Komunity ve firmách zvýší loajalitu a pomáhají s problémy. Jak je vybudovat, radí startupy Mews a Productboard

Filip HouskaFilip Houska

ccu1

Foto: CzechCrunch

Jan Meissner (Mews) a Jiří Nečas (Productboard)

0Zobrazit komentáře

Komunity uvnitř firem mají řadu benefitů. Pomáhají zvyšovat loajalitu zaměstnanců, budovat povědomí o značce a lépe komunikovat s cílovými skupinami. I to jsou hlavní důvody, proč by do nich společnosti měly investovat. Jak s tím ale začít? A jak se vyvarovat nejčastějším chybám? Na to odpovídají Jan Meissner ze startupu Mews a Jiří Nečas z Productboardu, kteří spolu s dalšími vystoupí na naší akci CC Uncover, kde se budeme věnovat tomu, proč jsou lidé na prvním místě klíčem k úspěšné firmě.

Již v úterý 30. listopadu odstartujeme první akci z našeho nového hybridního formátu konferencí CC Uncover, kterých se budete moci účastnit jak osobně, tak online. V debutovém vydání se zaměříme na témata z oblasti péče o lidi, budování skvělých firem či hackování náboru. Vstupenky za výhodnější cenu si můžete koupit na webu akce do dnešní půlnoci.

Mezi hosty, kteří se na CC Uncover podělí o své zkušenosti z budování firem, jsou i Jan Meissner, který zastává pozici Community Managera ve startupu Mews, a Jiří Nečas, Employer Branding Manager ve startupu Productboard. Ti v rozhovoru pro CzechCrunch zmiňují několik zásadních aspektů při budování komunit uvnitř firem a vyzdvihly nejen jejich benefity.

Proč by měly firmy investovat do budování komunit?

Jan Meissner: Pro každou firmu ta motivace může být jiná. Pokud jste například B2C platforma, tak potřebujete, aby se z vašich followerů stávali vaši zákazníci. Pro B2B firmy je to trochu jiné – když se podívám na nás, tak hlavní motivací pro komunitní práci bylo to, že jsme absolutně nebyli známí jako zaměstnavatel. To je ve světě startupů a obecně technologických firem dost velký problém, protože vývojáři a ostatní lidé „v bublině“ mají velký výběr a plat většinou není rozhodující faktor. Proto firma musí mluvit otevřeně o tom, v čem je specifická a co její tým definuje.

Jiří Nečas: V rámci interního prostředí firmy pomáhá komunita zvyšovat loajalitu zaměstnanců, kteří chtějí věřit tomu, že jsou důležitou součástí organizace. V rámci externího prostředí pomáhá komunita definovat značku nebo zvýšit její povědomí a komunikovat s relevantní cílovou skupinou za účelem zisku zpětné vazby. Pro lepší představu můžu uvést několik příkladů komunit v Productboardu.

Hlavní pro nás bylo postavit silnou interní komunitu nadšených a aktivních zaměstnanců, která je základem pro celé fungování firmy a slouží jako pevné základy pro budování komunit externích. Jedna z externích komunit nám pomáhá například s posilováním značky zaměstnavatele.

ccu1-1

Foto: CzechCrunch

Jiří Nečas, Employer Branding Manager ve startupu Productboard

Pomocí vzdělávacích přednášek, workshopů, článků a dalších aktivit se snažíme dostat do kontaktu s lidmi v technologických komunitách a ukázat jim, že nám nejde jen o práci, ale že máme skvělou firemní kulturu, snažíme se posouvat svět technologií a produktového managementu kupředu a chceme pracovat se zajímavými lidmi. Další externí komunitu, Product Makers, stavíme kolem lidí, kteří jsou nadšenci do produktového managementu. Pro nás je životně důležité, aby existoval co nejkvalitnější ekosystém produktových manažerů.

Jak s tím začít? A co když nejsme IT firma?

Jan Meissner: Jak začít? Dobré je to moc nekomplikovat a prostě začít. Nečekejte na dokonalost. Je důležité si říct, co vůbec chci svou komunitní prací dosáhnout a proč to dělat. Zároveň – a ono to asi logicky vyplývá – je dobré si definovat publikum. Nikdy neobsáhnete všechno a všechny. Tím předejdete práci vynaložené zbytečně a především i pocitu z neúspěchu. Je úplně jedno, jestli jste technologická firma, nebo ne. Community management sice vzešel z potřeb technologických firem a lidí, ale starat se dobře o tým, zákazníky a potenciální kolegy je potřeba všude a pořád.

Jiří Nečas: Z mého pohledu je komunita místo, kde se setkávají lidé, kteří mají pro určité téma obrovskou vášeň a na tom místě pro ni nalézají smysl. Dle mého názoru si komunitu tedy může vybudovat kdokoliv. V našem případě komunity propojují svět technologií, ale stejně tak mohou pomáhat firmám prodávat fazole nebo vzdělávat a propojovat veterináře. Klíčové je si vždy ujasnit, proč firma chce komunitu budovat, co od ní očekává a jaké jsou její cíle. Ne ve všech případech bude totiž komunita tím nejefektivnějším řešením.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dále je je potřeba najít aktivní lidi ve firmě nebo organizaci a propojit je s okolním světem. Základní předpoklad je, že budete komunitě přinášet obsah, který členy zajímá a řeší jejich problémy. Kdybych například napsal článek nebo přednášel na konferenci pro vývojáře já, tak by to nikoho nezajímalo, protože nejsem vývojář. Markeťáci by měli svým obsahem cílit na markeťáky, vývojáři zase na vývojáře.

Dalším předpokladem je, že v každé firmě jsou nadšenci, kteří jsou aktivní, chtějí se potkávat a diskutovat o svých problémech a mají spoustu energie. Zjistili jsme, že pokud těmto lidem dáte podporu a příležitost stát se lídry, tak je to nejlepší možná forma budování komunit. Takoví lidé jsou totiž autentičtí a organicky na sebe nabalují další aktivní lidi s podobnými zájmy a nadšením. A takové v komunitě a firmě chcete mít.

Jaké nejčastější chyby firmy v této oblasti dělají?

Jan Meissner: Že nejsou autentické. Ocenění naší práce je to, když člověk po třech měsících přijde a řekne: „Je to tu přesně takové, jaké jste mi to prodali.“ Ono to mimochodem platí i obráceně, přeci jen tříměsíční výpovědní lhůta má svůj důvod. Zmínil bych ještě jednu chybu – že to vůbec nedělají. Není nutné nabírat komunitní manažery hned na rozjezd. V každém týmu je nějaký nadšenec, který to může hezky rozjet při své každodenní práci a pak v ní buď zůstane, nebo se to předá někomu, kdo to bude mít jako full-time. Nutná je v tomto případě podpora a zapojení nejvyšších manažerů.

ccu1-2

Foto: CzechCrunch

Jan Meissner, Community Manager ve startupu Mews

Jiří Nečas: Komunita může být skvělý nástroj, který dokáže vyřešit spoustu problémů a připraví firmu k velkému růstu. Pokud ovšem nebude založena na společných hodnotách a vášni pro dané téma a nebude přinášet jejím členům přidanou hodnotu, nebude fungovat. Lidé nejsou v komunitách kvůli tomu, aby si tam něco od vás koupili. Chtějí se tam primárně něco nového dozvědět, chtějí se cítit součástí většího celku, chtějí mít pocit, že mohou něco ovlivnit, někoho zajímavého potkat nebo vyřešit nějaký problém.

Pokud jste připraveni jim naslouchat, budete chtít řešit jejich problémy a rozhodnete se komunitu spustit, tak nastává další výzva – uvědomit si, že na vedení komunity nejste sami a lidi chtějí být aktivní a pomáhat. V momentě, kdy naleznete aktivní lídry, kteří vám komunitu pomohou rozvíjet a vést, máte našlápnuto k úspěchu. A pak už jen stačí jen vytrvat a být konzistentní. Komunita totiž často přináší výsledky až v dlouhodobém horizontu. Platí zde však dvojnásob, že co dáváte, to se vám vrátí.

CzechCrunch Jobs