Jan Žižka má první trailer. Nejdražší český film vůbec ukazuje počátky husitského vojevůdce

Český velkofilm s rozpočtem půl miliardy korun je natočený už skoro dva roky, kvůli pandemii ale čekal na vhodný čas uvedení.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

jan-zizka-ben-foster-jakl-1

Foto: Bioscop

Film Jan Žižka

0Zobrazit komentáře

Zdaleka nejdražší český velkofilm Jan Žižka se ukazuje v prvním traileru a spolu s ním je tady i další vydání newsletteru Watch. V něm shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém a televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit.

Načítám formulář...

Jan Žižka v traileru

V roce 2013 se český kaskadér, producent a režisér Petr Jákl rozhodl natočit historické drama o Janu Žižkovi. Projekt, který měl mapovat málo známé počátky ikony dějin ještě před tím, než se stal husitským vojevůdcem, bylo náročné dát dohromady a postupně narostl až na zdaleka nejdražší tuzemský film v dějinách. Dílo za půl miliardy korun se teď ukázalo v prvním traileru.

Zaprvé překvapí, že se v něm mluví anglicky – Žižku totiž ztvárnil americký herec Ben Foster. Po jeho boku se objeví například i legendární Michael Caine. Pak zaujmou prvky jako rámování záběrů, barevná paleta nebo vizuální efekty oživující historická města, která připomínají epické snímky z Hollywoodu. Jan Žižka jim sice v rozpočtu nedokáže konkurovat, bojové scény i dramatické herectví nicméně nepůsobí špatně. Očekávaný projekt, který do českých kin dorazí 9. září, jsme přiblížili už dříve.


Co ukazují trailery

Rok draka

V nové upoutávce na prequel Hry o trůny se konečně objevují také draci. Seriál o konci vlády rodu Targaryenů a občanské válce v Západozemí přinese mnoho prvků známých z předchozího fantasy hitu HBO – a snad i nějaké nové. Více zde.

Obi-Wan Kenobi

4. května (May the 4th be with you) se ukázal nový trailer na minisérii o Obi-Wan Kenobim, který po porážce ve třetí epizodě Star Wars prchá před lovci rytířů Jedi. Poprvé se objevuje také Darth Vader, kterého ztvárnil představitel Anakina Skywalkera Hayden Christensen. Více zde.

To nic, drahá

Harry Styles a Florence Pugh hrají pár v psychologickém thrilleru herečky a režisérky Olivie Wilde. Hrdinové To nic, drahá žijí ve zdánlivě idealistické komunitě v 50. letech, postupně se ale ukazuje, že ve skutečnosti jde o nebezpečný kult.

Weird: The Al Yankovic Story

Jistě znáte parodické písně jako Like a SurgeonAmish Paradise nebo Eat it. Za všemi stojí komik Weird Al Yankovic, jeho ikonické kudrnaté vlasy a akordeon – a v novém filmu ho v další ze svých zvláštních rolí ztvární Daniel Radcliffe. Samozřejmě půjde také o parodii, ne nudné životopisné drama.


Co hýbe světem filmu a televize

Kandidáti na nového Jamese Bonda

Daniel Craig se loni rozloučil s rolí agenta 007, producenti franšízy ale s výběrem jeho následovníka záměrně nespěchají – jak v rozhovoru pro Variety nedávno řekla hlavní producentka Barbara Broccoli: „Není to jen obsazování role. Je to o promyšlení, kam s celou sérií směřujeme.“ Kandidátů je nicméně několik. Už dříve zaznělo jméno Idrise Elby, vedle něj by příštího Bonda mohl ztvárnit Tom Hardy, Henry Cavill nebo Jacob Elrodi, který se proslavil rolí Natea v hitu HBO Euforie.

Gary Oldman možná ztvárnil svou poslední postavu

Před pár týdny jsme v CC Watch doporučili špionážní thriller s prvky komedie Slow Horses, kde Gary Oldman ztvárnil první větší televizní roli. Podle rozhovoru oscarového herce se serverem Deadline by to ale možná mohla být také poslední role jeho kariéry. „Samozřejmě záleží na lidech tam nahoře a na divácích. Ale ano, dokázal bych si představit hrát Jacksona (Oldmanova postava ve Slow Horses – pozn. red.) příštích mnoho let,“ řekl Oldman. Seriál adaptuje stejnojmennou knihu, která má deset pokračování, a herec si hlavního hrdinu velice oblíbil. Připustil proto, že by mohl hrát už jenom jeho, načež by odešel do důchodu.

