Kevin Spacey vyhrál další soud, kde čelil žalobám za sexuální napadení. V Hollywoodu ale skončil

Kevina Spaceyho desítky mužů obvinily ze sexuálních útoků. Teď ho v několika případech porota soudu zprostila viny, dveře Hollywoodu mu to ale neotevře.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

house-of-cards-kevin-spacey-3

Foto: David Giesbrecht/Netflix

Kevin Spacey v seriálu Domek z karet

V říjnu roku 2017 média zaplavil obří skandál – desítky žen obvinily Harveyho Weinsteina, jednoho z nejvlivnějších lidí v Hollywoodu, z různých forem sexuálního napadení. Vzápětí vzniklo hnutí MeToo a spustila se lavina obvinění vůči mužům v mocenských pozicích z mnoha různých odvětví. Mezi ty nejznámější patřil i Kevin Spacey, jehož osočila celá řada údajných obětí. Teď byl Spacey u soudu ve Spojeném království zproštěn viny ve čtyřech případech sexuálního napadení.

Herce známého z filmů jako Americká krása, Obvyklí podezřelí či ze seriálu Domek z karet loni v květnu obžalovala anglická prokuratura z trestných činů, kterých se měl v zemi dopustit mezi lety 2005 a 2013. Formální žaloba měla být možná jen v případě, že by se Spacey dobrovolně nebo na základě extradice objevil ve Spojeném království. Ten rychle reagoval slibem, že se tam vydá, jakmile to bude možné, a v červnu tak skutečně učinil. Všechna obvinění obratem odmítl a trval na své nevině.

Hlavní část soudního líčení s porotou začala letos na konci června. Spacey čelil celkem dvanácti bodům obžaloby od čtyř mužů. Jednoho z nich měl herec počátkem nultých let opakovaně chytat za rozkrok, jednou při řízení auta prý dokonce tak silně, že málem sjeli ze silnice. Obžalovaný reagoval tvrzením, že byl s daným člověkem v konsensuálním vztahu a nikdy jeho hranice nepřekročil.

house-of-cards-kevin-spacey-2

Foto: David Giesbrecht/Netflix

Domek z karet byl Spaceyho poslední velkou rolí v Hollywoodu

Velice podobná obvinění zahrnující sahání na intimní místa a sexuálně agresivní poznámky vůči herci vznesli také dva další muži. Spacey ve všech případech jakýkoliv trestný čin popřel a připustil nanejvýš nevhodné chování v opilosti, ze které se omluvil. Nejzásadnější bod obžaloby, který s sebou nesl potenciálně doživotní trest, popisoval událost v roce 2008.

Muž, jehož jméno nebylo povoleno zveřejnit, měl jednoho večera skončit ve Spaceyho londýnském bytě a usnout tam. Když se probudil, prý hollywoodskou hvězdu přistihl, jak na něm, pochopitelně bez souhlasu, provádí orální sex. Spacey připustil, že mezi nimi intimní styk proběhl, měl být ale zcela konsensuální. Svoje tvrzení podložil záznamy telefonátů, které byly v rozporu s tvrzeními žalujícího. Právě to nejspíš posloužilo jako stěžejní část obhajoby.

Po závěrečných řečích obou stran se porota radila celkem dvanáct hodin v průběhu dvou a půl dne. Už v průběhu líčení byly tři body obžaloby opuštěny kvůli právním technikáliím a včera byl herec shledán nevinným ve všech ostatních bodech.

Ve vyjádření tisku po skončení soudu Spacey řekl: „Mnozí z vás si nejspíš mohou představit, že to, co se dnes událo, teprve musím zpracovat. Chci ale říci, že jsem porotě nesmírně vděčný za to, že si našla čas a pečlivě prošla všechny důkazy a všechna fakta předtím, než dospěla k rozhodnutí. A vůči dnešnímu výsledku cítím pokoru.“ Poděkoval také personálu soudní síně a svému právnímu týmu.

Pro Spaceyho výsledek představuje už druhé velké vítězství. Loni v říjnu v New Yorku vyhrál soud s Anthonym Rappem, který ho obvinil z napadení v roce 1986, když mu bylo 14 a Spaceymu 26. Oba případy se odehrály v širším kontextu soudů, jejichž předmětem je sexuální násilí. Jelikož je velice náročné, zvlášť u starších případů, přijít s dostatečně silnými důkazy, žaloby zahrnující sexuální násilí jen relativně málokdy končí odsouzením.

Zproštění viny proto nutně neznamená, že Spacey neudělal nic špatného. Mimo dvě žaloby ho z neakceptovatelného chování neoficiálně obvinila řada dalších lidí. V roce 2020 mu a jeho produkční společnosti také soud nařídil zaplatit 31 milionů dolarů odškodného studiu stojícímu za seriálem Domek z karet. Herec měl totiž sexuálním obtěžováním několika lidí z produkce porušit smlouvu a způsobit tím značnou finanční újmu.

Ačkoliv se loni po několikaleté pauze začal objevovat v nových filmech, ve všech případech jde o velice nízkorozpočtové projekty snažící se co nejvíce vytěžit známé jméno. Pro Hollywood bude naopak v dohledné době jméno Kevin Spacey nejspíš představovat příliš velký risk – lze očekávat, že mnoho lidí ze zábavního průmyslu by odmítlo s ním jakkoliv pracovat a vyzývalo by se k bojkotu titulu, v němž se objeví.