Klimatické změny přinášející život i smrt. Antarktida má za sebou nejteplejší den a vlnu veder
Stále stoupající teplota celé planety je nevyvratitelný fakt, o jehož příčinách sice můžeme dlouze debatovat, ale jeho následky jsou poměrně jasné. Patří mezi ně změny projevů ročních období, stoupající hladiny moří a sucho decimující zemědělství. Své o globálním oteplování ví hlavně polární oblasti, které vlivem tepla přicházejí o svou ledovou identitu. Mezi nejnovější jevy, naznačující přicházející změny, patří vlna veder, která zasáhla Antarktidu.
O tom, že je naší planetě tepleji než kdy dřív, svědčí nedávno naměřený rekord Národním úřadem pro oceán a atmosféru, který leden tohoto roku prohlásil za nejteplejší leden v celé historii měření, a ta probíhají již více než 140 let. Tato americká vládní agentura však není ani zdaleka jediným orgánem, který sleduje vývoj teploty naší planety.
Postupně se zvyšující hladinu rtuti v teploměru sledují také například vědci na stanici Casey, která se nachází ve východní části Antarktidy. Právě odsud přichází zpráva hovořící o klimatickém jevu, který by mohl způsobit závažnou proměnu tohoto ledového království.
Studie, která je dílem australského týmu vědců vedeného doktorkou Sharon Robinsonovou, hovoří o vlně veder, která měla oblast Antarktidy zasáhnout vůbec poprvé historii měření. Jako vlna veder je označován meteorologický jev abnormálně horkého počasí, které způsobuje prohřívání zemského povrchu.
Aby bylo horké počasí možno považovat za vlnu veder, je nutné, aby extrémně vysoké teploty trvaly alespoň tři dny za sebou. A přesně takové tři dny se podařilo australským vědcům zaznamenat mezi 23. a 26. lednem tohoto roku.