K drahým nemovitostem přibyly drahé hypotéky. Vlastnické bydlení se stává výsadou bohatších
Stoupat budou i nájmy, které v minulosti tolik nerostly. Podepíše se na tom imigrace z Ukrajiny a právě horší dostupnost hypoték pro české zájemce.
Na realitní trh přichází výrazné ochlazení. Poté, co Česká národní banka na konci března zvedla základní úrokovou sazbu na pětiprocentní hranici, pokračují ve stoupání také úroky z hypoték. Ty se ještě loni touto dobou běžně pohybovaly kolem dvou procent, nyní už míří nad pět procent a zřejmě budou ve zdražování dál pokračovat. Přestože ubude zájemců o investice do bytů, ceny nemovitostí klesat nebudou, protože se v Česku málo staví a chybí tu desítky tisíc bytů.
Průměrná úroková sazba hypoték počátkem dubna činila 4,88 procenta. Za poslední měsíc sazba stoupla o 0,26 procentního bodu a od konce loňského roku o více než jeden procentní bod. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
„Sazby hypotečních úvěrů po středečním zvýšení základních sazeb ČNB stačily zvýšit prozatím jen některé banky, a proto je průměrná nabídková sazba hypoték Hypoindexu k 5. dubnu jen 4,88 procenta. Dá se tedy očekávat, že tato sazba v průběhu tohoto měsíce poroste, jakmile se ke zvýšení přidají i další bankovní ústavy. Je čím dál více pravděpodobné, že průměrná nabídková sazba dosáhne pěti procent. A to nemusí být pro letošní rok výše konečná,“ uvedl hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Sazby hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden a tři roky již hranici pěti procent pokořily. Hypotéky fixované na jeden rok nabízí banky v průměru za 5,06 procenta a na tři roky za 5,08 procenta. Sazby hypoték fixovaných na pět let dosáhly v dubnu v průměru 4,78 procenta a na deset let 4,62 procenta.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs