Je libo kuřecí kvádr? Americký startup chce prorazit s jídlem, které se podobá amarounům

amarouny_big

Foto: SquarEat

Menu potravinových kvádrů od SquarEat

0Zobrazit komentáře

Honba za udržitelností se promítá také do gastronomie, proto vznikají startupy, které vyrábí například rostlinný řízek nebo masové steaky z bioreaktoru. Nehledě na to, že se experimentuje také s kávou z melounových semínek a slupek. Pak je tu i SquarEat, americká firma, která vám vaše oblíbené jídlo naservíruje slisované do malé kostičky.

SquarEat vznikl před dvěma měsíci a dle slov zakladatelů uvádí zcela nový koncept ve stravování. Stačí si představit oběd ve formě padesátigramové kostky doručené až k vašim dveřím. Po vzoru amarounů z československého sci-fi seriálu Návštěvníci si tak můžete dopřát místo chutných kuřecích prsou třeba kuřecí kvádr, který patrně nemá oproti obyčejnému prsnímu řízku žádnou výhodu.

Za jeden kvádr (v závislosti na zvolených surovinách) zaplatíte od 5,5 do 7,99 dolaru, tedy od 120 do 175 korun. Jelikož by ale jeden čtvereček od SquarEat byl málo, společnost své produkty rozesílá v balení po čtyřech nebo šesti kusech. Je přitom z čeho vybírat – dopřát si můžete kostku z basmati rýže, brokolice se špenátem, sladkých brambor, lískových oříšků, cukety, lososa nebo třeba pistácií a kešu.

palacinka

Foto: SquarEat

SquarEat myslí i na milovníky sladkého. Například čokoládovou palačinkou

Jednotlivé „amarouny“ se mezi sebou mají vhodně doplňovat nebo jsou k dostání v předpřipravených menu, takže si můžete dopřát třeba dva kvádry rýže, kvádr kuřete a kvádr špenátu s brokolicí. Všechny tyto pochutiny pak vydrží čerstvé až 14 dní a lze je jíst jak studené, tak tepelně upravené v mikrovlnce, na pánvi, ve fritéze nebo třeba v klasické troubě.

„Je nám jasné, že ne každý nás bude milovat a že budeme mít odpůrce. Spousta lidí ale vůbec nepochopila náš koncept a soudí nás ještě předtím, než to vyzkoušeli. Jakmile to někdo ochutná a řekne, že mu to nechutná, respektuji to, protože to alespoň zkusil. Lidi si ale myslí, že jen kvůli vzhledu nebo tvaru to není normální,“ přiznala Maria Laura Vacaflores, marketingová ředitelka SquarEat v rozhovoru pro server Today.

Zároveň ve stejném rozhovoru zmínila, že právě zvolený tvar je nejpraktičtější, a to jak na výrobu, tak na doručení a následnou konzumaci, při které nezanechává žádné zbytky. Podle slov zástupců společnosti třeba kuřecí kostka skutečně obsahuje jen a pouze kuřecí prsa, černý pepř, citron a rozmarýn. Navíc je každý pokrm tak akorát dochucený, takže už s ním není potřeba cokoliv dalšího dělat.

Skutečně to tedy vypadá, že přidanou hodnotu byste hledali jen marně. Trvanlivost jídla rozhodně není tak závratná, aby se dalo použít třeba v armádě nebo při cestách do vesmíru, cena není tak nízká, aby se mohlo stát masově rozšířenou záležitostí, a nápad není dost „ulítlý“ na to, aby masy lidí vůbec zaujal.

A byť tento startup může být pro někoho jen těžko pochopitelný, na crowdfundingovém portálu WeFunder se mu podařilo vybrat už více než 150 tisíc dolarů, tedy přes tři miliony korun. Jakmile vybere cílových 700 tisíc dolarů, posune výrobu kvádrů ještě o úroveň výš. A kdo ví, třeba si za pár let už ani nebudeme umět představit gastronomii jinak.