Kdepak plasty z pevniny. Odpadkovou skvrnu v Tichomoří mají na svědomí hlavně rybáři
Dvě třetiny odpadků v nechvalně známé části Tichého oceánu jsou z Japonska a z Číny. Většinu podle nové studie tvoří rybářské náčiní.
Ve světových mořích a oceánech každý rok skončí přes dvanáct milionů tun plastů. Až třetinu z toho tvoří podle Světového fondu na ochranu přírody zapomenuté rybářské náčiní. Právě to je podle nového výzkumu i významnou částí Velké tichomořské odpadkové skvrny.
Že to tak je, zjistila studie nizozemské Wageningen University & Research a organizace The Ocean Cleanup, která vyvíjí technologie pro úklid plastů z oceánů. Podle výzkumníků rybáři ve skvrně o rozloze srovnatelné s Německem mohou za 75 až 86 procent plastového odpadu. To znamená, že se tam oproti předpokladům nedostává primárně z pevniny řekami, které se často považují za největší zdroj znečištění oceánů.
„Naznačuje to, že plasty z pevniny mají tendenci se hromadit v pobřežních oblastech, zatímco plasty ztracené v moři mají velkou šanci se hromadit v oceánských odpadkových skvrnách,“ shrnul Matthias Egger, mořský biochemik z Ocean Cleanup..
Byť oblast skupina ochránců životního prostředí navrhla v září 2017 prohlásit za nový stát se jménem Souostroví odpadků, nejde o jednolitou masu uprostřed oceánu, kterou by tvořily odpadky. Je to spíše místo s jejich daleko vyšší koncentrací.