Jan Žižka se ukazuje v dalším traileru. Zdaleka nejdražší český film v kinech uvidíme v září
Snímek vznikal přes osm let a vyšel na půl miliardy korun. Ve filmu, který se pokusí zaujmout i americké diváky, se objeví i Michael Caine.
Ještě donedávna měl Jan Žižka, české historické drama o slavném husitském vojevůdci, blíže spíše legendě než skutečnému filmu. Na tuzemské poměry masivní projekt s rozpočtem půl miliardy korun vznikal mnoho let, objevovaly se kolem něj velice známá jména jako Michael Caine nebo Ben Foster, snad kromě několika fotografií z natáčení ale bylo známo minimum detailů. V září ovšem Jan Žižka konečně dorazí do kin a teď diváky láká novým trailerem.
K vidění je v nové ukázce o mnoho více než v první upoutávce z počátku května. Vybledlé záběry, typické pro středověké historické filmy, ukazují osudové scény a naturalisticky špinavou akci. Dozvídáme se také trochu více o příběhu. Evropa se ponořila do hluboké krize, sužuje ji tyranie, hlad a mor.
Titulní hrdina s tváří Bena Fostera, působící jako ochrana králova zástupce, dostane za úkol unést neteř krále Francie a snoubenku vlivného pána Jindřicha z Rožmberka. Tím má dopomoci ke sjednocení kontinentu. Uvidíme tak hlavně Žižkovy počátky ve velkých dějinách.
První výzvou, které producent a režisér Petr Jákl čelil, bylo vymyslet, jak snímek pojmout. Zpočátku nebylo záměrem natočit nejdražší český film všech dob, spolu s ambicemi tvůrců ale rychle rostl i rozpočet. Žižka proto musel zaujmout nejen tuzemské, ale také zahraniční investory a distributory, pokud chtěl mít šanci na sebe vydělat nebo být ziskový.
V tomto bodě je důležité přemýšlet o pojetí příběhu, na kterém v začátcích do velké míry stojí financování celého projektu – investoři zkrátka musí vědět, že do kin přitáhne diváky. A to znamená vyjít jim vstříc bez přílišných kompromisů pro vlastní vizi velkého spektáklu o zásadní části českých dějin. Na základě historických záznamů nejvíce víme spíše o posledních několika letech Žižkova působení, většina zahraničních (a pravděpodobně část českých) diváků ovšem neví, o koho jde.
S budoucím vojevůdcem se proto setkají v době, kdy teprve nabýval na důležitosti. „Scénář jsme psali nějakých osm let,“ řekl Jákl. Film poprvé veřejnosti oznámil v roce 2013, nejspíš ale na něm už tehdy nějakou dobu pracoval. „Měli jsme zhruba sto verzí scénáře, než jsme se dostali k té, kterou jsme později natočili,“ dodal režisér. Příběh za tu dobu prošel bezpočtem revizí ve snaze zkombinovat v něm historickou věrnost se srozumitelností jak tuzemskému, tak zahraničnímu publiku.