Kellnerová s rodinou pevně sedí na trůnu nejbohatších Čechů. Ovládá majetek za 385 miliard
Dědička impéria PPF má před ostatními výrazný náskok. Nejbohatší Češi přitom dál bohatnou.
Víc než dva biliony korun, sedm nováčků a stálice na vrcholu. Tak vypadá letošní žebříček nejbohatších Čechů. Renáta Kellnerová s rodinou je dál jako dědička impéria PPF nejbohatším člověkem v Česku. Majetek, který s rodinou ovládá, dá dohromady 385,2 miliardy korun. Až o kus dál zůstává druhý Karel Komárek, majitel KKCG se jměním 190,2 miliardy korun. Třetím nejbohatším Čechem je realitní magnát Radovan Vítek se 143,3 miliardy. Seznam sestavil časopis Forbes.
Kellnerová si dělí majetek z impéria PPF s rodinou. Má podíl přes 59 procent a je majoritním akcionářem skupiny založené jejím zesnulým manželem Petrem, PPF zároveň zastupuje navenek. Zbývající část z podílu 98,93 procenta se rovnoměrně dělí mezi děti, které získaly po necelých deseti procentech. Naposledy byl majetek Kellnerové vyčíslen v žebříčku časopisu Euro na 265 miliard korun, Forbes ve svých tabulkách uvádí, že se její jmění proti loňsku zvýšilo zhruba o osm miliard.
V první desítce aktuálně nejbohatších si pak někteří Češi jen prohodili umístění. Na čtvrté pozici zůstává většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský s majetkem 118,6 miliardy korun, pátý je předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se 107,8 miliardy. Majetek první pětky se proti loňsku zvýšil, ostatně jako celkové jmění celé stovky.
V desítce nejbohatších je šestý majitel energetické a uhelné společnosti Sev.en Energy Pavel Tykač, který má majetek ve výši 84 miliard korun. Přeskočil tak Aleše Zavorala z e-shopu Alza s 81 miliardami a spoluzakladatele Avastu Pavla Baudiše s 54,5 miliardy korun. Devátý je majitel Penty Marek Dospiva (36 miliard) a desátý druhý ze spoluzakladatelů Avastu Eduard Kučera (32,4 miliardy Kč).
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsJmění všech lidí v žebříčku meziročně vzrostlo o 463 miliard a letos se zastavilo na 2 102,6 miliardy korun. Jen první desítka v tomto seznamu ale z této částky dá dohromady víc než půlku, přesněji 1,2 bilionu.
Majetek nejbohatších ovlivňovala válka na Ukrajině, energetická krize a vysoká inflace. Papírově si polepšili díky rychle se měnícím kurzům a cenám akcií. „Konkrétně meziroční rozdíl kurzu dolaru i eura pomohl některým miliardářům z našeho žebříčku ‚zvýšit’ hodnotu aktiv v korunovém vyjádření o více než 15 procent,“ uvádí Forbes.
Ve stovce nejmovitějších Čechů je sedm nováčků, nejvýše na 40. pozici je to Radoslava Štěpánková s rodinou se jměním za deset miliard korun. Spolu se svými třemi dětmi zdědila majetek zesnulého Františka Štěpánka, bývalého spolumajitele Sokolovské uhelné, dnes SUAS Group. Nově je ve stovce nejbohatších také dědic a většinový majitel společnosti Meopta Gerald Rausnitz (9,1 miliardy korun), majitel společnosti Pro-Doma Josef Mařinec (osm miliard), Jan Fidler ze SEBRE (4,2 miliardy), Radim Lukeš a Petr Borkovec z Partners (3,6 a 3,3 miliardy) a Michal Menšík z DoDo (3,6 miliardy).
Spodní hranice pro zařazení do žebříčku se letos posunula na 3,1 miliardy korun z loňských 2,5 miliardy. Do stovky nejbohatších se tak letos nedostali například Jannis Samaras z Kofoly, Zdeněk Studénka ze společnosti Signum či Martin Burda z Palace Capital.
S přispěním ČTK.