Každodenní rutina nájemného vraha. Netflix ukázal trailer na Zabijáka, nový thriller Davida Finchera

Za necelé dva týdny dorazí na Netflix film Zabiják, nový thriller režiséra Zmizelé, Sedm nebo Zodiaca. Sleduje mstícího se nájemného vraha.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

The Killer

Foto: Netflix

Michael Fassbender v thrilleru Zabiják

0Zobrazit komentáře

Téměř deset let museli fanoušci režiséra Davida Finchera počkat, než se hollywoodský mistr kriminálního thrilleru vrátí ke svému žánru, alespoň ve formě celovečerního filmu. Na Netflix míří Zabiják, snímek sledující v zásadě každodenní život metodického nájemného vraha. První plnohodnotný trailer i ohlasy kritiků slibují přímočarý příběh, perfektní ztvárnění děsivé hlavní postavy, a jak to u Finchera bývá zvykem, brilantní režii i audiovizuální zpracování.

Zabiják adaptuje stejnojmennou francouzskou sérii komiksů, která původně vycházela od konce 90. let do konce roku 2013. Podle oficiální synopse má příběh sledovat bezejmenného nájemného vraha, který se po zpackané misi musí obrátit proti svým zaměstnavatelům. Vydává se na mezinárodní hon, v němž možná ze všeho nejvíc bojuje sám se sebou.

Ze samotného filmu rychle pochopíme, co tento vágní popis znamená. Novinka režiséra známého svým až úzkostným důrazem na každý detail pojednává o muži, u něhož na přesném provedení úkolů a dokonalém naplnění plánu záleží život jeho i mnoha dalších. Jakmile udělá jedinou chybu, celý jeho rigidní svět se začne pomalu rozpadat s tím, jak mu frustrace z vršících se odchylek rozežírá mysl. Většinu děje nicméně budeme sledovat jeho vražednou rutinu.

Zabiják je první spoluprací Finchera se scenáristou Andrewem Kevinem Walkerem od oceňovaného thrilleru Sedm. Režisér se prý o projekt zajímal už kolem roku 2007 a jednu dobu měl hlavní postavu ztvárnit dokonce Brad Pitt. Pro Michaela Fassbendera to představuje první výraznější roli za šest let herec dvakrát nominovaný na Oscara se v poslední době věnoval spíše automobilovému závodění.

K filmu se ale podle všeho vrátil ve skvělé formě. Ohlasy kritiků jeho herecký výkon označují za jedno z největších pozitiv chladného thrilleru. Fassbender je v roli zabijáka, k němuž nemáme cítit žádné sympatie, stoický a na první pohled kamenný, prostřednictvím jemné mimiky nebo malých změn v držení těla a chování dostáváme znepokojivý vhled do jeho psychiky.

„Znepokojivý“ je právě jedno z označení, která má snímek vystihovat poměrně dobře. Fincher všemi filmovými složkami, od herectví přes výpravu, rámování záběrů a střih až po zvuk nebo hudbu, vytváří kontrast mezi metodickou rutinou a pocitem každodennosti na jedné straně a hrůzným klidem, s jakým „hrdina“ vykonává svoji práci, na straně druhé. Ačkoliv je Zabiják na první pohled poměrně jednoduchý příběh o pomstě, svým zpracováním vyvolává zajímavé morální otázky.

Američtí diváci mohou na očekávaný Fincherův návrat ke svému hlavnímu žánru vyrazit už od tohoto týdne do kina, na velkém plátně se od čtvrtka promítá také v Rakousku či Německu. Čeští diváci si ale budou muset vystačit s domácími podmínkami. Snímek u nás do kin vůbec nezamíří a uvidíme ho až za dva týdny, 10. listopadu přímo na Netflixu.

Pro Finchera se jedná o minimálně šestou spolupráci se streamovacím obrem. Už v roce 2013 pro něj produkoval a u několika epizod i režíroval seriál Domek z karet, později ve stejných rolích pracoval také na dvou řadách chváleného kriminálního thrilleru Mindhunter: Lovci myšlenek. V roce 2020 pak na Netflixu vyšel  Fincherův režijní počin Mank o vzniku scénáře k filmu Občan Kane. Filmař také jako producent pracoval na seriálu Love, Death & Robots a na sérii videoesejů Voir. S Netflixem má exkluzivní smlouvu sahající až do konce příštího roku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym