Jednodušší život pro diabetiky. Zařízení od Brighteru a Ericssonu umí odebrat krev, změřit cukr i podávat inzulin

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

brighter-ericsson-actiste

Foto: Ericsson

Zařízení Actiste hned zobrazí výsledky měření a zároveň je sdílí se smartphonem

0Zobrazit komentáře

Diabetes mellitus, zkráceně cukrovka, má podle reportu z roku 2017 425 milionů pacientů, což odpovídá téměř devíti procentům globální populace. Patří tak mezi nejrozšířenější neléčitelné nemoci na světě. Ve většině případů není smrtelná, ale vyžaduje u mnohých každodenní zvláštní péči týkající se například měření glukózy v krvi a injekcí inzulínu. Společnosti Ericsson a Brighter nyní vyvinuli řešení, které velkou část těchto úkonů zvládne prostřednictvím jediného zařízení.

Cukrovka označuje skupinu dvou typů chronických onemocnění s různými příčinami, ale podobnými projevy. Metabolismus nemocného neumí správně zpracovat sacharidy kvůli ztrátě schopnosti produkovat inzulin umožňující vstup glukózy (cukru) do buněk, které ji štěpí na jednodušší látky za uvolňování energie. U diabetiků je tedy důležité pravidelně měřit glykémii, koncentraci glukózy v krvi a podle potřeby jejich tělu z vnějšku dodávat inzulin.

Firmu Ericsson asi většina lidí zná jako součást Sony Ericsson, značky mobilních telefonů. Před i po této spolupráci se Ericsson zabýval hlavně telekomunikačními technologiemi a ačkoliv v současnosti není mezi veřejností tolik znám, patří mezi hlavní jména tohoto oboru na světě. Poskytuje služby, software a infrastrukturu pro více než 40 % celosvětové mobilní komunikace a nabízí také IoT Accelerator, program pro zrychlení a zjednodušení integrace zařízení využívajících sítě „internetu věcí“.

brighter-ericsson-actiste-2

Foto: Ericsson

Černá krabička od Brighter a Ericssonu má výrazně usnadnit život diabetikům závislým na podávání inzulinu

IoT, česky internet věcí, je síť bezdrátově na dálku propojených zařízení, která jsou schopna si mezi sebou vyměňovat data. V posledních letech se zařízení s těmito schopnostmi rychle objevují v dalších a dalších oborech a jako skvělou příležitost Ericsson identifikoval lékařské přístroje pro koncové uživatele. Výsledkem je Actiste, první kompletní řešení IoT-health na světě pro monitorování a léčbu cukrovky.

plast-odpad-min

Přečtěte si takéČeši patří v třídění mezi nejzodpovědnější v Evropě. Do správného kontejneru hodí téměř dvě třetiny plastových obalůČeši patří v třídění mezi nejzodpovědnější v Evropě. Do správného kontejneru hodí téměř dvě třetiny plastových obalů

Zatímco Ericsson se postaral zejména o konektivitu, značná část vývoje Actiste je spojena se švédskou firmou Brighter, zaměřující se právě na řešení zjednodušující život lidem s chronickými zdravotními problémy. Podle odhadů firem se má v tomto případě jednat o poměrně výrazný úspěch, jelikož jejich zařízení má diabetikům snížit počet každodenních úkonů spojených s nemocí až o 67 %.

Černá krabička, která se svými rozměry blíží moderním smartphonům, v sobě spojuje schopnosti odběru krve, měření glukózy v krvi a injekcí inzulinu. Je dodávána jako součást předplacené služby, v rámci níž jsou údaje ze zařízení prostřednictvím aplikace sdíleny s telefony s platformami iOS nebo Android. Zde je pak snadné důležité informace v případě potřeby odesílat dále a udržovat dlouhodobý přehled o vývoji nemoci.

brighter-ericsson-actiste-3

Foto: Ericsson

Zařízení Actiste nezabere více místa, než moderní telefon

Firmy Brighter a Ericsson uzavřely globální partnerství, pro začátek je ale Actiste dostupné jen ve Spojených arabských emirátech, kde má žít téměř půl milionu diabetiků závislých na inzulínu.

„Jedná se o důležitý milník a příklad toho, jak může konektivita změnit životy lidí k lepšímu. Globální partnerství se společností Brighter nyní dosáhlo fáze skutečných dodávek na trh. […] Výsledkem je inovace ve zdravotnickém průmyslu v SAE a lepší kvalita života diabetiků,“ uvedl Fadi Pharaon, prezident Ericssonu pro Blízký východ a Afriku.

Oblast zdravotnictví se v posledních letech stává pro firmy, které se na ni přímo nespecializují, stále atraktivnější. Výrazné je to například u Applu, funkcí Apple Watch i aplikací a programů dostupných na iOS. V Česku byla nedávno zpřístupněna funkce EKG a před časem se také objevila informace, že má pracovat na hlubší integraci měření glykémie do svých hodinek.

Actiste má pochopitelně ambice výrazně expandovat a situaci možné místní dostupnosti přiblížil Jiří Rynt ze společnosti Ericsson následovně: „Co se týče uvedení řešení do dalších zemí včetně České republiky, problém představuje pouze certifikace pro daný trh, nikoliv samotná mobilní síť. Předpokládám, že zajištění potřebné certifikace bude trvat v řádu měsíců od rozhodnutí výrobce vstoupit na daný trh.“

CzechCrunch Jobs