Manželka Elvise Presleyho je nadšená z filmu o něm

Před dvěma měsíci vyšel trailer na životopisný film Elvis režiséra Baze Lurhmana a podle očekávání vzbudil mnoho rozporuplných reakcí. Priscilla Presley, který byla za legendárního hudebníka provdaná mezi lety 1967 a 1973, ale nedávno na soukromé projekci viděla celý snímek a na sociálních médiích sdílela své nadšení. Elvis podle ní brilantně a kreativním způsobem zachycuje vztah hvězdy rock n‘ rollu s jeho manažerem Colonelem Parkerem. „Austin Butler, který hraje Elvise, je vynikající,“ dodala.

Tvůrci digitálních efektů nestíhají

Superhrdinský blockbuster DC Black Adam měl vyjít letos v červenci, studio ho ale nedávno odsunulo až na říjen. Jeden z producentů filmu Hiram Garcia teď vysvětlil proč – studia vytvářející digitální efekty (tzv. VFX) nestíhají. V rozhovoru pro server The Wrap vysvětlil, že velký návrat filmového průmyslu po zpomalení v dřívějších fázích pandemie znamená přemíru práce. Možná tak odklady čeká ještě několik dalších projektů, protože většina studií je zavalená. Podobné důvody snad stojí i za kritizovanými vizuály seriálu Moon Knight od Disneyho.


Co si dnes pustit

Schodiště

HBO Max  |  Drama |  2022  |  8 epizod  |  ČSFD

the-staircase-hbo-max-colin-firth

Reprofoto: HBO Max/YouTube

Minisérie Schodiště

V roce 2001 zavolal zhrozený Michael Peterson na tísňovou linku a ohlásil, že objevil svou ženu v bezvládném stavu pod schodištěm. Vyšetřovatelé ale případ vyhodnotili jako vraždu a manžel se stal hlavním podezřelým – skutečný případ probíhá dodnes. Diváci, kteří jeho pokrytí viděli už ve stejnojmenném dokumentu Netflixu, se z nové minisérie HBO nic zásadně nového nedozví, mohou ale na celou záležitost nahlédnout z trochu jiné perspektivy. Ostatní dostanou kvalitně napsané i zahrané, znepokojivé kriminální drama s Colinem Firthem v hlavní roli.

Bod varu

HBO Max  |  Drama  |  2021  |  92 min.  |  ČSFD

bod-varu-aerofilms

Foto: Aerofilms

Film Bod varu

Jak vypadá jeden z nejhorších dnů v životě šéfkuchaře luxusní restaurace? Začíná tím, že hned při startu směny má příliš mnoho objednávek a návštěvníci postupně ztrácejí trpělivost. Do toho se v kuchyni začne motat kontrolor a bez ohlášení přichází také hrdinův velice uznávaný mentor, navíc se svou přítelkyní, známou gastronomickou kritičkou. Jako diváci celý, hektický a neustále se stupňující děj sledujeme prostřednictvím jediného dlouhého záběru. Když budeme příště čekat v restauraci na jídlo, nejspíš budeme mnohem více tolerantní.

Čas zabíjet

Netflix |  Drama  |  1996  |  149 min.  |  ČSFD

a-time-to-kill

Reprofoto: Warner Bros./YouTube

Film Čas zabíjet

Matthew McCounaghey v jedné ze svých prvních velkých rolí v Času zabíjet hraje jednoho z právnického dua, které před soudem brání afroameričana (Samuel L. Jackson) odsouzeného za dvojnásobnou vraždu mužů, jež znásilnili jeho malou dceru. Oba byli členy Ku Klux Klanu a kolem případu tak vznikají společenské nepokoje. Čas zabíjet není příliš realistické soudní drama, pokud ale od tohoto aspektu trochu odhlédneme, dostaneme strhující snímek.

Finanční krize

Netflix  |  Dokument  |  2011  |  120 min.  |  ČSFD

inside-job-2011

Reprofoto: Sony Pictures Classics/YouTube

Dokument Finanční krize

Oscarový dokument Finanční krize komplexním způsobem mapuje, co vedlo ke globální finanční krizi v roce 2008. Ukazuje přitom rozsáhlou korupci a zcela zásadní střety zájmů prostupující celým americkým finančním systémem, politikou a dokonce ekonomickým vzděláním na těch nejprestižnějších univerzitách. Ačkoliv pouze s odstupem pár let, zároveň také ukazuje, jak málo se v důsledku krize změnilo. Je proto do určité míry relevantní i dnes, ne jen jako historický dokument.


Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

1. Moon Knight

2. Ozark

3. Srdcerváči

4. Volejte Saulovi

5. Slow Horses

Nejsledovanější filmy:

1. The Batman

2. Seveřan

3. 365 dní: Ten den

4. Doctor Strange 2

5. Vyšehrad: Fylm

(Obsah ve spolupráci s ČSFD.)

Načítám formulář...