Káva na kocovinu nepomáhá, jen zvyšuje bdělost. Jak můžeme stravou minimalizovat dopady alkoholu?

Alkohol narušuje nejen trávení, ale i vstřebávání živin. Shrnujeme, jak minimalizovat jeho negativní dopady, a vyvracíme časté mýty.

alcohol

Foto: CzechCrunch

Jak minimalizovat negativní účinky alkoholu?

0Zobrazit komentáře

Pití alkoholu je v Česku ožehavým tématem. V zemi, která se tolik pyšní svým ročním počtem vypitých půllitrů piva, se stále více mluví o zdravotních i společenských rizicích, která s sebou konzumace alkoholu nese. My se na ni ale podíváme z trochu jiného úhlu. Jak souvisí pití alkoholu se stravou? A jaké živiny při něm ztrácíme? Spolu s nutriční specialistkou Markétou Gajdošovou se na vztah jídla a alkoholu zaměřujeme v dalším díle speciálu o efektivním stravování.

Že se po alkoholu naše chutě výrazně mění, je poměrně jasné. Co se ale přesně děje s naším tělem po propité noci? Stručně řečeno: pití ovlivňuje schopnost zpracovávat a vstřebávat klíčové živiny. „Alkohol snižuje produkci a účinnost trávicích enzymů ve slinivce břišní, které jsou nezbytné pro rozklad sacharidů, tuků a bílkovin na menší, snadno vstřebatelné složky. Tento nedostatek enzymů ztěžuje tělu využití klíčových živin z potravy,“ vysvětluje nutriční specialistka Markéta Gajdošová.

Především absorpce vitamínů skupiny B (například vitamínů B1, B12 nebo kyseliny listové) a minerálů, jako je hořčík, zinek a vápník, může alkohol zásadně ovlivnit. Tak třeba vitamin B1, klíčový pro energetický metabolismus, se vstřebává v tenkém střevě, ale když alkohol tento proces naruší, může to způsobit vážné výživové deficity. Ještě horší je, když alkohol pijeme pravidelně. V tu chvíli z těla mizí řada důležitých živin včetně nejen vitamínů skupiny B, ale i vitamínu A a opět hořčíku, zinku a vápníku. To může přispívat k vážným zdravotním komplikacím, jako jsou neurologické poruchy nebo oslabení imunity.

Dá se tomu nějak zabránit? Prevence logicky spočívá jednoduše v omezení alkoholu. Pokud si ale přece jen pár skleniček dáme, stále můžeme tělu pomoci. Například tím, že do něj dostaneme zeleninu, celozrnné výrobky a mléčné produkty. „Jelikož alkohol může zhoršovat vstřebávání vápníku, konzumace mléka, jogurtů a sýrů může pomoci udržet dostatečné hladiny tohoto minerálu, který je důležitý pro zdraví kostí a prevenci osteoporózy,“ dodává Gajdošová.

2

Přečtěte si takéMaso nemusíme jíst každý den. Vyvracíme mýty o výživěMražené ovoce může být lepší než čerstvé a večerní sacharidy neškodí. Vyvracíme nejčastější mýty o výživě

A platí i základní poučka: najíst se před nebo během pití alkoholu může podle expertky pomoci zmírnit jeho negativní dopady na tělo tím, že se zpomalí jeho vstřebávání. Strava bohatá na bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy pak pomáhá minimalizovat toxické účinky na játra a střeva. Alkohol má navíc diuretické účinky (zvyšuje tedy tvorbu moči v těle), které vedou k dehydrataci a narušení metabolismu. Střídání alkoholických nápojů s vodou tak může podle Gajdošové pomoci udržet tělo hydratované.

Kromě vody ale tělo ztrácí i důležité elektrolyty, jako jsou třeba sodík, draslík a hořčík, což pak často způsobuje únavu a narušení tělesných funkcí. Ráno tak můžeme látky doplnit konzumací potravin přímo bohatých na tyto minerály, ale taky vývarem či kokosovou vodou. A marné nejsou ani iontové nápoje.

Negativních dopadů alkoholu je ale celá řada. Zahrnují taky poškození střevní sliznice nebo zvýšení produkce volných radikálů a oxidačního stresu. To může dlouhodobě poškozovat buňky, narušovat funkci jater a vést k jejich zánětům. S tím může alespoň částečně pomoci konzumace potravin bohatých na antioxidanty, jako je zelený čaj, tmavá čokoláda nebo zelenina, které volné radikály neutralizují a chrání tělesné buňky před poškozením. Regeneraci jater pak mohou podpořit i nenasycené mastné kyseliny například z ryb, ořechů a olivového oleje.

Čemu nevěřit u alkoholu

Konzumace alkoholu je spojená i s hromadou mýtů. Neplatí třeba tvrzení, že není až tolik kalorický – alkohol jako takový obsahuje sedm kalorií na jeden gram, což je více než u sacharidů a bílkovin. Narušuje také metabolismus tuků, protože tělo se nejprve snaží zpracovat alkohol a až poté ostatní živiny. To může způsobit hromadění tuků, zejména v oblasti břicha, a způsobit tak přibírání na váze.

Že je alkohol zdrojem dobré nálady a stimulace, taky nutně neplatí. Zatímco krátkodobě může „jen“ zhoršit motorické schopnosti nebo rozhodování, jeho dlouhodobá konzumace poškozuje mozkové buňky, snižuje kognitivní funkce a zvyšuje riziko rozvoje demence. „Alkohol ovlivňuje hladiny klíčových neurotransmiterů, jako jsou GABA (gamma-aminomáselná kyselina) a glutamát, které regulují vzrušení a inhibici v nervovém systému. Dlouhodobé narušení téhle rovnováhy může vést k závislosti, změnám nálady, depresím a úzkostem. Celý proces pak může zvyšovat riziko rozvoje psychických poruch,“ vysvětluje Gajdošová.

Ačkoliv některé studie naznačují, že mírná konzumace alkoholu, zejména červeného vína, může mít určité kardiovaskulární benefity díky obsahu resveratrolu, tyto účinky nejsou u všech lidí stejné. A tak i navzdory probíhajícímu výzkumu zatím negativní účinky pití vína převažují nad potenciálními výhodami resveratrolu, polyfenolu obsaženého ve slupkách červených hroznů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mýtem je i tvrzení, že ženy zvládnou stejnou dávku alkoholu jako muži. Ženské tělo ho obvykle zpracovává pomaleji než mužské, což vede k vyšší koncentraci alkoholu v krvi při stejném množství nápoje. „Ženy jsou navíc náchylnější k rozvoji alkoholových onemocnění, jako je jaterní cirhóza,“ dodává Gajdošová. 

V zimě se taky s oblibou říká, že alkohol člověka zahřeje. Ve skutečnosti ale způsobuje vazodilataci, tedy rozšíření krevních cév. To vede ke ztrátě tělesného tepla. Mýtem je také tvrzení, že smíchání různých druhů alkoholu zhoršuje kocovinu – tu způsobuje množství alkoholu, ne kombinace jeho typů, která má spíš vliv na trávicí systém. A že střízlivění urychlí káva, také není pravda. Ta totiž nezrychluje metabolizaci alkoholu, ale jen dočasně zvyšuje bdělost.

A nakonec, ačkoliv alkohol může krátkodobě pomáhat s rychlejším usínáním, negativně ovlivňuje kvalitu spánku, zejména jeho REM fázi. Dlouhodobá konzumace může navíc zvýšit riziko spánkových poruch.

Červíci v mouce nejsou známkou biokvality. Odbornice radí, jak zacházet bezpečně s potravinami

Jitka Götzová má na ministerstvu zemědělství na starosti bezpečnost a kvalitu potravin. Přistanou jí tak na stole všechny problémy s jídlem.

Jitka Götzová, MZE

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jitka Götzová má na ministerstvu zemědělství na starosti bezpečnost a kvalitu potravin

„Moje kamarádka mi říkala, že když si kupovala mouku v jedné prodejně, kde je nebalené zboží, tak v ní byl nějaký hmyz. A obsluha jí řekla, že to znamená, že je to bezpečná potravina, do které se nebojí vlézt i hmyz, protože neobsahuje pesticidy,“ vypráví Jitka Götzová, která má na ministerstvu zemědělství na starosti odbor zabývající se bezpečností potravin. Ten zároveň zaštiťuje probíhající evropskou kampaň #Safe2EatEU organizovanou Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA). „To samozřejmě není pravda, podle toho se naopak pozná, že prodejce je čuně,“ dodává s úsměvem. Když jsou podle ní v mouce červíci, znamená to jen a pouze, že je špatně skladovaná. Pokud je skladovaná dobře, nic by se do ní nemělo dostat.

Cokoliv podezřelého ohledně potravin se objeví u českých výrobců, prodejců nebo v českých restauracích, skončí na stole právě Jitky Götzové. Na otázku, kam by se se svými zkušenostmi nešla nikdy najíst, odpovídá rozhodně: „Já se vždy orientuji podle toho, jak je uvnitř čisto. Nejlepším ukazatelem jsou asi toalety. A pak když člověk vidí, jak tam například servírují jídlo,“ popisuje Götzová. „A netýká se to jen pouličních restauračních zařízení nebo něčeho malého. Občas nejdu ani do velké zavedené restaurace. Řeknu si, že to není místo, kde bych chtěla jíst.“

Druhým dechem ale dodává, že kontrola kvality a nezávadnosti potravin je u nás na špičkové úrovni. „V České republice máme jeden z nejlépe fungujících systémů, které kontrolují bezpečnost a kvalitu potravin. A to od výrobců přes obchodníky až po restaurace,“ popisuje Götzová. „Jsme na ministerstvu pyšní na to, že nemáme žádnou aféru s potravinami, jako se například staly v Německu s E.coli v klíčcích nebo v Belgii s dioxiny ve výrobě hranolek.“ V rozhovoru se Jitka Götzová podělila o tipy, jak se otravě z jídla vyhnout i v domácích podmínkách.

Minimální trvanlivost vs. spotřebujte do?

„Data minimální trvanlivosti“ a „spotřebujte do“ se podle Götzové pletou lidem často. „Jednoduchá rada je, že pokud jde o potraviny, které se rychle kazí, pak je na nich většinou napsáno spotřebujte do,“ říká Götzová. Jde podle ní hlavně o maso, mléčné výrobky, jogurty nebo lahůdky. Tyto potraviny se opravdu musí spotřebovat do data napsaného na obalu a po něm už se nesmí ani prodávat.

jitka-gotzova-2

Jitka Götzová, ředitelka odboru bezpečnosti potravin na ministerstvu zemědělství

„Oproti tomu minimální trvanlivost je většinou napsaná na potravinách, které mají trvanlivost dlouhou,“ popisuje. Jde o oleje, mouky a podobně. „To datum říká, do kdy si potravina udržuje svoji nejlepší kvalitu. Prodávat tyto potraviny lze i po jeho uplynutí, ale ve speciálním regálu a například se slevou. Doma je ale vyhazovat nemusíme. Ale určitě bych každou potravinu nejdříve zkontrolovala, než ji použiji,“ dodává Jitka Götzová.

Meal prep na týden dopředu?

Na sociálních sítích jsou populární videa, na kterých si lidé připravují v neděli jídlo na celý týden dopředu. Je tohle jídlo pak ale zdravotně nezávadné? „U vařeného jídla záleží, jak rychle ho zachladíme. To doma většinou moc rychle nejde. Takže guláš nebo různé omáčky bych doporučila držet v lednici maximálně dva tři dny. Případně pokud mám doma víc porcí, tak si část zamrazit,“ říká odbornice. Krájená zelenina a ovoce, kterou dáme do lednice hned, vydrží déle, nejspíš ale okorá.

Pro skladování syrového masa je v lednici nejlepší takzvaná „nulová zóna“, což je polička, ve které se dá nastavit nula stupňů Celsia. Jinak je ideální v lednici držet čtyři pět stupňů Celsia. „Při vaření doporučujeme dodržovat hygienu stejnou, jakou dodržují potravinářské provozy nebo restaurace. Riziko, že sami kontaminujeme jídlo, které uvaříme, je velké,“ popisuje Götzová. Je podle ní dobré mít jedno speciální prkénko na maso, jiné na zeleninu a chléb. Stejně tak mít rozdělené nože a pravidelně je umývat.

cihi0397

Přečtěte si takéKro se spojilo s brněnskou snídaňovou legendou EggoKro se spojilo s brněnskou snídaňovou legendou Eggo. Celý rok budou vařit to nejlepší z obou světů

Zásadní je také při přípravě masa podle Götzové neomývat ho předem. „Nedoporučovala bych to. Už z obchodu je připraveno tak, abyste ho mohli jen rozporcovat a dát vařit nebo péct.“ Například drůbeží maso je totiž přirozeně kontaminované různými bakteriemi, které mohou způsobovat zažívací potíže, ty se ale právě vařením zahubí. „Tím, že drůbež omyjeme ve dřezu a pustíme na ni vodu, se voda rozstříkne po okolí a s ní i bakterie. Kontaminujeme si tak jimi celý dřez,“ popisuje Götzová.

Dumpster diving jako nebezpečné hobby

Dumpster diving, tedy získávání potravin z popelnic na odpad u super- a hypermarketů, je podle Götzové zahrávání si se životy lidí. „I z legislativního pohledu je to pro mne něco naprosto nepochopitelného. Prodejce má povinnost zajistit odpady tak, aby se k nim nikdo nedostal. Přiznám se ale, že lovení jídla z popelnic jsem v Čechách nikdy nezaznamenala,“ kroutí hlavou Götzová. Zároveň říká, že u nás ale ani tolik odpadů k prohledávání není. Řetězce totiž většinu potravin, které už neprodají, protože by prošly, darují potravinovým bankám.

Oproti tomu tašky s horší zeleninou a ovocem, které teď často lze zakoupit se slevou v supermarketech, jsou podle ní naprosto v pořádku. „Nikdy to ale nesmí být potraviny nahnilé nebo plesnivé, ale mohou to být například poslední kousky a podobně.“ I takové projekty pomáhají předejít plýtvání potravinami. „U nás se sice nevyhazuje tolik jídla jako v jiných státech Evropy, ale pořád je to hodně, zhruba 400 000 tun potravin ročně,“ popisuje.

Z dat vyplývá, že nejvíce plýtvají domácnosti. Vyhazuje se ovoce, zelenina a pečivo. Aby se tomu zamezilo, doporučuje Jitka Götzová nakupovat s rozmyslem, podle seznamu a plánovat si, co bude člověk vařit. „Pokud víme, že něco nestihneme spotřebovat, tak to zpracovat, zamrazit, usušit. A také číst v obchodě etikety a všímat si data spotřeby,“ uzavírá.

CC Native

Partnerem článku je Informační centrum bezpečnosti potravin