Jižní Korea zakročila proti Applu a Googlu. Už nemohou nutit vývojáře k využívání jejich platebních systémů

Filip HouskaFilip Houska

pichai-cook-1

Foto: ICDPP/Nguyen Hung Vu

Šéf Applu Tim Cook a šéf Googlu Sundar Pichai

0Zobrazit komentáře

Je už běžnou praxí, že vývojáři třetích stran musí Applu a Googlu odvádět poplatek ve výši až 30 procent tržeb za to, že mohou své aplikace nabízet v jejich virtuálních obchodech. Čím dál častěji se ale vedou spory o tom, zda je fér, aby technologičtí giganti takové podíly z prodejů vyžadovali. A nelíbí se to ani vládním představitelům v Jižní Koreji, kteří dnes proti Applu a Googlu rázně zakročili.

Jižní Korea může v potenciálně přelomovém rozhodnutí omezit nadvládu amerických internetových firem Apple a Google v platbách za aplikace v jejich virtuálních obchodech. Jak informuje server CNBC, stala se tak první zemí, která takto radikálně zasáhla, přičemž o schválení nového zákona hlasovalo 180 ze 188 zákonodárců jihokorejského parlamentu. Byl tudíž schválen jednoznačně.

V praxi to znamená, že Apple ani Google už nebudou moci vývojáře nutit, aby zákazníci za aplikace platili prostřednictvím jejich platebních bran v App Storu, respektive Google Play, tedy příslušných obchodech s aplikacemi. Standardní proces je totiž takový, že pokud si uživatel například stáhne Spotify a sjedná si přes platební systém Applu předplatné, třicet procent z této transakce putuje do kasy Applu. Podobně to má i Google.

Jak se ovšem začaly regulační úřady na tento segment více zaměřovat, začaly Apple i Google ustupovat a nabídly vývojářům nižší poplatky. Apple například minulý týden oznámil, že se s vývojáři dohodl a že jim umožní, aby mohli přímo kontaktovat zákazníky a informovat je o jiných možnostech platby než přes App Store. Ani to dosud činit nemohli.

Vývojářům, kteří nedosáhnou při prodeji svých aplikací hrubých tržeb alespoň jeden milion dolarů za rok, pak Apple sníží poplatek na polovinu, tedy na 15 procent. Podobně Google už v březnu oznámil, že svůj třicetiprocentní poplatek sníží na 15 procent u prvního milionu dolarů, který daný vývojář na platformě Googlu za rok utrží.

Jižní Korea přitom patrně nebude zdaleka poslední, kdo nad podobným opatřením přemýšlí. Proti Applu a Googlu se chystá zakročit i Austrálie. Její ministr financí Josh Frydenberg řekl, že vláda uvažuje o nových zákonech, které zpřísní regulaci služeb na trhu digitálních plateb. Jde o služby Apple Pay, Google Pay, ale také o službu WeChat Pay, která spadá do portfolia čínské společnosti Tencent.

Nyní ale vyvstává otázka, zda to něco reálně změní. Zajímavý pohled na to má samotný šéf Applu Tim Cook. Ten během soudního slyšení ve sporu Applu a Epic Games, který nastal z důvodu nepovoleného obejití platební brány Applu ze strany Epic Games (tvůrců hry Fortnite), řekl, že i když budou vývojáři aplikací používat své platební systémy, Apple se stejně bude dožadovat provizí.

„Museli bychom vymyslet alternativní způsob výběru provize a nastavit proces, jak sledovat, co se děje, a fakturovat to vývojářům. To vypadá jako proces, který přece nemusí vůbec existovat,“ zmínil Cook, který nedávno oslavil desetileté výročí v pozici CEO Applu. Trefně pak celou situaci v Jižní Koreji komentuje i analytik Rene Richie na svém Twitteru.

„Takže každý vývojář v Jižní Koreji, který nepoužívá platební systémy Applu nebo Googlu, dostane na konci každého měsíce účet na 15 až 30 % a nakonec z toho bude o něco víc práce a nákladů?“ napsal známý komentátor dění ve světě Applu a do závorky připsal s odkazem na nedávné vyjádření Tima Cooka řečnickou otázku, zda si lidé mysleli, že podíl z příjmů musí být vázán přímo na transakce. Evidentně tomu tak být nemusí.

S přispěním ČTK.