Kolos, který donese lidstvo na Mars. SpaceX sestavilo největší vesmírnou raketu světa
Před pár lety byla Boca Chica jen nenápadná vesnička v jižním Texasu, ovšem dnes už je to rodiště (i budoucí odpaliště) doposud největší vesmírné rakety světa. Tu vyrobila společnost SpaceX miliardáře Elona Muska, nejčastěji o ní uslyšíte pod názvem je Starship a v budoucnu se v ní lidé mají dostat až na Mars.
Přesněji řečeno, tým Elon Muska vůbec poprvé postavil dvě části rakety na sebe. Soustava několika obřích jeřábů vytvořila v průměru devítimetrový tubus, který se tyčí do výšky 120 metrů. Překonává tím i doposud největší funkční raketu, kterou je o deset metrů nižší legendární Saturn V používaný v programu Apollo.
Horním stupněm rakety SpaceX je právě samotná Starship, tedy modul, do nějž se v budoucnu posadí posádka. Jeho testování už probíhá v Boca Chica několik let s řadou více i méně úspěšných pokusů. Druhá část, takzvaný booster Super Heavy, zatím v akci vidět nebyla. Jedná se o první stupeň rakety, který pomůže lodi se dostat na oběžnou dráhu a poté se autonomně vrátí zpět na Zem.
O tom, jak obří celý kolos je, svědčí i zveřejněné fotografie. Dělníci, kteří pracují zhruba v polovině rakety na propojení obou částí, vypadají spíše jako mravenci. Není proto divu, že Musk má ambice využít obřího prostoru naplno a poslat Starship nejen na rudou planetu, ale i na okružní cestu kolem Měsíce.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPrincip letu Starship bude podobný jako u současné rakety SpaceX s názvem Falcon 9. Booster se od lodi oddělí zhruba tři minuty po začátku letu a za dalších pět minut přistane pravděpodobně na plošině zhruba 30 kilometrů od pobřeží v Mexickém zálivu. Kam přesně poté poletí Starship samotná, záleží na povaze mise.
SpaceX už nicméně v květnu podalo zprávu americké Federální komunikační komisi. V ní popisuje, jak bude vypadat první orbitální test celého nového systému. Starship podle něj provede kontrolované přistání v oceánu nedaleko pobřeží Havaje zhruba devadesát minut po startu.
Nutno ovšem podotknout, že do momentu, kdy uvidíme Starship i s boosterem ve vzduchu, ještě chybí několik zásadních kroků. Raketa Super Heavy, tedy její konkrétní model Booster 4, musí před startem projít několika tlakovými a motorovými testy.
Společnost SpaceX také čeká na ekologické přezkoumání startovních operací lodi, které provádí americký Federální úřad pro letectví. A jak píše Space.com, zatím není jasné, kdy bude tato kontrola dokončena.
Starship Fully Stacked pic.twitter.com/Fs88RNsmfH
— Elon Musk (@elonmusk) August 6, 2021