Kellnerová je 101. nejbohatší na světě. Mezi dolarovými miliardáři jsou poprvé i Zavoral a Strnad

Ve světovém žebříčku miliardářů časopisu Forbes je poprvé jedenáct Čechů. První je dědička impéria PPF, Křetínský přeskočil Komárka.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kellnerova2

Foto: CzechCrunch/PPF v roce 2021 – publikace

Nejbohatší Češka Renáta Kellnerová ve výroční zprávě PPF

0Zobrazit komentáře

Světový žebříček nejbohatších lidí planety nenabízí z českého pohledu příliš mnoho překvapení. I nadále je v Česku nejbohatší dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem v hodnotě 16,5 miliardy dolarů (355 miliard korun). Na druhé místo se posunul většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský s majetkem 9,2 miliardy dolarů (198 miliard korun), který na třetí místo odsunul majitele KKCG Karla Komárka se jměním 8,1 miliardy dolarů (174 miliard korun). Do světového žebříčku dolarových miliardářů, který sestavuje americký magazín Forbes, se poprvé dostalo jedenáct Čechů.

Zatímco na začátku letošního roku patřilo Kellnerové ve světovém žebříčku 104. místo, teď je o tři příčky výše na 101. pozici. Mezi ženami nicméně klesla z 12. na 14. místo. Křetínský je mezi světovými miliardáři na 208. pozici. Na druhé místo mezi Čechy mu pomohly hlavně rostoucí ceny energií, což se promítlo do znásobení ziskovosti jeho energetických firem. Loni druhé místo patřilo Komárkovi.

Z nárůstu cen energií profitoval také majitel energetické a uhelné skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač, jehož majetek činí osm miliard dolarů (172 miliard korun). Mezi Čechy se dostal na čtvrté místo a stal se s největším meziročním nárůstem výše majetku skokanem roku. Naopak na pátou příčku klesl realitní magnát Radovan Vítek. Jeho majetek časopis odhaduje na 6,5 miliardy dolarů (140 miliard korun).

Nejbohatší Češi ve světovém žebříčku miliardářů:

 1. Renáta Kellnerová s rodinou (101. místo)
 2. Daniel Křetínský (208. místo)
 3. Karel Komárek (256. místo)
 4. Pavel Tykač (261. místo)
 5. Radovan Vítek (390. místo)
 6. Andrej Babiš (679. místo)
 7. Michal Strnad (1516. místo)
 8. Aleš Zavoral (1516. místo)
 9. Pavel Baudiš (1516. místo)
 10. Marek Dospiva (1725. místo)
 11. Eduard Kučera (2133. místo)

Zdroj: Forbes World Billionaires List 2023

Šestý je předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se 4,1 miliardy dolarů (88 miliard korun). Babiš přes svěřenské fondy ovládá holding Agrofert, který se už několik měsíců chystá na převzetí rakouské chemičky Borealis na výrobu hnojiv. Česká skupina by se tak stala druhým největším výrobcem hnojiv v Evropě za norskou společností Yara.

Na děleném sedmém místě jsou dva podnikatelé, kteří se do žebříčku dolarových miliardářů dostali poprvé. Jsou jimi majitel průmyslového holdingu Czechoslovak Group Michal Strnad a zakladatel a šéf internetového obchodu Alza Aleš Zavoral. Forbes podotkl, že Zavoral ovládá Alzu přes kyperskou společnost L. S. Investments Limited a nikdy nepodal důkaz o tom, že není jejím majitelem. Spolu s nimi je na sedmém místě ještě spoluzakladatel Avastu Pavel Baudiš. Majetek všech tří odhaduje Forbes shodně na dvě miliardy dolarů (43 miliard korun).

Přes miliardu dolarů se dostal ještě majitel Penty Marek Dospiva, který s 1,7 miliardy dolarů (36 miliard korun) uzavírá první desítku mezi Čechy. Na 11. místě pak skončil druhý ze spoluzakladatelů Avastu Eduard Kučera. Jeho majetek je odhadován na 1,3 miliardy dolarů (28 miliard korun).

Na světě je letos podle 37. ročníku žebříčku nejbohatší šéf podniku na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault. Majetek tohoto francouzského podnikatele časopis vyčíslil na 211 miliard dolarů (4,5 bilionu korun). Na druhou příčku tak Arnault odsunul šéfa americké automobilky Tesla Elona Muska. Jeho majetek se ztenčil na 180 miliard (3,9 bilionu korun) z loňských 219 miliard dolarů. Třetí je Jeff Bezos z Amazonu, čtvrtý Larry Ellison z Oraclu a pátý investor Warren Buffett.

S přispěním ČTK