Janek Rubeš a Honza Mikulka odchází ze Seznamu. Oblíbené duo z Prahy se s novým kanálem na YouTube vrací ke kořenům

Jiří SvobodaJiří Svoboda

rubes-mikulkaStory

Foto: Archiv JR

Janek Rubeš a Honza Mikulka jsou nerozlučné duo před i za kamerou

0Zobrazit komentáře

Janek Rubeš a Honza Mikulka. Internetová dvojice, z nichž ten první vždy stál před kamerou, zatímco ten druhý natáčel. Byli nezávislí tvůrci videí ještě předtím, než existoval YouTube. Prošli štacemi na Streamu, začali představovat Prahu turistům a nyní po téměř deseti letech odcházejí ze Seznamu.

Ve veřejném prostoru je proslavily konfrontace s podvodnými směnárníky a notoricky předraženými taxikáři, ale také projekt Honest Guide, který představuje Prahu v dobrém i špatném turistům z celého světa. Teď se ovšem vrací ke kořenům a postaví svou tvorbu čistě na vlastní nohy.

Náš rozhovor několikrát přerušují situace, kdy spolu oba zmiňovaní začnou náhodně brainstormovat o nápadech na další videa. Padá všechno od směnáren přes lifestylová témata až po jízdu na kole kanálem. Mohlo by se zdát, že tito dva se znají jak sourozenci, ale ne vždy pracovali spolu.

V době, kdy Janek Rubeš natáčel první videa, byla celá scéna ještě v punkovém vývojovém stádiu. Bylo to téměř před patnácti lety, kdy se zapsal do širšího povědomí jako člen přidrzlého dua Noisebrothers, které patřilo tehdy k průkopníkům formátu virálního videa.

„Začínali jsme v době, kdy jsme mohli videa ukazovat maximálně rodičům, nebylo kde je sdílet. Pak přišel dnes už naprosto zapomenutý Video Google, který se přetvořil v YouTube,“ usmívá se Rubeš při vzpomínce na první léta své kariéry.

V podstatě už od prvních chvil stál Rubeš u tehdy vznikající internetové televize Stream.cz. Jeho úkolem bylo prostě vyhledat lidi, kteří natáčí videa. Jakkoliv to v porovnání s dneškem může znít komicky, před dvanácti lety jich bylo jako šafránu. Ale jedním z nich byl i Honza Mikulka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V největších začátcích bylo překážkou, že kazety stály tři stovky a videa se musela z internetu stahovat třeba po třech částech. Pak mi to přijde vlastně celkem nedávno, co YouTube začal povolovat videa, která jsou delší než deset minut,“ směje s Mikulka.

Jedním z prvních projektů, co oba společně tvořili, byl už před více než deseti lety úspěšný klip na skladbu Ostrava!!! od Rudy z Ostravy a Martiny Pártlové. S příchodem streamovacích služeb se pak tuzemská scéna tvůrců videí zformovala do profesionálnějších rozměrů a začala růst.

rubes-mikulka-3

Foto: Archiv JR

Rubeš a Mikulka nedávno přetavili tzv. zámky lásky, které sestříhali, do zvonu

Národ začal pomocí Streamu poznávat dnešní celebrity, jako je Kamil Bartošek alias Kazma. Na YouTube se rodila první generace herních tvůrců videí. Rubeš a Mikulka mezitím tvořili třeba sérii Jak na to, první jmenovaný zároveň společně s Markusem Krugem spolupracoval i dalších projektech jako Život v luxusu nebo Město podvodů a Praha vs. prachy.

Z filmařského dua se postupně stávalo i tak trochu investigativní a novinářské, hlavně po přesunu ze Streamu do Seznam Zpráv. Objevovat podvodné směnárny a bojovat proti nekalým praktikám taxikářů se stalo jejich denním chlebem.

mars-martan

Přečtěte si takéRudá planeta fascinuje lidstvo a dobýt ji chce i Elon Musk. Co nás čeká na Marsu, až tam jednou zamíříme?Rudá planeta fascinuje lidstvo a dobýt ji chce i Elon Musk. Co nás čeká na Marsu, až tam jednou zamíříme?

Ačkoliv si dvaatřicetiletý Rubeš za svou práci vysloužil i Novinářskou křepelku, za novináře se ani on, ani jeho kolega nikdy příliš nepovažovali. „Spíš jsme tu nálepku využívali, když jsme potřebovali natáčet taxikáře nebo směnárny, u jiných témat jsme tak novinářsky nepostupovali,“ říká Mikulka s tím, že se vlastně těžko hledá škatulka, do níž patří.

Přes všechny úspěchy z posledních let se ale rozhodli ze Seznamu, který původní Stream.cz přetransformoval do Televize Seznam, odejít a postavit se opět na vlastní nohy. Na první pohled by to mohlo vypadat jako krok zpátky, zbavili se přeci jen zázemí velkého mediálního domu a opět jsou na vše jen sami dva. Jenže realita je odlišná a zase tolik se toho nemění.

My jsme jednoduše zjistili, že nejlepší tým jsme my dva s Honzíkem. Zase jsme ti pankáči, kteří už sice neukazují videa jen rodině, ale natáčíme si, co chceme. A to mě strašně baví i po letech,“ říká Janek Rubeš. Ze Seznamu odcházejí v dobrém, o žádné nevraživosti prý nemůže být řeč.

Nově si populární duo založilo projekt nazvaný Kluci z Prahy. Má podobu youtubového kanálu, který má sloužit hlavně jako zásobárna tipů na zajímavá místa v Praze a okolí, což je pro Rubeše s Mikulkou srdcové téma.

Typově se tak diváci mohou těšit na podobný obsah jako doposud, ovšem více přizpůsobený pro české diváky, jelikož zmíněný Honest Guide cílil především na turisty ze zahraničí. Také Češi však mohli v anglicky mluvících videích najít mnoho zpravidla pražských zákoutí, která neznali.

„Myslím, že jsme schopni aplikovat naše DNA všude.“

„Baví nás, že se o celou věc staráme od začátku do konce. Není to jen tak, že něco vytvoříme, odevzdáme a tím naše práce končí. Za dobu, co spolupracujeme, zastáváme každý tak šest, sedm různých rolí,“ říká Mikulka. Po obsahové stránce zatím nemají přesný plán, podstatné je nahradit českou platformu, o níž přišli odchodem ze Seznamu. Kluci z Prahy tak nebudou ani kopií projektu Honest Guide, díky němuž Rubeše s Mikulkou poznávají turisté po celém světě.

Prostě prý budou dělat to, co je baví, ať už je to čištění jejich milovaného města od podvodníků, objevování nových restaurací či doporučování míst na výlety, nebo úplně něco jiného. „Nemáme určitý záběr a myslím, že jsme schopni aplikovat naše DNA všude. Umíme najít super zajímavé místo a spojit to s vtipným a zajímavým obsahem,“ říká Mikulka.

YouTube hraje stále prim

Nové internetové projekty, podobné tomu, co dělají Rubeš a Mikulka, už ale ne vždy míří na YouTube. Příkladem může být například projekt Patrika Fialy a Martina Klesnila, kteří také dříve pracovali pro Stream.cz a Televizi Seznam. Pro svůj nový, nezávislý počin nazvaný Vize už ale vybírají peníze na HitHitu a YouTube chtějí mít jen jako doplněk.

Pražské duo „poctivých průvodců“ je v tomto směru o něco konzervativnější. YouTube pro ně stále hraje prim, a to i přes kritiku, která se na něj od různých tvůrců valí v posledních letech. „Kdybych si měl vybrat, tak dvě jediné stránky na internetu, které potřebuju, jsou YouTube a Google Mapy,“ říká Rubeš. Nové platformy, jako jsou TikTok nebo Instagram, už etablovaný YouTube podle nich neohrozí.

rubes-mikulka2

Foto: Archiv JR

Janek Rubeš a Honza Mikulka už tvoří téměř bratrské duo tvůrců

„Největší výhoda YouTube je i dnes naprosto skvěle zvládnutý algoritmus. Zkus si přijít na YouTube a nechtít si pustit minimálně tři videa ze čtyř, která hlavní stránka nabízí. Obsah tam je a tvůrci tam jsou,“ vysvětluje Mikulka s tím, že globální přesah YouTube je pro ně jako tvůrce zásadní.

Byť tedy opět na YouTube, přesto chtějí začít dělat některé věci trochu jinak a zkoušet nové přístupy. Více se budou věnovat například livestreamům. „Dělali jsme teď třeba živý přenos z toho, jak se zavírá směnárna. A u toho prostě chceš být,“ nastiňuje Rubeš další vývoj.

