Je nejvyšší čas začít brát NFT jako opravdovou inovaci, nebo nám ujede vlak. Nemusí to být jen barevný obrázek
Bored Ape Yacht Club a Cryptopunks patři mezi nejznámější NFT
Zběsilé sumy, za které se kupují na první pohled obyčejné obrázky, na nichž jsou roztodivné opice nebo rozpixelovaní panáčci, přitahují pozornost. Zájemci za ně dávají miliony dolarů zejména proto, že se označují jako NFT. A podle některých představují předzvěst velkých změn, které tato technologie může přinést do různých oblastí. Takzvané nezaměnitelné tokeny totiž vůbec nemusí být jen o barevném obrázku, jehož cena i hodnota jsou diskutabilní.
Světu NFT se věnuje také Roman Komárek, zakladatel česko-amerického startupu Veracity Protocol, který se dlouhodobě zabývá tématy spojenými s decentralizací, kryptem i takzvaným web3. Ve svém komentáři pro CzechCrunch vysvětluje, proč se řada expertů mýlí, pokud vidí v NFT pouze spekulaci. A hlavně, proč o NFT ještě hodně uslyšíme.
***
Jsem si jistý, že jste už někde četli o nezaměnitelných tokenech (NFT) a vyskočil na vás obrázek opice nebo rozpixelovaného chlapíka zvaného Punk. Normálně bychom tyto kresbičky přešli bez povšimnutí, kdyby pod obrázkem nesvítila podezřelá cena, která se v případě jedné opice z kolekce Bored Ape Yacht Club vyšplhala až na 2,75 milionu dolarů, tedy zhruba 60 milionů korun.
Ještě podivnější vám mohou připadat názvy platforem, kde se tito opičáci a pixeláci prodávají. Třeba LooksRare nebo OpenSea. Kam se poděly etablované aukční domy jako Christie’s a Sotheby’s? Ačkoliv i zde byly první NFT už vydraženy.
Rozumím, že jakmile mnozí z vás začnou číst něco o blockchainu nebo bitcoinu, tak vám začne tikat oko, rozbolí vás hlava a někde uprostřed článku se vaše pozornost zcela rozpadá. Váš názor na bitcoin pak bude přinejlepším tak nějak neutrální, něco ve smyslu: „Vím, že to existuje, nějak to funguje, ale co s tím?“
Zdá se mi, že na NFT má každý jasný názor. Pro většinu je to jasná spekulace, hype, šílenství. Každý z nás totiž chápe, že barevný obrázek je prostě barevný obrázek. Všichni jsme si v dětství něco čmárali a někteří z nás si kreslí ještě dnes. A jako expertům na vlastní kresbičky je nám přece jasné, že ten divný obrázek opice, kočky, žáby nebo příšerky má minimální nebo nulovou hodnotu. Tohle máme vyřešeno.
Co je digitální NFT?
Existují různé druhy digitálních tokenů. Pro potřeby tohoto článku berme jako fakt, že jsou dva základní – zaměnitelné a nezaměnitelné. Zaměnitelné jsou například používané bankovky, každá stokoruna má stejnou hodnotu, není ničím unikátní, a když si ji s někým vyměníte za jinou stokorunu, máte v ruce pořád stejnou hodnotu.
Naopak nezaměnitelný token je NFT, které ve formě kódu reprezentuje digitální aktivum. Digitálním aktivem může být například digitální obrázek, hudba, předmět ve videohře nebo virtuální pozemek. Použil jsem termín „digitální aktivum“, protože se budeme také věnovat NFT reprezentující fyzické předměty, tedy hmotné aktivum.
Hlavní princip NFT tkví v tom, že každý jeho vlastník může prokázat, že mu dané digitální aktivum nezaměnitelně a trvale patří. O vlastnictví je pořízen záznam v blockchainu, takže ho nemůže nikdo zmanipulovat. Pokud chceme NFT prodat, nemusíme nikam jezdit – šetříme čas, energii, peníze. Žádná logistika, žádný specializovaný kurátor nebo drahý odhadce. Prostě nastavíme cenu a kliknutím prodáme. Všechno ostatní určuje poptávka trhu.
Pozitivní je, že se po dlouhé době podařilo narušit hegemonii aukčních domů. Na toto téma doporučuji knihu Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů od Dona Thompsona, která popisuje, jak funguje světový trh se současným uměním a proč se za některá díla dávají závratné sumy.