Jižní Korea zakročila proti Applu a Googlu. Už nemohou nutit vývojáře k využívání jejich platebních systémů
Je už běžnou praxí, že vývojáři třetích stran musí Applu a Googlu odvádět poplatek ve výši až 30 procent tržeb za to, že mohou své aplikace nabízet v jejich virtuálních obchodech. Čím dál častěji se ale vedou spory o tom, zda je fér, aby technologičtí giganti takové podíly z prodejů vyžadovali. A nelíbí se to ani vládním představitelům v Jižní Koreji, kteří dnes proti Applu a Googlu rázně zakročili.
Jižní Korea může v potenciálně přelomovém rozhodnutí omezit nadvládu amerických internetových firem Apple a Google v platbách za aplikace v jejich virtuálních obchodech. Jak informuje server CNBC, stala se tak první zemí, která takto radikálně zasáhla, přičemž o schválení nového zákona hlasovalo 180 ze 188 zákonodárců jihokorejského parlamentu. Byl tudíž schválen jednoznačně.
V praxi to znamená, že Apple ani Google už nebudou moci vývojáře nutit, aby zákazníci za aplikace platili prostřednictvím jejich platebních bran v App Storu, respektive Google Play, tedy příslušných obchodech s aplikacemi. Standardní proces je totiž takový, že pokud si uživatel například stáhne Spotify a sjedná si přes platební systém Applu předplatné, třicet procent z této transakce putuje do kasy Applu. Podobně to má i Google.
Jak se ovšem začaly regulační úřady na tento segment více zaměřovat, začaly Apple i Google ustupovat a nabídly vývojářům nižší poplatky. Apple například minulý týden oznámil, že se s vývojáři dohodl a že jim umožní, aby mohli přímo kontaktovat zákazníky a informovat je o jiných možnostech platby než přes App Store. Ani to dosud činit nemohli.