Komik, který prezidenta nejprve hrál v seriálu. Teď jím je doopravdy a provádí Ukrajinu její nejhorší krizí
Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny
Jak vypadá hrdina dnešního světa? Jako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Z bývalého komika a herce se v posledních dnech stal symbol naděje celého ukrajinského národa, který statečně odolává ruským okupantům. Zelenskyj navíc se svými vojáky sdílí stejné řady – namísto bezpečí v zahraničí se oblékl do mundúru a zůstal s těmi, jež za Ukrajinu bojují. Dostal se do situace, kterou si ještě před sedmi lety dokázal jen stěží představit. Před filmovými kamerami totiž takové napětí nikdy není.
Jakmile režim Vladimira Putina vtrhl 24. února na Ukrajinu a začal ji tvrdým způsobem okupovat, byl to právě Volodymyr Zelenskyj, kdo byl nejvíce vidět. Stal se z něj státník, kterého ukrajinský lid v ten moment přesně potřeboval. Byl rázný, nesmlouvavý a dával jasně najevo, že se Ukrajina nevzdá – že před Ruskem nepoklekne. „Nesložíme zbraně. Budeme bránit naši zemi. Naše zbraně jsou naše síla. Toto je naše půda. Naše země. Naše děti. Všechny je ochráníme,“ řekl v emotivním vyjádření.
Zda by ovšem kdokoliv tento tvrdý postoj do něj řekl ještě před několika lety, je velkou otázkou. Zelenskyj totiž nebyl vychován jako vůdce země, začínal jako televizní bavič s ambicí stát se hercem, což se mu vyplnilo. Jeho dost možná nejznámějším počinem je role v populárním seriálu Služebník lidu z roku 2015, ve kterém shodou okolností ztvárnil postavu ukrajinského prezidenta. A role mu tak sedla, že se později sám rozhodl kandidovat. Úspěšně.
Nejprve ale tancoval s hvězdami
Volodymyr Zelenskyj se narodil v roce 1978 ve městě Kryvyj Rih na jižní Ukrajině v tehdejším Sovětském svazu. Jeho otec byl profesorem kybernetiky, matka inženýrka a on sám vystudoval právo, nikdy ale v této oblasti nepůsobil. Viděl se spíše na televizních obrazovkách. Jeho kariéra odstartovala účastí v humoristické soutěži KVN, ve které různé týmy soupeřily ve vtipných otázkách nebo legračních improvizacích.
Zelenského to natolik bavilo, že se přihlásil i do několika dalších ročníků. Už v nich ale nepůsobil sám, nýbrž se svou skupinou Kvartal 95, s níž v letech 1998 až 2003 pokračoval v nejvyšších kolech KVN. Protože se skupina stala oblíbenou v zemích postsovětského prostoru, bylo jednodušší se s ní prosadit i jinak. Proto v roce 2003 začala například produkovat televizní pořady pro ukrajinské televize 1+1 a Inter.
Po televizních vystoupeních, mezi která patřila i účast v tamější verzi taneční show StarDance – když hvězdy tančí, se zaměřil na herectví. Zahrál si v ruských filmech jako Láska ve velkém městě, Služební román – Náš čas, Rževskij proti Napoleonovi či 8 prvních schůzek. Okolo roku 2013 se ale začal více zajímat o politiku a podpořil hnutí Euromajdan (sérii masových projevů občanské neposlušnosti na Ukrajině, v jejichž důsledku začala země směřovat pryč z ruské sféry vlivu), později poslal peníze i ukrajinské armádě potýkající se se separatisty na Donbasu.
Pak přišel rok 2015, který byl pro Zelenského dost možná nejzásadnější v jeho kariéře. V oblíbeném komediálním seriálu Služebník lidu si totiž zahrál fiktivního ukrajinského prezidenta Vasilije Holoborodka. Původně učitele historie, který vyhrál volby poté, co se rozšířilo video, ve kterém kritizoval zkorumpovanou ukrajinskou vládu. Podle tohoto seriálu pak Zelenskyj pojmenoval politickou stranu, za kterou kandidoval i do skutečných prezidentských voleb.
Zelenskyj se stal prezidentem 21. dubna roku 2019 a potvrdil dominanci, kterou mu přisuzovaly předvolební průzkumy. Svůj hlas mu do urny hodilo 74 procent voličů, dosavadního prezidenta Petra Porošenka volilo 26 procent voličů. Jeho program byl poměrně prostý, místy trochu populistický. Sliboval daňové úlevy a samozřejmě boj proti korupci. Řešil se ale i jeho vztah s Vladimirem Putinem.