Když 3D tiskárny na výrobu ochranných pomůcek nestačí. V Hradci plastové štíty ve velkém lisují a dbají i na design
Lékař s novým ochranným štítem od společnosti TriLab
Ačkoliv se může po několika týdnech v karanténě zdát, že koronavirová panika trochu ustupuje, stále je ze strany zdravotníku a dalších exponovaných pracovníků zvýšená poptávka po ochranných pomůckách, kam patří také obličejové štíty. Ty se staly předmětem zájmu i tuzemského výrobce 3D tiskáren TriLab, který vyvíjí speciální modely z čistého plastu, s nimiž oslovuje jak nemocnice, tak například kadeřnictví, kosmetické salóny nebo maloobchody.
V posledních týdnech bylo nesmírně zajímavé sledovat, jak se české firmy a instituce zapojovaly do boje proti koronaviru. Naplňovaly takřka vzorový příklad rychlé reakce, efektivního využití svých kapacit včetně know-how a financí a silné komunikace s celým národem. Ať už jde o severočeský Safety Nano Protect, ČVUT, Technickou univerzitu v Liberci nebo Rohlik.cz Tomáše Čupra, který bezprecedentně navýšil svůj rozvozový byznys.
Svou roli k dobrovolné pomoci českému národu sehrála i společnost Prusa Research, jež se proslavila výrobou oblíbených 3D tiskáren, na nichž teď tiskne ochranné štíty pro lékaře. Podobným směrem se vydala také královéhradecká firma TriLab, která zpočátku potřebné komponenty pro tvorbu zmíněných štítů rovněž tiskla. Později však usoudila, že je tento proces v důsledku nedostatku běžných komponent velmi neefektivní. Flintu do žita však nehodila. Naopak.
Namísto spoléhání se na průhledné fólie nebo gumičky, jejichž zásoby rychle mizely, rozjel tým pod vedením Vojtěcha Tambora nový formát ochranných obličejových štítů. Vsadil na technologii pro teplotní formování desek z čistého plastu (PET), která se mimo jiné používá k výrobě obalů na potraviny a elektroniku, a před pár dny vytvořil první prototypy lisovaných štítů pod názvem Masq.