správné rozhodnutí se tak jeví například nedávné zrušení paralelního uvádění v kinech a online ze strany společnosti Disney. U tohoto modelu nyní zůstává už jen jediné studio, a to Warner Bros. Jeho ředitel Jason Kilar přitom nedávno na konferenci Vox Code zmínil, že rozhodnutí uvádět všechny filmy pro rok 2021 na plátnech a streamovací službě HBO Max zároveň lituje.

venom-let-there-be-carnage

Reprofoto: Sony/YouTube

Film Venom 2: Carnage přichází

Především lituje minimální míry komunikace s tvůrci, které postup Warnerů ostře kritizovali. Christopher Nolan kvůli němu možná dokonce po dvaceti letech spolupráce přešel k Universalu. Stále se také diskutuje o tom, jestli hybridní uvedení neuškodí Duně do takové míry, že nebude moci vzniknout druhá část zpracovávající druhou polovinu knižní předlohy. S finanční situací jsou nicméně Warneři prý spokojení.

Nakolik hybridní distribuce uškodí příjmům filmu z kina, není jasné, snad nikdo však nepochybuje o tom, že nějaký efekt se dostaví. Diváci si přitom místo plátna vyberou streamovací službu a navýší tak příjmy studiu, značná část se ale také rozhodne snímek stáhnout například z torrentu.

To je dost možná jeden z důvodů, proč se studio rozhodlo očekávané sci-fi Duna pustit do kin velké části světa už v průběhu září. Jakmile totiž 22. října dorazí do USA, dostane se také na HBO Max a nevyhnutelně na internet. Nedávno se přesto objevily zprávy, podle kterých by příjmy z kin nemusely být jedinou metrikou, podle níž se vznik druhé části Duny rozhodne. Režisér Denis Villeneuve už pracuje na scénáři.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym