Kdyby ČEZ odešel z burzy, byl by to konec kapitálových trhů v Česku. To ale nikdo nechce, říká Koblic
Ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic přiznává, že hlavní český burzovní parket stojí do značné míry na energetické skupině.
Petr Koblic, ředitel Burzy cenných papírů Praha
V ČEZu už stát vlastní 70 procent akcií, ovšem nově si otevírá cestu k tomu, aby jej ovládl celý. O zestátnění energetické skupiny se ve veřejném prostoru debatuje už nějakou dobu, ovšem kroky z minulého týdne ho přiblížily realitě. Vláda Petra Fialy totiž schválila návrh zákona, který snižuje potřebnou většinu, jíž by akcionáři mohli odhlasovat přeměnu obchodních společností a družstev.
Na rozdělení podniku či vytěsnění akcionářů by tak nebyl potřeba hlas vlastníků 90 procent akcií, ale jen 75. Menšinoví akcionáři ČEZu se tak obávají, že stát využije předpisu k tomu, aby se jich zbavil. Mnozí právníci i například akcionář Michal Šnobr volají na poplach a zákon nazývají neústavním a účelovým a říkají mu „lex ČEZ.“
Znovu se tak otevírá i otázka stažení ČEZu z veřejného trhu. Pro pražský burzovní parket, který vede Petr Koblic, by to byla zásadní ztráta, protože již v nedávné minulosti jej opustily firmy jako 02 nebo Avast. Zároveň se ale daří jeho separátnímu trhu Start, který oslavil páté narozeniny a přilákal i velká jména české startupové scény. „Chtělo to velké odhodlání udělat něco pro trh a tuto věc v Česku vybudovat. A u toho tak trochu zapomenout, že se na tom nedá moc vydělat. Bereme to tak, že Startem můžeme pomoct trhu na léta dopředu,“ říká Koblic v rozhovoru pro CzechCrunch.
Právě čtete upravenou verzi rozhovoru s Petrem Koblicem, který jsme natočili pro podcast Weekly. Společně s dalšími zprávami ho vydáváme každou neděli.
Případné ovládnutí energetické společnosti ČEZ ze strany státu a stažení jeho akcií z burzy by mělo negativní dopad na postavení českého trhu v globálních akciových indexech. Jak se k té situaci stavíte?
V první řadě nechceme komentovat spekulace. Potvrdím ale jednu věc – kdyby v nějaké hypotetické situaci došlo ke ztrátě kompletního ČEZu z pražské burzy, tak by to byl konec českého kapitálového trhu. Byli bychom vyřazeni z indexů, sklouzli bychom někam na úroveň Slovenska a další cenné papíry by to nezachránily. To je věc, kterou já nahlas všude říkám, nicméně nahlas dodávám, že tohle nikdo neplánuje. Tečka. Takže fabulace, že se stát připravuje na stažení, jsou hlavně dílem velmi hlasitých minoritních akcionářů, kteří by si to strašně přáli, aby stát vykoupil jejich pozice za násobky nákupních cen.
A jak byste si to tedy představoval, že stát ovládne ČEZ a zároveň by zůstal na burze?
Já si to nijak nepředstavuju. Proč by stát ovládal ČEZ? Podle mě chce prostě jen postavit jadernou elektrárnu a přemýšlí z jakého vehiklu nebo části ČEZu. Případně plánuje nějaké rozdělení po vzoru Německa, kde se také firmy rozdělily a obě části zůstaly na burze. Takové úvahy tady možná jsou, ale podle mě jsou na začátku. Mně představeny nebyly a nikdo je se mnou nekonzultoval.
Zmínil jste, že pokud by ČEZ hypoteticky na pražské burze nebyl, tak by to znamenalo konec českých kapitálových trhů. Je to opravdu takhle vážné?
Ano, tak jak je známe, protože je to nenahraditelná emise. Je to jedna ze tří našich emisí, která je v MSCI indexu. Žádná taková podobná emise nemůže být.