Jižní Korea zavádí na přechodech varovná blikající světla, aby se lidé hledící do telefonů rozhlédli

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

korea-street2
0Zobrazit komentáře

Jižní Korea je zemí s největší penetrací chytrých telefonů mezi svými obyvateli, což přináší mnoho benefitů, ale také nepříjemností. Lidé totiž ani během chůze nespouštějí oči z displejů svých smartphonů, a to ani v případě, že přecházejí přes silnici. Jelikož Jihokorejci každoročně napočítají vyšší stovky úmrtí právě při takových incidentech, rozhodli se jednat.

V prvním jihokorejském městě, jak informuje agentura Reuters, se začínají na přechody instalovat speciální systémy, které chodce hledící do telefonu upozorní, že mají dávat pozor. Pro tyto občany se už dokonce v Jižní Koreji vžilo speciální označení „smartphone zombies“, protože při slepé chůzi kupředu zombíky opravdu trochu připomínají.

Ve městě Ilsan, které se nachází zhruba 30 kilometrů od hlavního města Soul, byly na první přechod nainstalovány blikající světla a laserové paprsky, které mají zajistit, aby všichni účastníci provozu zpozorněli – řidiči aby zpomalili a chodci aby odvrátili pohled od displejů k tomu, co se děje před nimi.

prechod-korea

Vedle tradiční zebry se tak na přechodu objevily také blikající LED světla, a to v červené, žluté a modré barvě, která navíc nejsou jediným prostředkem, jak upoutat pozornost chodců. Vysílán je ze země také laserový paprsek a přímo na displeje smartphonů je chodcům zaslána prostřednictvím aplikace notifikace upozorňující, že vstupují do vozovky.

Na první pohled se to může zdát jako příliš přehnané opatření, ale Jižní Korea má s tzv. „smartphone zombies“ skutečný problém. Mezi rozvinutými zeměmi má Jižní Korea jeden z největších počtů úmrtí a nehod na silnicích a v roce 2017 podle dat z tamního analytického systému, vyhodnocující dopravní nehody, bylo zabito více než 1 600 chodců, což činí zhruba 40 procent ze všech smrtelných nehod na silnicích.

olympics-tokio-robot-toyota2

Přečtěte si takéNa letní olympiádu v Tokiu vjedou roboti. Budou pomáhat handicapovaným i zaměstnancůmNa letní olympiádu v Tokiu vjedou roboti. Budou pomáhat handicapovaným i zaměstnancům

Proto se tedy Jižní Korea prostřednictvím svého státního Institutu civilního inženýrství a stavebních technologií rozhodla zavést maximální možné opatření. Multidimenzionální varovný systém, který obsahuje radarové senzory a termokamery, stojí 15 milionů wonů na jeden přechod, což je 300 tisíc korun. Prozatím se technologie nachází pouze ve městě Ilsan, ale zmíněný Institut očekává, že dojde k rozšíření do celé země.

automatic-city-control-semafor

Pokud byste i tak nebyli přesvědčeni, že má takový varovný systém smysl, agentura Reuters oslovila 23letou obyvatelku Ilsanu Kim Dan-hee, která vypověděla: „Blikající světlo mi přináší pocit bezpečí, protože mě donutí se znovu rozhlédnout. Doufám, že jich budeme mít ve městě více.“ Problém smartphonových zombies je tak podle všeho skutečný.

Foto: Reprofoto/Reuters TV

Diskuze (0)

Novinka

Anonym