Více než 100 tisíc tiskáren a tržby přes 2 miliardy. 3D tiskaři z Prusa Research zažili úspěšný rok a nehodlají zpomalovat

Peter BrejčákPeter Brejčák

Josef Prusa_Prusa Research_005

Foto: Prusa Research

Josef Průša, zakladatel a CEO Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Možná navzdory, ale možná právě díky všem výzvám se 3D tiskařská komunita v roce 2020 více rozrostla a byla aktivnější než kdy jindy. Tak to vnímá Josef Průša, jehož jméno nese i globálně úspěšná a rychle rostoucí firma Prusa Research, která v pražských Holešovicích vyrábí a prodává 3D tiskárny. V minulém roce totiž prodala přes 100 tisíc tiskáren, což je o 30 tisíc více než za rok 2019, a vyřídila čtvrt milionu objednávek. A logicky se to podepsalo i na hospodářském výsledku.

Jak firma uvedla pro CzechCrunch, obrat Prusa Research podle předběžných výsledků meziročně vyrostl o padesát procent, tedy o 700 milionů korun na zhruba 2,2 miliardy. Společnost si přitom dokázala udržet zisk před úroky, daněmi a odpisy (EBITDA) na dvacetiprocentní úrovni, tedy přibližně ve výši 440 milionů korun. Adekvátně k tomu vyrostl i počet zaměstnanců, který se z předloňských 490 zvýšil na více než 600.

Na rychlý růst jsou v Prusa Research zvyklí. Podle loni publikovaného žebříčku Deloitte Technology 500, který vybírá nejrychleji rostoucí firmy v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky, výrobce 3D tiskáren v předchozích čtyřech letech rostl o 4 525 procent. Díky tomuto tempu byl mezi tuzemskými firmami na první příčce a celkově obsadil 24. pozici.

Další šílený rok za sebou i před sebou

Mediální pozornost si Josef Průša vysloužil i díky tisku ochranných pomůcek nejen pro zdravotníky, ale také do nemocnic, ordinací, škol a dalších institucí. Dohromady jim Prusa Research zdarma dodal přes 250 tisíc štítů, jejichž výrobu zahájil se začátkem koronavirové pandemie v březnu.

Z 3D tiskařů Josefa a Ondřeje Průšových (jde pouze o shodu jmen) se stali i angel investoři, což ukazuje investice převyšující 10 milionů korun do olomouckého cestovatelského deníku Worldee. Ve své pražské dílně navíc spustili akcelerační program pro startupy, kterým nabízí finance do startu i možnou investici.

prusa-stit3

Foto: Prusa Research

Tisknutí ochranných štítů na farmě 3D tiskáren Prusa Research

„Rok co rok si v lednu říkám, jaký šílený rok máme za sebou. A ten další to pak hned překoná. Počítám, že s rokem 2021 to bude podobné. Pokud všechno půjde tak, jak má, vydáme tři nové 3D tiskárny, nové služby, hromadu updatů firmwaru a podobně,“ vyhlíží Průša.

V letošním roce se chtějí v Prusa Research soustředit hlavně na vertikální integraci a co nejvíce věcí dělat interně ve vlastní továrně, kde se nachází tisková farma s 585 tiskárnami. Firmě se takový postup loni osvědčil například s vlastním Prusamentem, tedy filamentem využívaným na tisk.

„Naší hlavní činností je stále vývoj a výroba 3D tiskáren a materiálů. Jen v roce 2020 jsme dokázali vyrobit a do celého světa rozeslat přes 100 tisíc 3D tiskáren, přes 500 tun Prusamentu a stovky tisíc malých objednávek, jako jsou upgrady, náhradní díly a příslušenství. Uvedli jsme i dva nové vylepšené modely, MINI+ a MK3S+ s novým SuperPINDA senzorem,“ píše Průša a na firemním blogu celý rok popisuje ještě zevrubněji.

Letošní velkou novinkou má být vlastní software na vzdálené ovládaní tiskáren Prusa Connect, jehož vývoj se aktuálně nachází ve fází finálního ladění, přičemž spuštění veřejné bety by mělo přijít v březnu. Jako obvykle tady platí pravidlo 80 na 20 – tedy že posledních 20 procent práce zabere 80 procent času,“ dodává Průša.