Je to skvělá zpráva pro Česko, říká šéf Avastu o historickém obchodu. Objeví se noví milionáři i nové startupy

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ondrej-vlcek-avast31

Foto: Avast

Ondřej Vlček, CEO Avastu

0Zobrazit komentáře

Jde o historicky největší akvizici původem české firmy. Ve světě antivirů vzniká nové království, protože se spojují dva obři – americký NortonLifeLock fúzuje s tuzemským Avastem, přičemž za něj zaplatí až 186 miliard korun. „Je to velmi důležitý milník pro Avast a jde o důležitou událost také pro Českou republiku,“ říká Ondřej Vlček, který vše dojednal z pozice výkonného ředitele a dál se bude na řízení firmy podílet.

O tom, že jde o zásadní milník ve více než třicetileté historii Avastu, není pochyb. Firma, jejíž základy položili už v roce 1988 Eduard Kučera s Pavlem Baudišem, se postupně vypracovala v předního hráče antivirového světa. Aby ho mohla dál dobývat, spojuje se teď s konkurentem, protože ve dvou se to lépe táhne. Důležitý moment to ale může být také pro tuzemské podnikatelské prostředí.

Velká transakce, jejíž výše se může vyšplhat až na zhruba 186 miliard korun, totiž s velkou pravděpodobností vytvoří mnoho nových milionářů. Jde o výsledek dlouhodobého akciového programu, který Avast nabízí svým zaměstnancům. Klíčoví lidé nebo například ti, kteří ve firmě strávili delší dobu a dostali za to jako odměnu akciové opce, nyní mohou na prodeji firmy přímo benefitovat.

Americká společnost NortonLifeLock nabízí stávajícím akcionářům Avastu dvě možnosti. Buď jim vyplatí výměnou za jejich podíly většinu částky v hotovosti, nebo větší část získají v jejích akciích. Tak či tak nabízí antivirový hráč se sídlem v arizonském Tempe zhruba dvacetiprocentní bonus oproti tomu, jaká byla cena akcií Avastu před necelým měsícem, kdy se poprvé jednání o možné fúzi oficiálně potvrdila. Od té doby šly akcie Avastu nahoru.

Avast jako český Skype

„Desítky lidí v Avastu získají likviditu, která jim umožní s využitím know-how a zkušeností, jež u nás získali, potenciálně rozjet nové projekty a obohatit startupový ekosystém v Česku,“ věří Ondřej Vlček. Právě kombinace nabytého kapitálu a zkušeností s budováním globální firmy by mohla zrodit mnoho nových podnikatelů, kteří se mohou po letech strávených pod křídly Avastu pustit do vlastních projektů.

„Vycházím z precedentů, které jsme viděli po korporátních transakcích třeba v Estonsku, kde se to stalo Skypu. Nemalé množství zaměstnanců, kteří drželi nějaké akciové plány, získalo likviditu, kterou začalo dál používat pro zakládání nových firem. Estonsko dnes patří k jednomu z nejlépe fungujících startupových ekosystémů v Evropě a u nás vidím stejný potenciál,“ je přesvědčen Ondřej Vlček.

Pavel Baudiš, spoluzakladatel Avastu

Zda bude mít obří prodej Avastu pro české podnikatelské prostředí stejný efekt jako Skype, který v roce 2005 koupil za několik miliard dolarů eBay (a později ještě za více peněz Microsoft) a skutečně nechal vzniknout mnoha dalším úspěšným firmám, není jisté, ale Ondřej Vlček věří, že potenciál tu je. Sám i nadále zůstává v čele Avastu, dokud avizované spojení neschválí akcionáři obou firem a také příslušné regulatorní orgány.

Vypořádání celé transakce může dle odhadů Avastu trvat klidně více než devět měsíců. Ondřej Vlček nicméně na dnešním hovoru s novináři prozradil, že společně s Eduardem Kučerou a Pavlem Baudišem již mají jasno o tom, jakou nabídku ze strany NortonLifeLock přijmou. „Všichni tři volíme možnost s více akciemi, zůstaneme tedy v nové společnosti významnými akcionáři,“ prozradil.

Prozatím nelze říct, jak vysoké podíly bude trojice mužů mít. Záleží to na volbě ostatních akcionářů. Pokud by si všichni vybrali nabídku s většinovou odměnou v akciích, společně by mohli v nové firmě držet zhruba až 26% podíl. Pokud by se naopak většina z nich nechala vyplatit v hotovosti, držela by zmíněná trojice minimálně zhruba 14% podíl. Sám Ondřej Vlček aktuálně v Avastu drží podíl přesahující dvě procenta, Pavel Baudiš 25 procent a Eduard Kučera necelých 10 procent.

