Je to skvělá zpráva pro Česko, říká šéf Avastu o historickém obchodu. Objeví se noví milionáři i nové startupy
Jde o historicky největší akvizici původem české firmy. Ve světě antivirů vzniká nové království, protože se spojují dva obři – americký NortonLifeLock fúzuje s tuzemským Avastem, přičemž za něj zaplatí až 186 miliard korun. „Je to velmi důležitý milník pro Avast a jde o důležitou událost také pro Českou republiku,“ říká Ondřej Vlček, který vše dojednal z pozice výkonného ředitele a dál se bude na řízení firmy podílet.
O tom, že jde o zásadní milník ve více než třicetileté historii Avastu, není pochyb. Firma, jejíž základy položili už v roce 1988 Eduard Kučera s Pavlem Baudišem, se postupně vypracovala v předního hráče antivirového světa. Aby ho mohla dál dobývat, spojuje se teď s konkurentem, protože ve dvou se to lépe táhne. Důležitý moment to ale může být také pro tuzemské podnikatelské prostředí.
Velká transakce, jejíž výše se může vyšplhat až na zhruba 186 miliard korun, totiž s velkou pravděpodobností vytvoří mnoho nových milionářů. Jde o výsledek dlouhodobého akciového programu, který Avast nabízí svým zaměstnancům. Klíčoví lidé nebo například ti, kteří ve firmě strávili delší dobu a dostali za to jako odměnu akciové opce, nyní mohou na prodeji firmy přímo benefitovat.
Americká společnost NortonLifeLock nabízí stávajícím akcionářům Avastu dvě možnosti. Buď jim vyplatí výměnou za jejich podíly většinu částky v hotovosti, nebo větší část získají v jejích akciích. Tak či tak nabízí antivirový hráč se sídlem v arizonském Tempe zhruba dvacetiprocentní bonus oproti tomu, jaká byla cena akcií Avastu před necelým měsícem, kdy se poprvé jednání o možné fúzi oficiálně potvrdila. Od té doby šly akcie Avastu nahoru.
Avast jako český Skype
„Desítky lidí v Avastu získají likviditu, která jim umožní s využitím know-how a zkušeností, jež u nás získali, potenciálně rozjet nové projekty a obohatit startupový ekosystém v Česku,“ věří Ondřej Vlček. Právě kombinace nabytého kapitálu a zkušeností s budováním globální firmy by mohla zrodit mnoho nových podnikatelů, kteří se mohou po letech strávených pod křídly Avastu pustit do vlastních projektů.
„Vycházím z precedentů, které jsme viděli po korporátních transakcích třeba v Estonsku, kde se to stalo Skypu. Nemalé množství zaměstnanců, kteří drželi nějaké akciové plány, získalo likviditu, kterou začalo dál používat pro zakládání nových firem. Estonsko dnes patří k jednomu z nejlépe fungujících startupových ekosystémů v Evropě a u nás vidím stejný potenciál,“ je přesvědčen Ondřej Vlček.
Zda bude mít obří prodej Avastu pro české podnikatelské prostředí stejný efekt jako Skype, který v roce 2005 koupil za několik miliard dolarů eBay (a později ještě za více peněz Microsoft) a skutečně nechal vzniknout mnoha dalším úspěšným firmám, není jisté, ale Ondřej Vlček věří, že potenciál tu je. Sám i nadále zůstává v čele Avastu, dokud avizované spojení neschválí akcionáři obou firem a také příslušné regulatorní orgány.
Vypořádání celé transakce může dle odhadů Avastu trvat klidně více než devět měsíců. Ondřej Vlček nicméně na dnešním hovoru s novináři prozradil, že společně s Eduardem Kučerou a Pavlem Baudišem již mají jasno o tom, jakou nabídku ze strany NortonLifeLock přijmou. „Všichni tři volíme možnost s více akciemi, zůstaneme tedy v nové společnosti významnými akcionáři,“ prozradil.
Prozatím nelze říct, jak vysoké podíly bude trojice mužů mít. Záleží to na volbě ostatních akcionářů. Pokud by si všichni vybrali nabídku s většinovou odměnou v akciích, společně by mohli v nové firmě držet zhruba až 26% podíl. Pokud by se naopak většina z nich nechala vyplatit v hotovosti, držela by zmíněná trojice minimálně zhruba 14% podíl. Sám Ondřej Vlček aktuálně v Avastu drží podíl přesahující dvě procenta, Pavel Baudiš 25 procent a Eduard Kučera necelých 10 procent.