Její dvojče zbourali, tahle prošla rekonstrukcí. Stoletá vila na Vinohradech má dnes saunu v altánu

Zrekonstruovaná vila na Vinohradech má šest nájemních bytů, jeden mezonet pro majitele a nově i altán. Uvnitř je sauna a prostor pro cvičení jógy.

Eliška NováEliška Nová

vila-na-vinohradech-11

Foto: Papundekl/Alex Shoots Buildings

Vila na Vinohradech

0Zobrazit komentáře

Na pražských Vinohradech stojí sedm vil, které vznikly jako bydlení pro zaměstnance Státního zdravotního ústavu. Některé zůstaly v jednadvacátém století v žalostném stavu. Týkalo se to i dvou, které si byly na chlup podobné. Zatímco jedna z nich prošla rekonstrukcí, druhá šla k zemi. Ta první přitom nyní ukazuje, že bydlení ve skoro sto let staré vile může být šik. Třeba díky altánu vhodnému k relaxaci.

Bytová vila na pomezí Vinohrad a Vršovic dnes už Státnímu zdravotnímu ústavu nepatří. Je ve vlastnictví soukromého majitele, který si k rekonstrukci přizval architektonické studio Papundekl. „Vila byla sice v obyvatelném, ale dost zanedbaném stavu. Během let se nakupilo několik vrstev stavebních úprav,“ popisuje výchozí stav pro CzechCrunch architekt Šimon Bierhanzl. Na historických fotografiích, na které se můžete podívat na konci fotogalerie níže, je například vidět sprchový kout v rohu obytné místnosti či časem obroušenou chodbu se schody.

Vila není památkově chráněná, i tak se architekti rozhodli zanechat základní hmotové a dispoziční rozvržení domu. Jak sami říkají, především díky nadčasovým kvalitám původního návrhu. Dodali ale i vlastní vrstvu. „Ctíme architekturu původního domu, k níž přidáváme soudobou vrstvu, která se do ní přirozeně začleňuje,“ líčí.

Vila se stejně jako ve dvacátých letech dělí na tři části. Sokl z režného zdiva, kde byly původně sklepy, zděnou omítnutou část, kde byly čtyři byty, a posledně vysokou sedlovou střechu s pálenými taškami. V rámci rekonstrukce se upravil právě sokl domu, který architekti rozšířili směrem do zahrady. Z původních sklepů a přístavby se tak staly dva nové byty. Jednopatrová přístavba zároveň vytvořila terasu na své střeše, která slouží obyvatelům prvního patra. Přístavba také navazuje na stávající podezdívku a je z režného zdiva, takže vytváří integrální součást domu.

Čtyři původní byty se změnily především dispozičně – došlo k propojení obytného prostoru s ložnicí. Dohromady je jich tu teď k pronájmu šest. Jeden samostatný pak vznikl v podkrovní části, kde je nyní mezonet obývaný majitelem vily. Každý z bytů má svůj venkovní prostor: dva nové byty předzahrádky, které ulouply kus zahrady, další mají k dispozici terasu nebo lodžii. Ty k pronájmu jsou pak vybaveny vestavěným nábytkem, je tu podlahové topení nebo stropní kapilární chlazení. Celý dům byl také zateplen.

K mezonetovému bytu architekti přistupovali jinak než ke zbytku domu. „Je navržen kompletně na míru, protože v něm žije majitel celého objektu s rodinou. Dřevěná konstrukce podkroví je navíc prostorově i konstrukčně něco úplně jiného než zděný spodek domu. Chtěli jsme na specifičnost podkroví navázat a zdůraznit ji. Proto jsou zde veškeré původní dřevěné konstrukce krovu odhalené, všechny šikmé plochy jsou z překližky, stejně jako nově vestavěné horní patro. Podkroví jsme pojali jako takovou dřevěnou čepici na zděném domě,“ vysvětluje Bierhanzl.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Specialitou projektu je altán. Ačkoli všude v okolí jsou v rozích zahrad vidět různé podobné stavby, vila u zdravotního ústavu žádný neměla. Architekti se tak rozhodli vytvořit ho jako novostavbu. Funguje mimo jiné jako hradba, která zahradu chrání před hlukem z ulice. Uvnitř se pak nachází sauna a cvičebna, která ale může sloužit i pro home office. „Směrem do ulice je těžká zděná stěna, směrem do zahrady dřevěné sloupky, altán se pak otevírá směrem do zahrady velkým prosklením. Náplň altánu byl nápad majitelů, hlavní prostor je víceúčelový, jedním z možných využití je ale právě cvičebna, protože majitelka ráda cvičí jógu,“ popisuje architekt.

Vila vznikla souběžně se stavbou Státního zdravotního ústavu v roce 1925 jako bydlení pro jeho zaměstnance. Dohromady jich bylo osm, všechny byly dílem architekta Rudolfa Kvěcha. Některé byly identické, další se lišily. Většina byla zprivatizována, a zatímco jedna byla před pár měsíci zdemolována, jiná teď slouží jako zubní klinika. Nynější rekonstrukce jednoho z domů ale ukazuje, že stále mohou sloužit i původnímu účelu.

Secesní palác Sparkasse ve Varech poslouží umělcům. Na měsíc sem přijedou a budou tvořit i vystavovat

Když budete korzovat po Vřídelní kolonádě, můžete se zastavit v nové galerii Display. K vidění jsou zde díla, pro která byly inspirací samotné Vary.

sparkasse

Foto: J&T Banka / Anna Pleslová

Palác Sparkasse se mění na kulturní centrum Karlových Varů

0Zobrazit komentáře

Dříve zde lidé měli uložené své jmění, nyní se secesní palác Sparkasse v lázeňském centru Karlových Varů mění na nové kulturní centrum, které bude určené jak pro umělecké nadšence, tak pro samotné umělce a umělkyně. Jako první do prostor vstoupila J&T Banka se svým projektem Magnus Art Residency. Ten dá každý měsíc prostor tvůrčí dvojici, aby zde mohla v rámci karlovarské rezidence společně tvořit a výsledná díla následně prezentovat v novém galerijním prostoru Display. V plánu je ale také velká výstava fotografa Tona Stana a celoroční prezentace karlovarského filmového festivalu.

Palác Sparkasse svou secesní zdobností zpestřuje centrum lázeňského města od počátku 20. století. Původně sloužil jako sídlo bývalé Městské spořitelny, nyní získávají jeho prostory kulturní využití pod taktovkou jeho nového majitele, kterým je společnost BTL. Ta už před časem oznámila, že zde chce vytvořit multifunkční centrum. Do jeho chodu se zapojili také organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a J&T Banka.

„Palác Sparkasse patří k ikonickým prostorům města. Jsme rádi, že díky velkorysému přístupu majitele budovy se nám podařilo najít nové možnosti jeho využití,“ říká výkonný ředitel MFF KV Kryštof Mucha.

První vlaštovkou spolupráce je galerie Display, umístěná v prostorách v úrovni ulice. Veřejnosti je přístupná zdarma a k vidění zde budou vždy díla dvojice vybraných umělkyň a umělců, kteří mají možnost ve Varech měsíc pobývat, inspirovat se jimi a společně tvořit. Horní patra secesního paláce jsou pak vyhrazená pro ateliéry, kde mají prostor pro tvorbu.

Jako první představuje galerie Display díla Dany Bartoníčkové a Stanislava Zábranského. „Umělci rezidenční pobyt využili ke konzultaci materiálů, především pak k experimentování s voskem. Dana Bartoníčková se věnovala sérii Sugar Cane Fire, která volně interpretuje touhu po nalezení bezpečí. Instalace na kobercových obrazech svým dekorem odkazuje k síle našich předků a schopnosti překonávat těžké časy,“ popisuje Štěpánka Veselská, art specialistka J&T Banky.

A dodává: „Stanislav Zábranský pracuje s formátem slow TV, přičemž pozoruje dlouhé a klidné záběry na neznámá místa. Následně se ve vzpomínkách vrací na místa, kde naopak nikdy nebyl, ale přesto si k nim vytvořil nostalgickou vazbu. Tato vzpomínka se stala základem pro výsledné reliéfy.“

Další výstava představí textilní experimenty výtvarnice Lucie Rosické, která se spojila s místními geology a pracovala přímo v termálním prameni, kde nechala svá díla deset dní namáčet po vzoru karlovarských růží, aby vřídlovec vytvořil zajímavý kamenný povrch. Rosická ve Varech spolupracovala se sklářskou výtvarnicí Annou Jožovou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Díla v galerii Display ale nebudou jediná, která zaplní prostory secesního paláce. Zamíří do nich také výstava fotografa Tona Stana, jejíž součástí budou i fotografie, které dělal během filmového festivalu v posledních 20 letech. Zároveň by zde měla vzniknout celoroční prezentace karlovarského filmového festivalu, například v podobě smyčky znělek a krátkých videí, informoval Český rozhlas.

Současný majitel, společnost BTL, koupil nově zrekonstruovaný palác v roce 2021 za 100 milionů korun v dražbě. V témže roce získala budova první místo v soutěži Stavby Karlovarského kraje a ocenění primátorky města. Původně měl být palác využitý jako obchodní centrum s kancelářemi a byty.