Jeden nápad už dotlačili k miliardám. Rumunští matadoři teď nastupují znovu, opět s Čechy v zádech

České Credo bylo kdysi jedním z prvních investorů do UiPath, někdejšího startupu, teď firmy s akciemi na newyorské burze. Úspěch zkouší zopakovat.

Iva BrejlováIva Brejlová

ondrej-bartos2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ondřej Bartoš, partner v Credo Ventures

0Zobrazit komentáře

Byla to velká výhra Credo Ventures. A přitom se fond samotný počítá mezi vůbec nejúspěšnější ve zdejším regionu. Když rumunská společnost UiPath, v němž bylo právě Credo jedním z prvních investorů, loni vstupovala na newyorskou burzu, znamenalo to, že proměnila původně investovaných osm milionů dolarů na vyšší stovky – tedy přes deset miliard korun. Češi si tak zapsali zhodnocení v tisícovkách procent. Část původního týmu UiPath teď přišla s novým projektem a rovnou s jeho oznámením uvedla i to, kdo ho penězi podpoří. A Credo opět nechybí.

Zakladatelem je někdejší šéf odborných právních týmů v UiPath Vasile Tiple, který stál v čele návrhů a implementace vize právních operací, podpory a automatizace společnosti v této oblasti. V oboru zůstává. Jeho nový projekt s názvem Goodlegal chce zjednodušit dosah jednotlivců i společností na právní problematiku. Vyrobil pro ně platformu, která jim umožňuje jednoduše právní dokumenty sestavovat, kopírovat, pracovat s nimi, dál je bezpečně uschovávat i třeba podepisovat.

Do týmu přivedl další zajímavé osobnosti původně z UiPath, vývojářské odborníky, UX designéry i specialisty na digitalizaci. A zároveň s tím oslovil také investory, kteří kdysi věřili právě UiPath v době, kdy se teprve rozjížděl. Jako velmi brzkou, tedy pre-seed investici, získal 1,2 milionu eur, v přepočtu skoro 30 milionů korun. Kolo vedl Earlybird Digital East Fund a doplňovalo ho právě české Credo Ventures. A přidal se i Daniel Dines, který UiPath založil, či nově ustavený fond Underline Ventures.

„Vydali jsme se na cestu k opětovnému vynalezení práva a k pomoci zákazníkům soustředit se na své podnikání, vyvíjet skvělé produkty a stát se soběstačnými díky infrastruktuře Goodlegal. Naší misí je učinit právo snadné, dostupné a použitelné,“ popisuje Tiple.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Goodlegal je virtuální pracovní prostor určený speciálně pro právní dokumenty. Jde v něm dokumenty jednak vytvářet, organizovat, pomocí takzvaného drag and drop systému rychle sestavovat, a to tak, aby odpovídaly všem právním požadavkům. Disponuje nástroji pro analýzu textu či automatizaci. Podle týmu firmy vyplňuje místo mezi systémy, které se soustředí na externí právníky, a nástroji vytvořenými pro ty podnikové. Má přitom vyhovovat i mladým firmám.

„Naším bezprostředním cílem je stát se právní platformou pro všechny startupy a pomoci jim svobodně dosáhnout dalšího stupně vývoje společnosti, zatímco střednědobé a dlouhodobé cíle zahrnují velké podniky, pro které vyvíjíme různé integrace, čímž vytvoříme ekosystém Goodlegal pro jakoukoliv společnost bez ohledu na její velikost či odvětví,“ představuje si Tiple.

UiPath se zatím pro Credo stal zářným příkladem úspěchu, Andrej Kiska o něm pro CzechCrunch vyprávěl jako o jackpotu, který byl „největším highlightem jeho investiční kariéry.“ „Je to obrovský úspěch, protože to nebyla miliarda dolarů, ale čtyřicet miliard,“ popisoval v podcastu.

Spojení dvou rodin, jejichž firmy ročně utrží desítky miliard. Ve velkém rozběhly startupový fond

Rodiny Zálešákových a Kasperových stojí za úspěšnými byznysy. Přes svůj fond ZAKA VC chtějí v příštích letech proinvestovat stovky milionů korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zaka-vcStory

Foto: ZAKA VC

Podnikatelé Peter Zálešák a Ján Kasper

0Zobrazit komentáře

Slovák Peter Zálešák je spolumajitel prodejců elektroniky Nay na Slovensku a Electro World v Česku, kromě toho se věnuje i nemovitostem a zemědělství. Česko-slovenská rodina Kasperových je aktivní v pětačtyřiceti firmách zejména v marketingovém segmentu, časem přidala energetiku, hospitality segment i prodej aut. Kombinovaně generují tržby přes 25 miliard korun ročně a své zkušenosti se rozhodli využít také v podpoře nadcházející generace. Jejich fond ZAKA VC jen letos investoval do dvaadvaceti projektů, přičemž během následujících deseti let chce podpořit více než stovku dalších.

Na rozdíl od většiny venture kapitálových hráčů se rodinné firmy rozhodly prostředky na podporu startupů investovat přímo přes vlastní fond, což se odráží i v samotném názvu – ZÁlešákovy plus KAsperovy, tedy ZAKA. „Jde o rodinný office, něco jako spojení dvou superandělů,“ vysvětluje pro CzechCrunch Andrej Petrus z pozice šéfa investiční komise fondu. Jako andělé se označují investoři do startupů, kteří většinou již vybudovali vlastní firmy a zaměřují se na podporu projektů v nejranějších fázích.

„Dlouholeté zkušenosti z tradičního byznysu a budování a řízení firem Zálešáka a Kaspera kombinujeme se zkušenostmi z technologického a startupového prostředí našeho exekutivního týmu. Ať jde o klasické podnikání nebo škálovatelné technologické společnosti, některé z jejich problémů jsou identické a díky vzájemným synergiím jim dokážeme pomoct,“ přibližuje Petrus.

ZAKA VC se sídlem v Praze, kam se přestěhovala z Bratislavy, se začala formovat před třemi lety, když se Zálešák a Kasper rozhodli oslovit první lidi, kteří by jim pomohli nový fond vybudovat. Kromě Petruse se na tom podílel i Slavomír Tuleja, jenž se ale nedávno přímo z exekutivy v ZAKA přesunul a společně připravují menší fond.

Po více než roce postupných příprav se pak v ZAKA rozběhla investiční aktivita s cílem proinvestovat během deseti let celkem 30 milionů eur, tedy přes 700 milionů korun. Ročně tak chce fond do asi desítky startupů posílat přibližně 2,5 milionu eur.

andrej-petrus

Foto: ZAKA VC

Andrej Petrus, šéf investiční komise ZAKA VC

Již teď ale má ZAKA ve svém portfoliu celkem osmadvacet firem, do konce roku mají přibýt další dvě. „Většinu z investic jsme uzavřeli letos, udělali jsme až dvaadvacet investic do dvaceti startupů a dvou fondů,“ říká Petrus, jenž finance a byznys development studoval v Praze, Berlíně i Římě a zkušenosti sbíral například ve slovenském fondu Neulogy Ventures, venture builderu CEAi nebo jako konzultant v PwC.

Zatím nejaktivnější byl fond v německy mluvících zemích (DACH), kde investoval celkem do osmi startupů. Aktivně se regionu chce věnovat i skrze pozici zakladatelského partnera nového fondu Gateway Ventures, který operuje z Vídně a Mnichova. V regionu střední a východní Evropy pak šlo o celkem sedm firem, v baltských zemích pak o pět a další pochází z Velké Británie, Spojených států a Balkánu. Z tuzemských zástupců šlo například o pohádkovou aplikaci Readmio nebo GitGut, který zlepšuje zážitek z hraní díky umělé inteligenci.

„Kromě DACH věříme regionu střední a východní Evropy i Baltu dlouhodobě. Je tu obrovský technologický talent, relativně vyspělá kultura venture kapitálu, pořád realistické valuace a stále více úspěchů globálně škálovaných startupů, což inspiruje další zakladatele. Stále však cítíme, že náš region není úplně propojený mezi investory a startupy, ale zlepšuje se to. Talent ani kapitál by neměl být omezován hranicemi, z dlouhodobého hlediska ani nebude,“ říká Petrus.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Opírá se také o data – například jednorožců, jak se označují startupy s miliardovou valuací v dolarech, bylo v našem regionu v roce 2020 celkem jednadvacet, loni to již bylo čtyřiačtyřicet. S ohledem na globální makroekonomické dění, kdy valuace některých startupů ve velkém padají, u nás bude jednorožců pravděpodobně méně, podle Petruse ale i tato data ukazují na postupné dospívání trhů.

Protože ZAKA není klasickým fondem, nabízí flexibilitu a takzvané investiční tikety v rozmezí od 20 tisíc až po 600 tisíc eur, tedy asi od půl milionu do 15 milionů korun. Dlouhodobě přitom spoluinvestuje také s dalšími hráči a nezaměřuje se na žádný specifický sektor, ale spíš na vysoce škálovatelné byznys modely zakladatelů firem s globálními ambicemi. Investiční zaměření je hlavně na takzvané pre-seed a seed. Ve spolupráci s konzultantskou společností Accace chystá i akcelerátor, díky kterému bude aktivnější také v „idea stage“ projektech.

„I když děláme relativně malá kola, svou roli bereme odpovědně a vůči startupům chceme být dlouhodobými partnery. Naším cílem je stát se jedním z nejlepších rodinných offices působícími ve venture kapitálu v Evropě a hledat talenty s globálními ambicemi a škálovatelným byznys modelem v nejranějších fázích,“ uzavírá Petrus.