„Milujeme tohle město a chceme z něho co nejvíce ukázat světu.“

Mikulka si všímá hlavně možností, jakým způsobem mohou fanoušci své oblíbené tvůrce podpořit, třeba na platformě Patreon. Té ostatně chtějí v rámci nového projektu využít a už nyní nabízejí možnosti, jak je mohou fanoušci v různých finančních relacích přímo podpořit.

„Strašně jsem si Patreon oblíbil. Je to skvělá platforma na sdílení a komunikaci jen s těmi naprostými srdcaři,“ tvrdí nadšeně Mikulka. Na Patreonu má aktuálně duo Honest Guide přes 170 fanoušků, kteří měsíčně přispějí zhruba 30 tisíc korun. Potenciál je ale mnohem větší.

rubes-mikulka-5

Foto: Archiv JR

Janek Rubeš a Honza Mikulka před zavřenou směnárnou

Oba tvůrci se každopádně distancují od praxe, že by chtěli všechen svůj obsah zamykat kompletně za platební bránu „Nechtěli bychom se uzavírat. Opět se vracíme k tomu, že my skutečně milujeme tohle město a chceme z něho co nejvíce ukázat světu,“ říká Mikulka. Vydělat si chtějí i díky tradičním partnerstvím se značkami, aktuálně spolupracují třeba s Adidasem.

Model postavený čistě na Patreonu ovšem začíná fungovat u některých tvůrců i v Česku. Například Stanislav Hruška alias StandaShow má na platformě přes 2 100 platících fanoušků, kteří platí od dvou do dvaceti dolarů. Jen hrubý odhad napoví, že jeho aktuální příjmy budou jistě nad 100 tisíc korun měsíčně.

„Skvělou výhodou YouTubu je, že my nemusíme klepat lidem na dveře. Ta platforma to udělá za nás. Když je obsah dobrý, tak ani nemusíme platit za marketing. Každopádně až postupem času zjistíme, jestli byli Kluci z Prahy dobrý krok,“ uzavírá s úsměvem Rubeš. Po letech společného tvoření a zkoušení je natáčení prý stále nepřestává bavit, a tak věří, že se vydali opět správným směrem.

Plzeňský tým vyvinul moderní termokameru určenou do škol. Žákům pomůže pochopit, jak funguje teplo

Jiří SvobodaJiří Svoboda

termovize_title2Story

Luboš Limberg / Transfer ZČU

Vladislav Lang a Jan Šroub stojí za projektem Termovize do škol

0Zobrazit komentáře

Na Západočeské univerzitě v Plzni mají už dlouholeté zkušenosti se zkoumáním a vývojem technologií spojených s termovizí a v mnoha ohledech patří v tomto odvětví ke špičce. Část pracovníků z tamního výzkumného centra Nové technologie se rozhodla využít svých zkušeností a vyrobila termokameru, se kterou chce pomoci hlavně školám.

Výzkumné centrum Nové technologie vzniklo už před dvaceti lety, jeho cílem však nikdy nebylo učit studenty. Tým z odboru Termomechaniky technologických procesů pod vedením Jana Šrouba začal uvažovat o vytvoření učební pomůcky v momentě, kdy viděl na akcích, jak technologie žáky zajímá.

„Na plzeňských Dnech vědy a techniky jsme měli vždy největší fronty. Chemikář, který učil ve škole třicet let, tam najednou běhal s termokamerou, hrál si s ní a byl z ní naprosto nadšený, protože konečně mohl vidět výsledky tepelných reakcí,“ popisuje Jan Šroub zárodky projektu.

Sledování tepelných jevů tak najednou začalo být atraktivní i mimo hodiny fyziky. Ukázalo se ovšem, že přenést technologii do praktického vzdělání není tak jednoduchý úkol, jak by se na první pohled mohlo zdát.

termovize2

Foto: Termovize do škol

Termovize od plzeňského týmu má intuitivní design a dotykový displej

„Problém byl v tom, že běžné termokamery jsou příliš drahé. Sebrali jsme tedy naše zkušenosti, co jsme za léta nabrali, a vytvořili novou, vlastní termokameru, která je ideální pro studenty,“ říká Vladislav Lang, který má její vývoj na starost.

Tým Jana Šrouba tak pod iniciativou Termovize do škol začal na novém výrobku pracovat. Díky špičkovému hardwaru i softwaru vzniklo zařízení, které svým tvarem připomíná spíš kapesní herní konzoli. Nakonec vznikl univerzitní spin-off, který výsledné zařízení vyrábí a dále vylepšuje.

„Chodili za námi informatici, biologové i chemikáři, zatímco fyzikáři pořád nikde.“

Je to jednoduše řečeno (termo)kamera pro 21. století. Ovládá se pomocí velkého a intuitivního dotykového displeje a šasi je vyrobená na 3D tiskárně. Dokáže analyzovat to, co „vidí“, už během měření a dokonce umí zachytit i kvalitní video.

„Je to sice fyzika, ale za námi chodili informatici, biologové i chemikáři, zatímco fyzikáři pořád nikde,“ směje se Šroub a dodává: „Museli jsme se mentálně překlopit a začít celou problematiku tepla vysvětlovat v souvislostech, ne v jednotlivých předmětech.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Už při školení ve třídě si tak žáci a studenti například ukážou, jakými materiály teplo prochází či od jakých se odráží. Velmi vděčný je prý třeba pokus, kdy se posolí kostka ledu. Žáci díky tomu hned poznají, co se po tepelné stránce děje, když silničáři v zimě posypávají zmrzlou vozovku. Podle Šrouba je cílem ukázat a pochopit právě každodenní situace, při nichž je možné pozorovat tepelné změny.

„Vezmeme třeba tlustý katalog, necháme na něm položenou ruku půl minuty a pak se díváme, jak hluboko tepelná stopa prostoupila,“ říká Lang. S termokamerou vyrazili třeba i do plzeňské zoo – zjistili, že se dá termokamera skvěle využít v zatemnělých expozicích například pro pozorování kaloňů.

termovize5

Foto: Termovize do škol

Termovizi lze použít nejen při fyzice, ale třeba i v chemický pokusech

„Termokameru jsem si vyzkoušela jako účastník školení a hned jsem byla nadšená. Učitelům otevírá novou oblast a všechny zúčastněné okamžitě vtáhne do bádání. Věnuji se výuce na 1. stupni s přesahem na 2. stupeň a právě tady má termokamera velké využití, především v motivaci žáků a praktické činnosti,“ říká učitelka Andrea Tláskalová ze Základní školy Zbiroh.

Fantazii se ale meze nekladou – teplo je všude kolem, a tak se lze s novou perspektivou dívat v hodinách i na pokusy s elektrickými obvody nebo zkoumat tepelné procesy v lese, jak už činí ostatně jeden ze zákazníků. Podla Langa je důležitý hlavně obrazový vjem – děti si pak učivo zapamatují tím, že si spojí souvislosti lépe, než kdyby se na obrázky z termovize dívali jen v učebnici.

jan-lukacevic

Přečtěte si takéVybírá miliony pro lékaře a teď je v prestižním výběru mladých lídrů. Vědec Jan Lukačevič bude radit šéfovi NATOVybírá miliony pro lékaře a teď je v prestižním výběru mladých lídrů. Vědec Jan Lukačevič bude radit šéfovi NATO

Plzeňské pracoviště poskytuje týmu dobrý výzkumný základ. Měření tepla je tu na denním pořádku a v několika ohledech na velmi vysoké úrovni. Jsou například schopni měřit tepelné interakce při laserovém zpracování v řádu nanosekund a patří k evropské špičce v měření optických vlastností.

termovize4

Foto: Termovize do škol

Nedílnou součástí výroby je šasi z 3D tiskárny

Termovizi do škol začínají používat první instituce v Česku a plzeňský tým už vyškolil přes osmdesát pedagogů. Kvůli pandemii koronaviru se zatím nenaskytlo příliš mnoho příležitostí na otestování v reálném provozu, nicméně v létě už svůj výtvor představili třeba na letních táborech.

První termokamery tým postupně rozšiřuje po republice a nyní se snaží vytvořit s pomocí partnerů strukturu, která by umožňovala školám si termovizní sadu vypůjčit a nikoliv ji přímo kupovat. Jedna termokamera totiž stojí 39 tisíc korun, což je sice v porovnání s konkurencí na stejné technologické úrovni velmi dobrá cena, ale za sadu kamer je obvykle pro školy příliš vysoká.

Aktuálně hledá Termovize do škol financování u firem a nadací, aby mohly vzniknout další učební sady. Pro učitele není připravena jen samotná termokamera, ale tým vytváří také balíček softwaru a inspiraci na pokusy v různých odvětvích. Teplo je totiž všude kolem nás, a tak jsou možnosti využití nekonečné.