Kód je složitý, ale lidi ještě složitější, říká Daniel Hejl z Productboardu o řízení firmy
Z vývojáře a zakladatele se stal přirozeně CTO v projektu, z něhož vyrostl nejhodnotnější český startup. Jak to zvládl, popisuje v dalším TechCastu.
Příští rok to bude už deset let, co Hubert Palán a Daniel Hejl založili startup Productboard. Z projektu, který vznikl až díky šestnáctému prototypu původního nápadu, nakonec vyrostl nejhodnotnější český startup, který loni v únoru nabral 125 milionů dolarů, tedy 2,7 miliardy korun. Z malého týmu je nyní obr s více než čtyřmi stovkami zaměstnanců, jeho mise je však stále stejná – vytvářet online platformu, která pomáhá s vývojem jednotlivých produktů, a to i díky co největšímu porozumění potřebám zákazníků.
Právě Daniel Hejl byl celou dobu součástí tohoto startupového snu. Díky své vývojářské minulosti si v začátcích vzal přirozeně na starost celou technickou doménu a postupně se z něj stal CTO firmy – neboli její technický ředitel – se vším všudy. Tím se i zásadně proměnila jeho práce a dřívější ajťák musel znenadání řešit problémy, které měly komunikační a manažerský charakter. Řeč o tom byla v dalším díle TechCastu, technologického podcastu CzechCrunche, který si můžete pustit na přehrávači níže.
Ze začátku Daniel Hejl stavěl na základě svojí zkušenosti se staršími i novějšími CRM systémy prototypy toho, z čeho později vznikl Productboard. Celkem jich bylo šestnáct. Už ve chvíli, kdy našli jeden funkční, začali nabírat první vývojáře a designery. Hejl si to podle svých slov užíval – konečně nebyl na vývoj sám a mohl o technických problémech diskutovat a získávat zpětnou vazbu.
Jak už to ale u rychle rostoucích startupů bývá, u tohoto stavu dlouho nezůstalo. „Už od chvíle, kdy vývojářský tým narostl do deseti lidí, se vývoji tolik nedalo věnovat a musel jsem řešit leadership jako takový,“ říká s tím, že transformace stávajících lidí do vedoucí pozice není jedinou cestou, jak se s rostoucím týmem může firma vyrovnat: „Může například najmout někoho na pozici lead inženýra, který dostane na starost koordinaci, a CTO se může stále soustředit na technickou doménu.“