Kam letos investovat? Do firem, které mají menší zadlužení a generují cash flow, říká Koděra

Přečtěte si náš nový investiční speciál, kde čeští analytici popisují, co letos čekat, a nechávají nás nahlédnout do svých strategií.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

roman-koderaSpeciál

Foto: CzechCrunch

Roman Koděra, privátní bankéř v J&T Bance

0Zobrazit komentáře

Investování nabírá na stále větší popularitě. Pro některé je to především zábava, stále více lidí si však uvědomuje, že právě díky investování mohou své finanční prostředky chránit před tlakem inflace a zhodnocovat kapitál lépe, než když jim leží jen na běžných spořicích účtech. Nebo dokonce pod polštářem. Proto jsme požádali ty, kteří se na kapitálových trzích pohybují jako ryby ve vodě, aby nám popsali, co letos čekat ve světě investic, a nechali nás nahlédnout do svých strategií. Představujeme nový investiční speciál, v němž si můžete přečíst, jak investovat v roce 2023.

„Při současných úrokových sazbách je lepší investovat do společností s menším zadlužením a do těch, které generují cash flow a přerozdělují je ve formě dividend,“ říká Roman Koděra, privátní bankéř z J&T Banky, který spolu se Štěpánem Hájkem z XTB a Petrem Zajícem i Zdeňkem Pavlíkem z Amundi poodhalil své prognózy v rámci našeho speciálu.

Jaké oblasti budou v investicích v roce 2023 nejzásadnější? Jaké ukazatele na kapitálových trzích je dobré sledovat? Nebo co by nemělo chybět ve správně diverzifikovaném portfoliu každého investora? V rozhovoru s Romanem Koděrou se dozvíte třeba i to, zda dává smysl hledat příležitosti vedle USA také v Evropě či Asii. I jak moc může být zajímavá pražská burza.

Co vás nejvíce překvapilo v prvním čtvrtletí letošního roku?
Na trzích jsem již 25 let, tak by se dalo říci, že by mě již nemělo nic překvapit, ale na finančních a kapitálových trzích je krásné právě to, že vás mohou překvapit každý den, týden, měsíc, rok či dekádu. Vy se tak můžete probudit do rána a řešit situaci, kterou jste ještě nezažili. Pro mě osobně asi největším překvapením byla situace v bankovním sektoru předchozích týdnů, ale jak jednou prohlásil Warren Buffett: „Až opadnou vlny, tak zjistíte, kdo se koupal nahý.“ Vlnou v tomto slova smyslu byla uvolněná monetární politika a období s velmi nízkou inflací.

Jaké největší ponaučení si nesete z loňského roku?
Já osobně jsem si z roku 2022 do roku 2023 přinesl, že se pravděpodobně posouváme z období velmi laciných peněz (nula až dvě procenta ročně) do doby, kdy se úrokové sazby spíše budou pohybovat na rozhraní dvou až čtyř procent ročně. Též jsem se utvrdil, že neexistuje žádná bezriziková investice.

Jak investovat v roce 2023? Čtěte náš nový investiční speciál, kde odborníci popisují, co letos čekat, a nechali nás nahlédnout do svých strategií.

Více

Jaké oblasti budou v investicích v roce 2023 nejzásadnější?
Vždy je důležité, z jakého úhlu pohledu se na investici díváte. V privátním bankovnictví se primárně soustředíme na dlouhodobé investování a ochranu majetku. Z našeho nedávno zveřejněného Wealth reportu nicméně bylo patrné, že mezi dolarovými milionáři nadále představují nejzajímavější příležitosti i pro následující období akciové investice. V naší optice nadále zůstává v popředí energetika. Na druhou stranu se však díky nárůstu úrokových sazeb otevřel potenciál dluhopisových investic, a tak je nadále dobré se na své portfolio dívat jako na celek, který má dlouhodobou perspektivu a tu a tam někde ubrat a naopak někde přidat.

Jaký bude letos sentiment trhu a jaký bude mít dopad na vývoj na trzích?
Asi nikoho nepřekvapí, že ještě v prvním pololetí je potřeba pracovat s možností vysoké volatility, nicméně ve druhé polovině roku již budeme mít více dat a též uvidíme, jak se podařilo či nepodařilo centrálním bankám ovlivnit hodnotu inflace. Pokud se inflace dostane do přijatelného pásma, pak již trh nebude muset zvažovat další růst úrokových sazeb a následně se bude na tento stav adaptovat, protože vyšší sazby tu s námi budou pravděpodobně déle, než si mnozí v roce 2022 mysleli.

Jaké ukazatele na kapitálových trzích je dobré sledovat?
Důležité jsou úrokové sazby, inflace i politika Fedu. Ze staré traderské poučky „nikdy nebojuj s Fedem“ lze vyčíst, že Federální rezervní systém bude nadále klíčovým hráčem.

Volíte pro letošní rok nějakou speciální investiční strategii?
Při správě portfolia je potřeba zachovat chladnou hlavu, nepodléhat unáhleným rozhodnutím, ale naopak vše brát s rozvahou a zapojit již nabyté zkušenosti. Jednou z takových je, že aktuálně při současných úrokových sazbách je lepší investovat volné prostředky do společností s menším zadlužením a do těch, které generují cash flow a přerozdělují je ve formě dividend, než do těch, které v době nulových úrokových sazeb slibovaly vysoké výnosy, ale ve valné většině generovaly spíše ztráty a aktuální růst úrokových sazeb jim činí velké problémy.

claenk-1920×1080

Foto: CzechCrunch

Jak investovat v roce 2023?

Na jaké akcie se podle vás vyplatí v roce 2023 zaměřit?
Jednotlivým akciím se věnují zejména kolegové portfolio manažeři, ale pokud bych měl odhalit pár jejich investic, které mají v portfoliu, tak z titulů na domácím trhu jsou to ČEZ či Komerční banka a v zahraničí to jsou akcie společností BAE Systems Pls, Cameco, Vonovia SE a Volkswagen.

Na jaké dluhopisy se podle vás vyplatí v roce 2023 zaměřit?
Aktuální nastavení dluhopisového trhu po dlouhé době nabízí možnosti zajímavého výnosu a přijatelného rizika. U portfolia dluhopisů zůstává velmi důležitá diverzifikace a právě dluhopisové fondy nabízejí rozložení rizika na více společností a v dnešní turbulentní době také na více sektorů i kontinentů.

Na jaké ETF se podle vás vyplatí v roce 2023 zaměřit?
ETF je fenomén, který je s námi 50 let a v posledních dvou letech se na popularitě indexového obchodování snaží postavit svoji budoucnost velké množství obchodníků, roboadvisorů a též influencerů. Hovoří o jednoduchosti, která vždy nejvíce rezonuje s nízkými poplatky, jež někdy až příliš dávají do popředí, a tak trochu zapomínají, že investiční prostředí se stát od státu liší. Například v USA je velmi důležité, že existuje investiční účet, který s sebou přináší daňové úlevy a tím se atraktivita tohoto druhu investic zvyšuje.

hajek-xtb

Přečtěte si takéJak investovat v roce 2023? Nejlepší pozici mají státní dluhopisyJak letos investovat? Celý rok může být nervózní, nejlepší pozici mají státní dluhopisy, říká Hájek

Co by nemělo chybět ve správně diverzifikovaném portfoliu každého investora?
Neexistuje bezriziková investice, a tak by se každý měl zamyslet nad tím, jaké riziko je opravdu schopen akceptovat, a to nejen finančně, ale hlavně mentálně, protože je prokázáno, že největším nepřítelem investora je investor sám sobě. Podléháme emocím a následně nereagujeme racionálně. Někdy je prostě méně více a nemá smysl s tím chtít za každou cenu něco udělat.

To, že někdo z vašich známých vydělal na nějaké investici, neznamená, že bude takto úspěšný dalších deset let. Nicméně to nejdůležitější je začít investovat a mít disciplínu se o investicích chtít něco dozvědět. Peníze na spořicím účtu jsou dobrá investice do té doby, dokud rostou úrokové sazby. A pokud „číháte“ na tu správnou investici. Pokud ale nebudete klást otázky a hledat, pak nic nenajdete, úroky zase jednoho dne půjdou dolů a vy si budete říkat: „Proč já jsem tenkrát nic neudělal.“

Já osobně vždy volím kombinace, které se skládají jak z investic do ETF, tak do ostatních fondů jako private equity či ventures, a též si do portfolia koupím dluhopisy, podřízený vklad a jednotlivé akcie. Vše záleží na čase, který můžete investování věnovat. Pokud ho nemáte, tak je chytré část peněz investovat přes ETF a část nechat spravovat profesionály.

Vidíte vedle USA příležitosti také v Evropě či Asii?
Po delší době, kdy trhům dominovaly zejména americké trhy, protože měly alokaci na technologické společnosti, se díky poslednímu vývoji opět otevřela příležitost pro mix jednotlivých trhů. Svět se neustále mění a my máme to štěstí, že se umíme přizpůsobovat a hledáme řešení, protože pohyb kapitálu je to nejdůležitější v dalším vývoji.

Mohou být zajímavé investice na pražské burze?
Pražská burza by neměla chybět v portfoliu domácích investorů, ale její zastoupení nemůže tvořit 100 procent. Trh se za posledních 25 let neustále zmenšuje a nové emise s velkou tržní kapitalizací nepřichází. Bohužel neustále recyklujeme pozůstatek kuponové privatizace a vysoké dividendy a česká měna udržela část investorů na domácím trhu. Přes veškeré překážky, které poslední doba přinesla, se pozitivně díváme na energetickou společnost ČEZ, banky a též Colt.

Hlavním partnerem Investičního speciálu pro rok 2023 je brokerská společnost XTB, dalšími partnery jsou investiční společnost Amundi a J&T Banka.

Rubriku Investice podporujíxtblogo_njet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

CzechCrunch Jobs