Je tady další ročník festivalu Czech Space Week. Představí se na něm i český koncept lunárního modulu

Jiří SvobodaJiří Svoboda

czechspaceweek1Event

Foto: Czech Space Week

Czech Space Week představuje to nejlepší z tuzemského vesmírného průmyslu

0Zobrazit komentáře

Když se řekne vesmírný průmysl, na mysl asi jako první přijde americká NASA, evropská ESA nebo třeba SpaceX. Česká republika má do této elitní sestavy daleko, ale i tak si v posledních letech připisuje v tomto perspektivním odvětví své úspěchy. Že má naše země co ukázat i ve vesmíru, přiblíží příští týden festival Czech Space Week, kterého je CzechCrunch mediálním partnerem.

Zatímco historicky třetí ročník musel proběhnout virtuálně, ten letošní, v pořadí čtvrtý nabídnou organizátoři, tedy agentura CzechInvest a Ministerstvo dopravy, v hybridním módu. Část akcí se tak odehraje online a část v Praze a Brně. Souhrnným cílem bohatého programu je oslavit vesmírné úspěchy v Evropě i České republice a seznámit návštěvníky s novinkami na poli kosmického průmyslu a vědy.

Hlavní program Czech Space Weeku začne 8. listopadu ve VR hale pražského Virtuplexu, kde bude možné projít se po virtuální měsíční základně a seznámit se s návrhy modelů Prahy budoucnosti od studia XTEND, včetně konceptu českého měsíčního roveru Luniaq inspirovaného vozy Škoda.

V Praze byla také v posledním roce ustanovena EUSPA, Evropská agentura pro kosmický program, a to transformací z předchozí Evropské agentury pro globální družicové navigační systémy a Evropského úřadu pro dohledu nad GNSS. Návštěvníci si tak v pátek a sobotu 5. a 6. listopadu budou moci prohlédnout na dnech otevřených dveří její útroby a podívat se na služby spojené s evropskými družicovými navigačními systémy.

Raketa Vega odstartovala s revolučním českou součástkou

V následujících dnech se diváci mohou těšit na tematicky zaměřené akce pro děti, studenty, veřejnost a kosmické i nekosmické firmy. Právě propojení a podpora spolupráce kosmických i nekosmických firem států Visegrádské čtyřky je jedním z dalších cílů festivalu.

Studenti si na akci budou moci domluvit stáž nebo si mezi firmami najít svého budoucího zaměstnavatele. Program je zaměřený také na spolupráci průmyslu a akademického sektoru. Na festivalu se představí i novinky z programu Copernicus pro dálkový průzkum Země. V neposlední řadě se uskuteční také konference na Akademii věd ČR, která odprezentuje vesmírné projekty s českým zapojením.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Velkému objemu obsahu festivalu odpovídá i široký záběr řečníků, kteří se na akci představí. Mezi ty hlavní bude patřit Frank Salzgeber, vedoucí kanceláře pro inovace a podnikání ESA, nebo jeho kolega Stephen Airey, který vede sekci nových, přidružených a spolupracujících států v ESA. Promluví i Pete Worden, bývalý šéf výzkumného centra NASA.

Z českých osobností bude možné potkat například Petra Kapouna, předsedu představenstva společnosti Brno Space Cluster, nebo Václava Koberu, předsedu správní rady EUSPA. Czech Space Week se uskuteční především v týdnu od pondělí 8. listopadu. Kompletní program lze najít na webu festivalu. Všechny akce určené pro veřejnost budou zdarma.

CzechCrunch Jobs