Jsou dva a říkají si mistři. Původně chtěli dělat těstoviny, nakonec zjistili, že mají cit pro nábytek
Ondřej Zita a Luděk Šteigl se znají od patnácti let a teď stojí za úspěšnou českou značkou Master & Master, pod kterou nabízejí designový nábytek.
Luděk Šteigl a Ondřej Zita si říkají jednoduše Master & Master
Zatímco pro většinu z nás prázdniny znamenají o něco víc volného času a třeba i několik dovolených, pro dva kamarády od Zábřehu na severní Moravě je letní režim hlavně o finišování nových produktů, které posledních několik let představují na podzimním Designbloku. Ten už opět klepe na dveře, a jelikož Ondřej Zita a Luděk Šteigl tentokrát chystají na poměry své nábytkářské firmy docela velkou změnu, měli práce o to víc. To, že skončili u designového vybavení domácností, je přitom docela náhoda a cesta k němu byla poměrně punková.
Jejich značka Master & Master, kterou tak pojmenovali jednoduše proto, že se oba považují za mistry svého oboru (Šteigl truhlařiny a Zita v grafickém designu), na sebe krátce po svém startu před jedenácti lety upozornila kovovými podnožemi. Tedy tím, na čem stojí stoly, pokud k sobě nemají přišroubované čtyři nohy. Ty jejich vypadaly ze všeho nejvíc jako zohýbané tlusté dráty, zaprášilo se po nich a dodnes jsou pro značku tak trochu poznávacím znamením.
Do svého portfolia od té doby zařadili řadu dalších produktů jako nejrůznější stoly a stolky, police, věšáky (v nichž je často patrná estetika původních drátových podnoží) i židle či křesla. Pořád ale šlo o relativně „jednoduché kousky“. Teď se ovšem pustili do náročnějšího úkolu a přišli se svou první pohovkou neboli – jak Šteigl se Zitou raději říkají – sofa. „Tak nějak na ně nazrála doba, cítili jsme poptávku, která nám zapadla do toho, že chceme naše portfolio víc přizpůsobovat projektovým zakázkám,“ říkají partneři, kteří se znají od svých patnácti let a zhruba od té doby spolu prý i chtěli podnikat.
Sofa pro Master & Master navrhl, stejně jako všechno ostatní, co má firma v nabídce, externí designér – to je cesta, na kterou Zita se Šteiglem naskočili už na začátku. „Nebylo o čem uvažovat, já jsem sice taky designér, ale ve 2D. Doteď nemáme ambici do toho profíkům fušovat,“ vysvětluje Zita. Tentokrát šlo o profesora Jiřího Pelcla, renomovaného českého autora a architekta, mimo jiné bývalého rektora UMPRUM, který se značkou spolupracuje dlouhodobě.
Novinka si svou premiéru odbyde už za pár dní, na začátku října, kdy v Praze startuje přehlídka Designblok, a finální podobu její autoři dotáhli opravdu až na konci prázdnin. Tvoří ji třemi mezerami oddělené očalouněné válce, které jsou posazené na kovových nohách. Na dvou válcích se bude sedět, jeden poslouží jako opěrka. Zda právě tenhle kousek nábytku, ke kterému patří ještě křeslo a taburetka, posune Master & Master vytouženým směrem, se teprve uvidí. Šteigl se Zitou už ale mnohokrát dokázali, že schopnost vybrat věc, která se bude líbit, mají.
Prvním příkladem jsou už zmíněné podnože. Ty objevili v ateliéru UMPRUM u svého známého Michala Maláška, jenž je vymyslel a sám používal. Slovo dalo slovo a všichni se domluvili, že to nově vzniklá firma s jeho nápadem zkusí. A bylo to terno.