Klasická maskulinita nefunguje. Mladí muži tápou v mluvení se ženami, říká terapeutka. Školí i na ČVUT
Know-how, jak si najít a udržet vztah, případně jak se z jeho rozpadu nezhroutit, je teď mezi mladými muži žádané.
Přes den se studenti nejstarší české technické univerzity učí, jak ovládat stroje, navrhovat domy, sestavovat elektrické obvody nebo krotit atomy, odpoledne pak, jak na lásku. Na ČVUT se totiž rozhodli, že se budou starat o to, co jejich studenty trápí i mimo školu. A aktuálně to vypadá, že jednou takovou věcí jsou i partnerské vztahy. Minimálně podle některých workshopů, které na ČVUT společně s Institutem Moderní láska uspořádali a na kterých bylo plno. „Velký zájem myslím jasně ukazuje, jak velká je poptávka po vzdělávání v této oblasti u mladých lidí, především mužů,“ říká zakladatelka institutu a psychoterapeutka Markéta Šetinová.
Najít si partnera nebo partnerku je pro velkou část mladé generace stále těžší. Loňský průzkum Národního ústavu duševního zdraví zjistil, že více než polovina mužů mezi osmnácti a pětadvaceti lety ještě nikdy neměla sex. Přitom u žen je to ve stejné věkové skupině jen třicet procent. Dvě třetiny dotázaných studentů středních a vysokých škol v průzkumu společnosti GTS Alive, která mimo jiné vydává a spravuje studentské a učitelské průkazy ISIC a ITIC, pak v loňském roce uvedly, že je pro ně obtížné se seznámit. Polovina z nich pak v době konání průzkumu s nikým nechodila.
Situaci na poli vztahů paradoxně neulehčují generaci, která tráví většinu svého času online, ani seznamovací aplikace. Poslední dobou se v médiích mluví o frustraci z nich a trendu seznamovat se mimo ně – například ve sportovní appce Strava nebo na Instagramu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNa ČVUT se osobnímu rozvoji svých studentů v různých oblastech věnují dlouhodobě a i téma vztahů jim tak přišlo důležité. „Pracujeme s mladými lidmi, kteří jsou teprve na začátku svého vztahového života, a proto jim chceme nabídnout i možnost naučit se něco o tom, jak ho zvládat,“ říká Klára Trávníčková, vedoucí centra, které akce na škole pořádá. A dodává, že cyklus seminářů o partnerských vztazích dělají každoročně již několik let. S Institutem Moderní láska už spolupracovali například na seminářích o online seznamování.
Již zmiňované workshopy k partnerským vztahům proběhly na ČVUT v listopadu a prosinci loňského roku a podle Markéty Šetinové, psychoterapeutky ze zmíněné organizace, která se zaměřuje na psychoterapii a vzdělávání v mezilidských vztazích, jimi prošlo na dvě stě mladých lidí. Otevřené byly pro obě pohlaví, účastnili se jich ale převážně mladí muži. „Všechny workshopy byly plné a na některé z nich byla dokonce čekačka. Nyní připravujeme další sérii na letní semestr,“ říká Šetinová.
S mladými muži, kteří hledají odbornou pomoc v partnerských vztazích, se potkává i ve své vlastní terapeutické praxi, témata k řešení jsou ale podle ní všude podobná. „Mladí muži chodí právě proto, že by si rádi nějaký vztah našli a moc neví, jak na to. Trochu tápou v tom, jak se ženami komunikovat, vnímají, že taková ta klasická maskulinita už úplně nefunguje, a hledají nějaké alternativy, jak vztahy navazovat a rozvíjet,“ popisuje Šetinová.
Na workshopech na ČVUT terapeutky se studenty probíraly například to, s jakými úskalími se mohou při seznamování potýkat introverti, a jak svou introvertnost můžou proměnit ve vztahovou výhodu. „Lektorky se ale nezaměřovaly jen na to, jak si vztah získat a udržet. Se studenty probíraly i to, jak se vyrovnat s rozchodem a zvládnout ho co nejlépe. A také jak vnímat rozchod jako příležitost k sebepoznání a ke zlepšení vztahových dovedností do budoucna,“ popisuje Šetinová.
Dodává, že by podobné workshopy ráda pořádala i v jiných organizacích. „Ať už by šlo o akademickou nebo byznysovou sféru. Dává mi to velký smysl. Myslím, že specificky pro mladé muže moc možností vzdělávat se ohledně vztahů a duševního zdraví není,“ uzavírá.