Podle Vlčka nicméně celá transakce nebyla motivována primárně penězi, ale především synergickými efekty, které dokážou další rozvoj Avastu a NortonLifeLocku ještě více nakopnout. „Fúze vylepší finanční profil kombinované společnosti, umožní rychleji škálovat, dělat akvizice. Během prvního roku od dokončení transakce bychom zároveň měli zvyšovat zisk na akcii,“ popisuje Vlček. Díky spojení zároveň Avast plánuje, že by mohl v hrubých ročních nákladech ušetřit přibližně 280 milionů dolarů.

Stávající výkonný ředitel Avastu, který do funkce nastoupil před dvěma lety místo nedávno tragicky zesnulého Vince Stecklera, zároveň zdůraznil, že jde z jeho pohledu spíše o fúzi, nikoliv akvizici – nechystá se totiž zánik ani jedné značky. Nově vzniklá společnost bude mít proto dvojí sídlo, jedno v americkém Tempe, druhé v Praze, přičemž do jejího představenstva míří Vlček i Baudiš. Dál budou samostatně fungovat jak produkty Avastu, tak produkty Nortonu.

„Firma se zavazuje, že si v Česku dál uchová trvalou a značnou přítomnost, přestože bude kótovaná na americké burze. Pro mě je to skvělá zpráva i pro Českou republiku. Budeme tu dál zaměstnávat celou řadu odborníků a ve vedení této nově vzniklé velké firmy budou dál Češi. Měli bychom se stát jednou z dvaceti největších softwarových firem světa s velmi silnou pozicí na obou stranách Atlantiku a na dalších rozvojových trzích,“ říká Vlček.

Je lepší jít ve dvou

Generálním ředitelem nově vzniklé společnosti, o jejímž názvu se bude teprve jednat, zůstane současný šéf NortonLifeLock Vincent Pilette. Ondřej Vlček by měl nastoupit do funkce prezidenta společnosti a stane se zároveň členem představenstva, kde bude jako nezávislý ředitel působit i Pavel Baudiš. Rozhodnuto je již také o tom, že se bude společná firma obchodovat výhradně na newyorské burze Nasdaq, kde je již nyní kótován i NortonLifeLock s tržní kapitalizací kolem 14 miliard dolarů.

O několik jednotek procent dnes po oznámení dohody o historické transakci povyskočily na pražské i londýnské burze také akcie Avastu, který si od propojení s NortonLifeLock slibuje ještě rychlejší růst celého byznysu. Pražská antivirová firma dnes zároveň reportovala své výsledky za první pololetí letošního roku, v němž utržila přes 470 milionů dolarů (přes 10 miliard korun) a upravený ukazatel EBITDA, tedy zisk před zdaněním, odpisy a úroky, se zastavil na 270 milionech dolarů (necelých 6 miliard korun).

Eduard Kučera a Pavel Baudiš, spoluzakladatelé Avastu

Aby ale mohl Avast dál růst, potřebuje zásadně proměnit trh, na němž působí. A jelikož na něm působí i NortonLifeLock a čelí stejným výzvám, rozhodli se nakonec Ondřej Vlček a Vincent Pilette, že je budou řešit společně. Pilette působí v čele americké antivirové firmy, jež dříve nesla název Symantec, zhruba rok a půl, tedy ještě o něco kratší dobu než Vlček jako CEO Avastu. Od převzetí otěží ale byli v úzkém kontaktu a nakonec uznali, že společný byznys jim přinese významné výhody.

„Trh kyberbezpečnosti je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících trhů vůbec, mění se opravdu rychle. Proto pro nás bude důležitá škála, jelikož potřebujeme trh významným způsobem transformovat. Minimálně na straně spotřebitele, kde Avast i Norton do značné míry působí, je totiž pořád trochu vázaný na antivirový problém, který jde zpátky do 90. let a začátků internetu. Celkově se trh nedokázal plně transformovat do kyberbezpečnostní relevance 21. století. Shodli jsme, že to bude snazší udělat společně,“ hlásí Vlček.

Čtyřiačtyřicetiletý šéf Avastu zároveň přiznává i druhý důležitý důvod celé transakce, kterým je rychle rostoucí konkurence. Stejně jako se rychle rozvíjí celý trh, vznikají i noví konkurenti. Už to není jen o velkých zavedených značkách, které působí na antivirovém a bezpečnostním trhu dlouhá léta, ale stále agresivněji do něj vstupují se svými produkty a službami také největší technologické společnosti v čele s Applem, Googlem a Microsoftem i celá řada menších startupů.

Právě historicky největší transakce, jíž je původem česká firma součástí, má ale pomoci konkurenci odrážet. Pokud bychom měli dát obchod, který může dosáhnout až na zhruba 186 miliard korun, do tuzemského kontextu, srovnatelné je v tomto ohledu jen převzetí Plzeňského Prazdroje japonskou pivovarnickou skupinou Asahi. Ta ovšem v roce 2016 kupovala dle tehdejšího kurzu za více než 197 miliard korun balík pěti východoevropských pivovarů, takže hodnota samotného Prazdroje byla nižší.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym