Když internet chrání stavaře. Senzory Vodafonu sledují rychlost větru na jeřábu, ale i pohyb vozidel
Univerzální čidla využívající internet věcí se uplatní ve výrobě i na vinici. Dovedou nejen pasivně sledovat různé veličiny, ale i aktivně zasáhnout.
Osadit výrobu čidly, která sledují různé veličiny od provozní teploty strojů až po vlhkost vzduchu, není ve velkých provozech ničím výjimečným. Ale propojit takové senzory do chytrého řešení, které podle naměřených hodnot umí nejen upozornit pracovníky, ale i jednotlivé faktory ovlivnit a upravit, to už je zajímavější propozice. Navíc v okamžiku, kdy finančně a technicky dává smysl také u menší firmy, nikoliv pouze v obří tovární hale. A kdy kromě samotné produkce může sledovat třeba pohyb zboží po světě. Anebo rychlost větru na jeřábu.
„Technologie internetu věcí může být přínosná nejen pro velké podniky, ale i pro firmy, které mají pár zaměstnanců,“ říká pro CzechCrunch Jiří Zdražil ze společnosti Vodafone, která nabízí i firemní řešení využívající internet věcí neboli IoT z anglického internet of things. Dostupnost technologií i pro menší podniky podtrhuje také jejich cena – i při započtení individuálních úprav pro specifické potřeby té či oné firmy se pohybuje v řádech stovek, případně tisíců korun za IoT senzor.
„Přitom není výjimečné, že dodáváme jediný kus hardwaru, který poskytuje potřebné informace. A stejně tak za sebou už máme projekty, které kombinují stovky kusů zařízení a softwarovou integraci,“ popisuje obchodní manažer pro IoT ve Vodafonu šíři nasazení těchto technologií v českých podnicích. Bez ohledu na rozmanité požadavky jednotlivých zákazníků pak zůstává jádro použití internetu věcí v byznysu stejné. Takříkajíc vdechnout život strojům a produktům prostřednictvím konektivity.
V praxi to může znamenat třeba sledování podmínek na moravských vinicích. Případně pomoc při monitoringu dronů létajících nad Českem. Anebo chytrý monitoring flotily firemních vozů či použití pro tak specifické případy, jako je zajištění bezpečnosti práce na stavbách. Právě posledním jmenovaným způsobem využívá služby Vodafonu společnost Wolffkran Lokus, jeden z největších domácích pronajímatelů stavebních jeřábů.
Z padesáti metrů nad zemí řeší spory
Podle potřeby dovedou univerzální NB-IoT senzory Vodafonu monitorovat třeba teplotu ovzduší nebo vlhkost prostředí, ale i rychlost větru. Což je veličina pro provoz jeřábu nesmírně důležitá. Anemometry neboli větroměry na stavbách samozřejmě nebyly nijak neznámé, ale před rozšířením technologií se výsledky ručního měření pracovníků prostě zapisovaly do stavebního deníku. U moderních jeřábů se pak zobrazily na displeji v kabině nebo v aplikaci.
Osazení stroje čidlem – které se připevní jednoduše pomocí stahovacích pásků – tento proces posouvá opět o něco dál a moderní schopnosti propůjčuje i starým typům jeřábů. „Když rychlost větru dosáhne limitní hodnoty, systém upozorní obsluhu stroje i pověřenou osobu na stavbě. A přístup k údajům díky senzorům mohou získat všechny zainteresované osoby, stačí kliknout na odkaz, kde uvidí aktuální data,“ vysvětluje Jan Drastík, předseda správní rady Wolffkran Lokus.
Tím IoT technologie mimochodem pomáhají i při řešení sporů. Na zemi a ve výšce padesáti metrů se totiž povětrnostní podmínky mohou výrazně lišit, což mohlo při ručním měření – a v průmyslu notoricky citlivém na termíny a jakékoliv přerušení činnosti – snadno vést k neshodám. Automatické měření proti tomu spolehlivě ukládá nezkreslená a dostupná data.
A jaká že je ona maximální rychlost větru, při které senzor upozorní odpovědnou osobu a jeřábnická práce se zastaví? „Záleží na jeřábu, limity stanovuje výrobce, ale většinou se pohybují okolo 15 metrů za sekundu, tedy 54 kilometrů za hodinu,“ upřesňuje Drastík. Ale dodává, že přerušení provozu jeřábu ještě neznamená, že by jeřábník musel dolů.
Nejen měří, ale také upozorňuje a řídí
S nutností vydržet rozmanité a potenciálně náročné podmínky například na vrcholku jeřábu jde ruku v ruce i nutnost vydržet dlouho bez výměny baterie. IoT senzor podle Vodafonu zvládne klidně až deset let provozu. Ačkoliv samozřejmě záleží na zvoleném řešení. Senzor obsahuje různé komponenty, ne všechny musí baterii neustále zatěžovat.
„Můžeme si pomoci přirovnáním k životnosti baterie telefonu. Pokud si potřebujete jen občas zavolat a koupíte si tlačítkový telefon, vydrží vám klidně týden. Ale jestli budete přes telefon provádět časté videohovory, dostanete se jen na několik hodin výdrže,“ říká Jiří Zdražil. Ale připomíná, že zatímco u telefonů hovoříme o kapacitě pro nanejvýš několik dní, u chytrých čidel je životnost baterie zcela jinde, a to v řádu měsíců a let.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.