Josef Průša investuje miliony do firmy, která zlepšuje sezení na kole. Pro svůj akcelerátor hledá další startupy
Když pandemická situace znemožnila klasický provoz dílny 3D tiskaře Josefa Průši a jeho globálně úspěšné firmy Prusa Research, rozhodl se loni otevřít její brány pro akceleraci startupů, kterým pomáhá jak s vývojem prototypů, tak technologickým zázemím, marketingem i investicemi. První projekty vybral letos v létě a po několika měsících hlásí další novinky.
Jeden z podpořených startupů v PrusaLabu, jehož je CzechCrunch mediálním partnerem, od něj po ukončení akcelerace získal výraznou investici. Celkem patnáct milionů korun směřuje do projektu Posedla, za nímž stojí „posedlí“ cyklisté Martin Řípa a Jiří Dužár. Společně pomocí 3D tisku vytváří cyklistická sedla přímo na míru jednotlivým jezdcům.
„Sedlo je jedním ze tří kontaktních bodů cyklisty s kolem. Jak vám padne, má zásadní vliv na vaše zdraví, komfort a výkon. Každý člověk má unikátní fyziologii, přesto výběr sedla většinou probíhá metodou pokus-omyl, což není ideální,“ vysvětlil Řípa důvody, proč se do projektu s kolegou Dužárem pustil.
„Průmyslový 3D tisk hraje ve vývoji a následně produkci klíčovou roli. Spojení s PrusaLabem nám tak otevřelo cestu nejen k získání dlouhodobých partnerů, ale i unikátního know-how,“ komentuje Jiří Dužár s tím, že firma v současnosti připravuje první modely, které budou na český trh uvedeny na jaře příštího roku. Ambicí je distribuce také na zahraniční trhy.
Cena speciálních sedel se má pohybovat v rozmezí šesti až osmi tisíc korun, cílit tak mají spíš na výkonnostní jezdce s určitým počtem nájezdů a adekvátním vybavením. Výhledově pak nejspíše vznikne i další, cenově dostupnější varianta. V mezičase se Posedla věnují především doladění výrobního procesu, testování a vývoji vlastních 3D struktur na míru jezdcům, již teď startup spolupracuje s profesionální i amatérskou komunitou cyklistů.
Autonomní roboti v ulicích Prahy již příští rok
Druhým z podpořených startupů byla v pilotním ročníku akcelerátoru firma Vanilla Robotics Tomáše Krivdy a Jana Sedláčka, která vyvíjí autonomní donáškové roboty. Projekt nyní připravuje pilotní programy pro nemocnice nebo sklady a vzhledem k vysoké modularitě robotů tvůrci očekávají jejich rozšíření na desítky malých „podů“ různých tvarů a velikostí, včetně typu pro přepravu osob.
Autonomní přepravní roboti od Vanilla Robotics by se díky účasti v akcelerátoru mohli na pražských ulicích objevit již v příštím roce. „Technologické zázemí PrusaLabu nám umožnilo testovat různé varianty našich robotů daleko rychleji a levněji než předtím. Původně víkendový koníček se tak přetavil v ambiciózní projekt, se kterým můžeme hravě konkurovat světovým špičkám v oblasti autonomních vozidel,“ popisuje Jan Sedláček.