Kdo postaví Vltavskou filharmonii? Podívejte se na díla architektů, kteří soutěží o projekt pražské koncertní síně
V pražských Holešovicích v následujících letech vznikne nová koncertní hala světové úrovně. Finální podoba Vltavské filharmonie vzejde z mezinárodní architektonické soutěže, jejíž odborná porota od letošního srpna posuzovala návrhy českých i světových studií. Z nich nedávno vybrala dvě desítky, ze kterých teď bude volit návrh vítězný.
Do soutěže o Vltavskou filharmonii se celkem přihlásilo 115 studií z 25 států z celého světa. Se svými projekty z nich uspěla zmiňovaná dvacítka, zastoupeno bude dvanáct různých zemí včetně Česka. Celkový vítěz architektonické soutěže by měl být znám už příští rok na jaře. CzechCrunch nyní představuje porotou vybraná studia studií skrze to, co už mají ve svém portfoliu.
Ateliers Jean Nouvel
Tento ateliér už má s filharmoniemi zkušenost – navrhl tu pařížskou s koncertním sálem pro 2 400 lidí, která funguje od roku 2015. Studio vzniklo v Paříži, kromě Francie má však pobočky v Londýně, Kodani, New Yorku, Římě, Madridu i Barceloně.
Jednu stavbu má i v Praze, je autorem domu Zlatý Anděl kde jinde než na pražském Andělu. Jean Nouvel získal v roce 2008 prestižní Pritzkerovu cenu, která se uděluje v oblasti architektury. Mezi jeho další projekty patří pobočka muzea Louvre v Abú Zabí nebo Arabský dům naproti katedrále Notre Dame.
ALA Architects + OV architekti
Před dvěma lety se ve finských Helsinkách otevřela nová budova knihovny Oodi. Zvlněná stavba v severském stylu se nachází přímo v centru města a je dílem místního studia ALA Architects. To má na svědomí například i divadelní centrum Kilden v jižním Norsku.
Do soutěže na pražskou filharmonii vstupují společně s Čechy, respektive se studiem Opočenský Valouch architekti. Ti stojí za unikátní budovou tvořenou skleněnými dlaždicemi, která vznikla pro sklářskou firmu Lasvit v Novém Boru. Tvůrce ocenila Česká komora architektů, a to Českou cenou za architekturu 2020.
MVRDV
Studio s původem v nizozemském Rotterdamu, díla má však po celém světě. Na svém kontě mají Baltyk Tower v Poznani nebo Muzeum popu, rocku a mladé kultury v dánském Roskilde. Architekti vytvořili také vůbec první veřejně přístupný umělecký depozitář na světě, který se nachází v Museumparku v nizozemském Rotterdamu. Ateliér se chlubí tím, že má na svém účtu už 142 ocenění a nominací.
Office KGDVS + Christ & Gantenbein
Office je kancelář Kerstena Geerse a Davida Van Severena, založili ji v Bruselu v roce 2002 a v Belgii mají reputaci jednoho z nejúspěšnějších studií. Podle projektů architektonického dua vznikla Galerie Tima van Laereho v Antverpách, ale i univerzitní knihovna v Gentu. Na Vltavské filharmonii chtějí spolupracovat se studiem Christ & Gatenbein působícím od roku 1998 ve švýcarské Basileji. Jsou například autory projektu rozšíření Švýcarského národního muzea v Curychu.
SANAA
I toto studio, tentokrát japonské, tvoří dvojice. Jsou to architekti Kazujo Sedžimová a Rjúe Nišizawa. Jejich prvním evropským projektem byla Škola managementu a designu v Essenu, která je součástí projektu na oživení bývalého důlního komplexu, jenž je zapsán na seznamu UNESCO. Jejich dílem je také víceúčelový kulturní sál Curuoka v Japonsku. I toto studio se může pochlubit prestižní Pritzkerovou cenou.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs