Kdyby Křetínský koupil od Babiše Mafru, 500 lidí by dostalo padáka, říká publicista Motejlek

Ekonomický novinář Miroslav Motejlek už celé čtvrtstoletí mapuje český byznys. V rozhovoru popisuje i poslední vývoj v tuzemských médiích.

motejlek_3

Foto: Investiční podcast/CzechCrunch

Ekonomický publicista Miroslav Motejlek byl hostem Investičního podcastu

0Zobrazit komentáře

V českých byznysových kruzích je tak trochu šedou eminencí. Zná ty nejvlivnější podnikatele, získává z jejich blízkosti i exkluzivní informace, ale odlišuje ho to, že se je následně nebojí zveřejňovat jen pro relativně malou, ale o to důležitější skupinu čtenářů. A také třeba investuje do vína. Miroslav Motejlek ve své výřečnosti pokračuje i přesto, že mu jeho aktivity někdy přinášejí problémy.

Důkazem je i nový rozhovor, který poskytl Investičnímu podcastu Vojty Žižky, jenž si můžete přehrát níže. Ekonomický publicista a podnikatel začal svou novinářskou dráhu v roce 1997 – nejdříve v Lidových novinách, v časopisu Týden a později v Českém Rozhlase. V podstatě jako průkopník placeného zpravodajství pak založil v roce 2009 server motejlek.com, později přeformovaný na motejlekskocdopole.com ve spolupráci s Petrem Skočdopolem.

Pod kůži se tak českému byznysu dostává pomalu a trpělivě už 25 let, což mu umožnilo si vybudovat silnou síť kontaktů a respekt. Prý by si těžko vzpomněl na někoho, kdo by znal tolik bohatých lidí jako on. Zároveň tím získal vhled do široké palety ekonomických témat. V současné době pečlivě sleduje například vývoj na českém mediálním trhu.

České mediální domy jsou totiž často v problémech kvůli upadajícímu zájmu o inzerci ze strany firem. Ani v době konjunktury na tom ovšem ekonomicky nebyla velká vydavatelství nejlépe. „Není to profitabilní byznys a vlastnit ho mohou v Česku jen lidé, co si mohou dovolit ho dotovat z jiných částí podnikání. Kvůli tomu nenajdete mezi vlastníky velkých mediálních domů nikoho, pro koho by média byla hlavní část podnikání,“ vysvětluje Motejlek důvod, proč za většinou českých médií stojí oligarchové.

I přes ztrátovost jde ovšem o hodnotné podniky, a tak když se pro některý hledá kupec, zpravidla prodává jeden miliardář jinému miliardáři. To je i případ obchodu, o němž se v mediálních kuloárech mluví už posledních několik měsíců. A sice případného prodeje mediálního domu Mafra, který vlastní bývalý premiér a neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Ten odchod byl skutečně v jednání a kupci byli možní ti, o kterých jsme u nás psali. Michal Strnad, Pavel Tykač nebo Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem,“ odhaluje Motejlek. Jen poslední zmiňovaní už jeden český mediální dům vlastní, konkrétně Czech News Center, pod nějž patří například deníky Blesk, Aha!, Sport nebo E15. „Kdyby Mafru koupili oni, tak to by byla skutečně zajímavá situace, protože by došlo k brutálnímu propouštění. Spojení by dávalo smysl, takže odhaduju, že by pět set lidí dostalo padáka,“ analyzuje. Jestli Babiš nakonec své vydavatelství skutečně prodá, to Motejlek neví.

Křetínský s Tkáčem by podle něj mohli těžit zejména z populárního serveru idnes.cz, protože jejich CNC není v onlinu tak silné. Babiš dle jeho mínění Mafru nepotřebuje, protože tuší, že politicky už mu vlivné deníky nepřinesou žádné body. „Myslím si, že ho akorát štve, že teď musí každý rok volat těm šéfům velkých firem, aby u něj inzerovali a předpláceli – a oni to nechtějí,“ spekuluje Motejlek.

Velká vydavatelství jsou navíc v současné době v nezáviděníhodné situaci, kdy se mnohá potýkají s úpadkem příjmů z inzerce a zároveň – nedobrovolně – slábnou personálně. Na vlastní nohy se totiž stavějí tvůrci, kteří sice z velkých mediálních domů vzešli, ale mají již dostatečnou přízeň předplatitelů sami o sobě.

motejlek2-min

Foto: Investiční podcast

Miroslav Motejlek zkoumá český byznys už 25 let

Příkladem mohou být Petros Michopulos a Bohumil Pečinka z podcastu Kecy a politika nebo Čestmír Strakatý, který bleskově na platformě Herohero získal tisíce předplatitelů. „Lidé, jako jsou pan Strakatý, jsou pro mediální domy noční můrou, protože si třeba vyzobou ty nejlepší hosty do svých projektů a pro obsah v mediálním domě zůstanou ti druhořadí. Zase si ale myslím, že takových lidí nebude tolik,“ tvrdí třiapadesátiletý publicista.

Vlivní čeští podnikatelé byli ovšem v poslední době vidět ještě na jiné frontě, která měla celospolečenský přesah, a to sice v prezidentské volbě, když podporovali některé z kandidátů. O současném prezidentovi ekonomický novinář tvrdí, že je čím dál tím víc produktem marketingu, u něhož ještě nastane celospolečenské mrzení. „Vidím, že v jeho zákulisí jsou lidé, kteří mají významný vliv, a že ti kluci okolo Jana Barty tam sehráli užitečné idioty,“ nebere si servítky Motejlek. Odkazuje tak na situaci, kdy Barta s kolegou Dušanem Šenkyplem finančně podpořili kampaň Petra Pavla.

Motejlek se dříve vyjádřil kladně na adresu Danuše Nerudové, ale podle jeho mínění zásadně nezvládla situaci s univerzitními tituly. Zároveň naznačil nejistotu ohledně financování její kampaně. „Někdy je někdo sponzor a nemusí to být vždycky sponzor a pak jsou i další cesty, jak může podpora doběhnout ke kandidátovi mimo transparentní účet. Teď neříkám, že se konkrétně něčeho dopustila, ale… něco se mi honí hlavou. Nějak se tomu budeme výhledově věnovat,“ naznačuje.

Celý rozhovor s Miroslavem Motejlkem si můžete poslechnout na Patreonu Vojty Žižky. Uslyšíte v něm například:

  • Jak Motejlek jednal o koupi vydavatelství Economia
  • Proč by i dnes měla podle něj ČNB nadále zvyšovat sazby
  • Jaké problémy čeká trh s hypotékami
  • Petra Skočdopole, který do studia zavítal jako překvapení

Plyn už bude vždy dražší. O ceny LNG se budeme přetahovat s Asií, říká analytik Tykačovy Sev.en

Češi stále nešetří elektřinou tolik, kolik by mohli, zdůrazňuje Pavel Farkač. Vláda chce sice postupně utlumit uhlí, nestavíme ale dost alternativ.

pavel-farkac1Rozhovor

Foto: Sev.en Energy

Pavel Farkač, analytik energetické skupiny Sev.en Energy

0Zobrazit komentáře

Pokud se podíváme na křivku vývoje cen energií za poslední rok, zjistíme, že právě na jaře loňského roku začala nabírat vzestupný trend, který trval a výrazně zesiloval až do konce léta. Podle Pavla Farkače, manažera rozvojových a transformačních projektů a analytika energetické skupiny Sev.en Energy, se jednalo o výsledek střetu dvou faktorů. Na jedné straně stály dopady snah o dekarbonizaci evropské energetiky, na straně druhé pak hrozba nedostatku plynu v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině. V posledních měsících se vývoj cen uklidnil, co máme ale čekat dál?

Dekarbonizační snahy napájet Evropskou unii energií z čistých zdrojů v posledních letech zvedaly ceny emisních povolenek, což prodražovalo provoz elektráren na fosilní paliva. Ty mají v Evropské unii stále zásadní vliv na cenotvorbu. Produkce řady z nich proto byla v souladu s požadavky na ekologičtější provoz snižována, adekvátní náhradní zdroje však chyběly.

S covidem pak přišel útlum, který se promítl i do snížení spotřeby energie, což vyvolalo dojem, že té z obnovitelných zdrojů je dostatek. Ale nebyl, jak se ukázalo v momentě, kdy se soukolí světa dalo opět do pohybu. Do práce se tak musely dát záložní plynové elektrárny, jejichž produkce se prodražila nejen cenou emisních povolenek, ale také událostí, kterou nemohl nikdo predikovat. Válečný konflikt na Ukrajině vyvolal hrozbu nedostatku plynu na trhu, což způsobilo jeho zdražování. Plyn přitom cenu elektrické energie zásadně ovlivňuje, a pokud roste jeho cena, roste také cena elektřiny.

Důsledky těchto událostí již všichni známe. Ceny energií byly natolik rekordní, že vláda rozhodla přistoupit k jejich zastropování. Jak ale bude situace vypadat během letošní zimy a jaký vývoj na trzích s energiemi můžeme očekávat do budoucna? Nad českou energetikou visí otazníky, říká Pavel Farkač v rozhovoru pro CzechCrunch.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zkusme nahlédnout do budoucnosti. Hrozí podle vás to, že se i letos bude opakovat scénář růstu cen z minulého roku?
Už bych rozhodně neočekával takové vyšponování cen na trhu se zemním plynem, jaké jsme viděli v uplynulém roce. A neroste-li cena zemního plynu, neporoste ani cena elektřiny. Je to dané zejména tím, že v loňském roce byl cenový výkyv způsoben důvodem, že nikdo nevěděl, co bude. Letos už to tak není. Letos víme, že s plynem z Ruska se nedá počítat, to znamená, že se reálně hledají jiné dodavatelské trasy, respektive se už našly.

Z jakých lokalit budeme dovážet jako náhradu zkapalněný zemní plyn, tedy LNG, a jak se to projeví na jeho ceně?
Bude to z Kataru, Spojených států, Ázerbájdžánu a dalších zemí. Kritické v tomto ohledu bude, kolik budeme mít LNG terminálů. Zde Německo a Polsko předčily samy sebe a rozvoj tamní LNG infrastruktury je ohromný. Takže sem budou mířit tankery s LNG, které sice mají oproti puštění plynu do trubky významně větší emisní stopu, ale díky tomu bude plynu dostatek, byť už nikdy nebude za původní „ruské“ ceny. Jeho cena bude globální, my ji budeme přejímat a přetahovat se s Asií o to, kdo zaplatí víc. Plyn tedy budeme mít dražší, ale nebude to pětinásobně či desetinásobně. Oproti původním cenám za ruský plyn to bude odhadem dvojnásobek.

Loď převážející zkapalněný plyn

Jak by měl tedy nyní postupovat spotřebitel? Měl by vyčkávat, případně fixovat, pokud může?
Minimálně tzv. spotové ceny, tedy okamžité ceny energií, budou v zimních měsících dražší a v letních měsících levnější tak, jak bude v létě relativně zadarmo energii vyrábět slunce a v zimě zase elektrárny spalující fosilní zdroje platící povolenky. Nicméně když spotřebitel uzavírá smlouvu, má většinou ambici uzavírat ji alespoň na rok, dva či tři dopředu, aby měl cenu nějakým způsobem zafixovanou. V tomto ohledu nemají spotové ceny až takový vliv, protože i dodavatel energie kouká na to, jak se bude trh vyvíjet ve dvouletém či tříletém horizontu. A zde se domníváme, že ceny budou postupně klesat. Pokud tedy někomu aktuálně končí fixace, dá se doporučit zafixovat produkt třeba na rok. A za rok přejít například na tříletou fixaci.

Optikou dneška před sebou máme zimu, kdy je určité riziko nedostatku zemního plynu, protože LNG terminály ještě nemají vybudované potřebné kapacity. V některých evropských zásobnících je ještě ruský plyn, ale jakmile o tento poslední polštář zemního plynu z Ruska přijdeme, je otázkou, zda paliva bude dostatek. Zima před námi je tak ještě s otazníkem, ale od roku 2024 se trh zase vyrovná a ustálí. A tehdy bude rozhodně smysluplné nechat si nabídnout co nejnižší dvouletý či tříletý fixovaný kontrakt.

Zastropování cen energií byl podle vás správný krok? A jak celkově hodnotíte přístup vlády k energetické krizi?
Specificky v České republice jsme měli problém v podobě pádu dodavatele Bohemia Energy, který zničehonic nechal milion klientů bez energie. Konsekvencí bylo, že dodavatelé poslední instance neměli jinou možnost než pro tyto zákazníky skoupit elektřinu z trhu za tak vysoké ceny, které tehdy byly. To byl specifický problém. A je otázka, zda se neměl řešit určitými sociálními opatřeními v podobě nějakých voucherů na elektřinu pro postižené spotřebitele, či jinou cílenou pomocí. Na druhé straně bychom tu ale roztáčeli morální hazard a ukazovali trhu, že je vlastně možné brát spotřebitele, tedy voliče, jako rukojmí. A to také není dobrý signál.

Obecně si myslím, že čím méně vlády zasahují do trhu, tím lépe. Rozhodně v tomto případě by asi bývalo bylo nejefektivnější přijít se selektivními opatřeními. Tedy mít jasně vydefinované skupiny těch nejzranitelnějších zákazníků. To znamená seniory, typicky domácnosti s jediným živitelem a podobně. Čili podobným způsobem zacílit podporu. Ale plošná podpora na ceny elektřiny ve výsledku znamená, že přestože by řada domácností bývala zvládla více šetřit, najednou díky cenovému stropu nemusela. A nutno říci, že jsem se zatím nesetkal s mnoha případy, kdy by elektřina byla vyloženě nedostupnou komoditou. Stále s ní nešetříme tolik, kolik bychom mohli.

pavel-tykac-boxed2

Přečtěte si takéTykač chce na Mostecku postavit pět slunečních elektrárenTykačova Sev.en Energy jde od uhlí k solárům. Na Mostecku chce postavit pět slunečních elektráren

Dává vám stále smysl, aby domácnosti nadále kladly maximální důraz na energetickou soběstačnost a vybavovaly se solárními panely a dalšími zdroji obnovitelné energie?
Zde je moje hodnocení trochu subjektivní, protože si myslím, že jak na národní, tak i úrovni domácností se vždy vyplatí spoléhat na to, co je doma. Jestli má kdokoliv finanční prostředky k tomu, být sám sobě dodavatelem energie, tak je to určitě volba, kterou lze doporučit. Logicky pak ale dává smysl uvažovat nejenom o fotovoltaice, ale také o akumulaci, tedy baterii, díky které dokáže domácnost využívat energii z panelů i během nočních hodin. Takže obecně je to už jenom z bezpečnostního hlediska doporučitelná varianta. Nicméně čtvrt milionu na fotovoltaiku v běžném rozsahu stále není výdaj, který by si dokázala většina českých domácností pohodlně dovolit, nehledě na to, že řada českých rodin žije v panelových bytech, kde je instalace fotovoltaiky v podstatě nemožná.

Jak již bylo zmíněno, právě solární energie by měla v energetickém mixu České republiky hrát stále důležitější roli na úkor energie získávané ze spalování uhlí. Od něj se chce vláda odklonit v roce 2033. Je to podle vás reálné?
To ovlivní v první řadě ČEZ, protože je stále suverénně dominujícím výrobcem elektřiny v České republice a dominujícím výrobcem elektřiny z uhlí. Pokud tedy bude ČEZ v roce 2030 nebo v roce 2033 bez uhlí, tak to bude mít zásadní konsekvence. Na druhou stranu vidíme, že za poslední dva roky nevypnul žádnou elektrárnu, naposledy to byly elektrárny Prunéřov I a Mělník III, což jsou v celkově instalované kapacitě stále ještě zdroje, které dovedeme v Česku postrádat. Čili jejich vypnutí nemělo vliv na ceny elektřiny, ani na její dostatečnost. Aktuálně je to tedy sázka na kroky ČEZu. Pokud se budeme držet toho, že ČEZ v roce 2030 plánuje ponechat zhruba dvě nebo maximálně tři elektrárny na uhlí a do té doby neplánuje vystavět žádné nové zdroje, které by svou výrobou odpovídaly odpadlé výrobě těchto utlumených zdrojů, tak bych začal být nervózní, zda energie bude dost. Protože, jak jsme se bavili na začátku, tisíc postavených megawattů ve fotovoltaice není totéž, co tisíc megawattů v uhelné elektrárně.

Je to tedy v zásadě o tom, že pravděpodobně v České republice tempo útlumu uhelných zdrojů nebude následováno výstavbou jiných kapacitně odpovídajících zdrojů. Dneska nestavíme nic v plynu, stavíme velmi málo obnovitelných zdrojů a plánujeme utlumit gigawatty v uhlí. V první polovině třicátých let máme velký otazník nad tím, zda si jako Česká republika budeme schopni vyrobit dost energie pro vlastní potřebu.

Sev.en Energy
Skupina firem vlastněných Pavlem Tykačem vznikla postupnou transformací struktury severočeských hnědouhelných dolů a elektráren. Pod skupinu dnes spadají například i elektrárny Počerady či Chvaletice. Od uhlí se však společnost začíná odvracet směrem k obnovitelným zdrojům. Do roku 2025 chce na Mostecku vybudovat hned pět solárních elektráren, do kterých má v plánu investovat až tři miliardy korun. Skrze sesterskou společnost Sev.en Global Investments dnes skupina působí také na zahraničních energetických trzích.

Jaká je tedy podle vás ideální cesta, kterou by se měla v otázce energetiky Česká republika nyní vydat?
Česká vláda udělala sebevědomý a správný krok, když rozhodla o výstavbě nového jaderného zdroje. Udělala správný krok, když nastavila podporu malým i velkým obnovitelným zdrojům. Ale stále chybí hrozně důležitý mezičlánek, který řeší období, kdy obnovitelné zdroje nevyrábí. To jsou přesně ty zimní měsíce, kdy najednou velké fotovoltaické elektrárny negenerují, nemá je co nahradit a v síti chybí energie. Dnes je tou náhradou uhlí, ale když uhlí v roce 2030 nebo 2035 být již nemá, tak co to tedy má být? To je podle mě velký dluh vlády. Je nutné říci, zda uhlí má ještě 15 let perspektivu, nebo s uhlím končíme.

Několikrát jste zmínil jádro. Jaká je jeho budoucnost v energetickém mixu ČR? A může být řešením problémů, které popisujete, nový blok v Dukovanech?
Kdokoliv, koho se v odborné obci zeptáte, vám řekne, že nový jaderný zdroj bude vyrábět nejdříve ve druhé polovině třicátých let. Bude-li se tedy utlumovat větší množství dosavadních kapacit, jádro není řešením. Pokud budeme stavět další bloky, tak už jsme ve čtyřicátých letech atd. Čili jádro svou roli v českém energetickém mixu má, měl by ovšem být jasně stanoven harmonogram, případně i výstavba nových zdrojů. A měli bychom i definovat, jak budeme přistupovat k malým modulárním reaktorům, které mají výkon třeba jen desetiny jednoho bloku v Temelíně. A předpokládá se tedy, že i nižší bezpečnostní rizika. Zatím se totiž ukazuje, že nebudou mít úplně snadnější podmínky než ty velké. Prozatím všechny povolovací orgány nahlíží na jejich povolovací a bezpečnostní proceduru stejně jako u velkých jaderných elektráren. Zatím se tedy nenaplňuje příslib snažší výstavby tohoto zdroje energie.