Česká aplikace ochrání zvířata a pomůže uklidit po rybářích. Jejich náčiní tvoří až třetinu znečištění

V zapomenutých rybářských sítích každý rok uvíznou staticíce zvířat. Aplikace od Ackee zjednoduší výlov zapomenutých pomůcek.

Jiří BlatnýJiří Blatný

ghostnets1920

Lachtan chycený do zapomenuté rybářské sítě

0Zobrazit komentáře

Ve vodách oceánů a moří po celém světě každý rok skončí více než dvanáct milionů tun plastů. Až třetinu z toho tvoří podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zapomenuté rybářské náčiní, včetně sítí, kterým se anglicky přezdívá ghost nets. V nich ročně uvíznou statisíce živočichů a mnoho z nich kvůli tomu zemře.

Německá pobočka WWF si ve snaze bojovat s problémem zapomenutých sítí nechala připravit novou aplikaci, kterou pro ni vyvinulo české studio Ackee. „Naše aplikace pomůže takzvané ghost nets globálně zmapovat a eliminovat,“ říká spoluzakladatel vývojářské společnosti Dominik Veselý.

Aplikace nazvaná GhostDiver sbírá data ze sonaru a prověřuje místa, kde by ztracené pomůcky mohly být. „Zjednodušuje celý proces nahlašování a výlovu sítí, ve kterých se zachytává a umírá více než 340 druhů zvířat včetně ohrožených druhů,“ vysvětluje Dominik Veselý.

„Ochránci přírody, potápěči, ale i rybáři a další z řad místních mohou snadno nahlašovat pozice se zapomenutým náčiním, naplánovat si trasu pro ověřování podezřelých míst a přidávat k nim reporty včetně fotek a videí,dodává spoluzakladatel Ackee. Hlášení uživatelů následně kontroluje tým WWF a stará se i o bezpečné vylovení.

ackeeoprava1280

Foto: Ackee

Nová aplikace studia Ackee pro Světový fond na ochranu přírody

GhostDiver bude nejprve k dispozici uživatelům, kteří se plaví v Baltském moři, kde se v roce 2015 při akci organizované WWF našlo 268 tun odpadu po rybářích. Po zmapování tamní situace plánuje Světový fond na ochranu přírody s vývojáři do databáze postupně zahrnout další oblasti po celém světě.

V Ackee věří, že by aplikace měla přispět k čistším a bezpečnějším oceánům a pomůže ochráncům přírody zachránit až 650 tisíc živočichů každý rok. České studio už pro WWF před dvěma lety vyvinulo mobilního průvodce po chráněných místech v Německu. Ten v portfoliu Ackee doplnil přes 300 dalších mobilních aplikací pro různorodé klienty.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym