Konec éry, která poznamená 30 tisíc generací. Německo dnes vypíná své poslední jaderné elektrárny

Jde o další z kroků, které mají přispět k emisní neutralitě země. V první fázi by ji však mohl paradoxně zpomalit a ovlivnit ceny energií v Evropě.

Německo dává sbohem posledním třem jaderným elektrárnám v zemi

0Zobrazit komentáře

První jaderná elektrárna začala dodávat energii do německé sítě před šedesáti lety. Nyní tato éra končí. Němci dnes odstaví své poslední funkční reaktory. Stopa jaderné energetiky však bude v zemi přítomna ještě dlouhé dekády. S následky výroby energie z jádra by se měla země potýkat dalších 30 tisíc generací, podotkla tamní ministryně životního prostředí. Německo bude muset vyřešit, jak naloží s odpadem, a hledat za jádro adekvátní náhradu. Prozatím jí bude uhlí, v budoucnu obnovitelné zdroje.

Zatímco se v České republice aktuálně řeší výstavba dalšího jaderného bloku v Dukovanech, Německo se vydává zcela opačným směrem. V jaderných elektrárnách již nevidí budoucnost své energetiky, a proto dnes vypne své poslední jaderné reaktory. K definitivní tečce má dojít krátce před půlnocí. Jedná se o krok, který má přiblížit zemi ke klimatické neutralitě a zároveň zvýšit energetickou bezpečnost Německa. To se chce vymanit ze závislosti na dovozu fosilních paliv a nahradit je obnovitelnými zdroji, jako jsou sluneční či větrné elektrárny.

Země chce do roku 2030 skončit s provozem elektráren spalujících fosilní paliva a ve stejný rok také dosáhnout produkce energie, která bude z 80 procent pocházet z obnovitelných zdrojů. Absolutní klimatické neutrality má stát za cíl dosáhnout v roce 2045, kdy by měly být emise skleníkových plynů zcela kompenzovány.

Ve jménu těchto snah mělo k odpojení tří posledních německých jaderných elektráren v Dolním Sasku, Bádensku-Württembersku a Bavorsku, dojít již koncem minulého roku. Z důvodu ruské invaze na Ukrajinu a s tím vzniklé nutnosti nahrazovat plyn a ropu z Ruska surovinami z jiných zdrojů však bylo ukončení dodávek energie z jaderných elektráren do sítě prodlouženo právě na polovinu dubna letošního roku.

Problematické načasování

Ukončení získávání energie z jádra je v Německu všeobecně vítaný krok, shoda však nepanuje v jeho načasování. Někteří odborníci upozorňují, že se Německo odstřihává od zdroje energie v době, kdy stále přetrvává energetická krize a ceny energií zůstávají vysoké. Hospodářské svazy upozorňují na energetickou bezpečnost, která by mohla být odpojením v této době narušena kvůli složité mezinárodní situaci.

S prodloužením provozu elektráren by souhlasila i nadpoloviční většina dotázaných v rámci průzkumu agentury Insa pro periodikum Bild am Sonntag. Z něj vyplynulo, že 52 procent Němců vidí rozhodnutí ukončit produkci zbývajících tří jaderných elektráren jako špatné, 37 procent jej naopak podporuje a zbytek nemá jasný názor.

Jenže odstavení jaderných elektráren v Německu může mít v konečném důsledku vliv nejen na obyvatele Německa, ale ovlivnit energetiku kompletně celé Evropy, jak před časem nastínil v rozhovoru pro CzechCrunch i odborník na energetiku Michal Šnobr. Ten řekl: „Němci odstaví poslední jaderné elektrárny, ale rozvoj obnovitelných zdrojů jim nejde tak rychle. Z velkého exportéra se tak stane dovozce.“

Elektřina v německé síti by měla být čím dál tím zelenější, odpojení elektráren by ale tuto snahu mohlo zpomalit

Odstavené jaderné elektrárny generují přibližně šest procent elektrické energie vyrobené v Německu. Rozhodně se tak nejedná o zanedbatelné množství, ale Němci za ně budou muset najít náhradu. Obnovitelné zdroje jsou ovšem v tomto ohledu problematické. I přes stejnou kapacitu nedovedou za rok produkovat stejné množství energie jako elektrárny na fosilní paliva či jaderné elektrárny o stejné kapacitě.

Mohou za to jejich výpadky, které například v případě solárních elektráren přicházejí v zimních měsících. Pokud dojde k nedostatku energie, bude Německo nuceno navýšit produkci energie z fosilních paliv, případně energii dovážet z jiných zemí, což ovšem může mít negativní dopad i na tamní energetický trh a růst cen a ve výsledku i na enviromentální prostředí Německa.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To uvádí i studie fyzika ze stuttgartské univerzity Andrého Thesse. „S vysokou pravděpodobností lze předpokládat, že ztráty jaderné energie budou v krátkodobém horizontu kompenzovány větší výrobou elektřiny z uhlí a větším množstvím elektřiny z plynových elektráren. Je to na úkor bilance CO2 německého elektroenergetického sektoru, a tím na úkor závazků, které má Německo v ochraně klimatu,“ řekl Thess deníku Bild.

Kam s ním?

Německo však musí ve spojitosti s vypnutím bloků elektráren řešit i další výzvy. Reaktory budou nyní takzvaně dobíhat. Začít s demolicí elektráren bude možné až za několik let. Mezitím musí Němci vyřešit otázku, jak naloží s radioaktivním odpadem, který po nich zbude.

Zatímco po elektrárnách nemusí být žádné stopy do 15 let, odpad je nutné v uložištích uchovávat podstatně delší dobu. „Jaderné elektrárny jsme v naší zemi používali po tři generace, odpad ale bude nebezpečný ještě po třicet tisíc generací,“ řekla spolková ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová.

Celkový objem je odhadován na 600 tisíc kubických metrů slabě a středně radioaktivního odpadu a zhruba 30 tisíc kubíků vysoce radioaktivního odpadu. Místo, kde by měl být tento objem uložen, však Němci prozatím nemají. Vybráno by však mělo být do roku 2031, aby se skladováním mohlo začít od roku 2050.

S přispěním ČTK

Láhev a víčko už nic nerozdělí. Coca-Cola i v Česku zavádí neodnímatelné uzávěry na všech nápojích

Od příštího roku budou muset všichni nápojáři v EU napevno přidělávat víčka k lahvím. Coca-Cola začala s inovací na českém a slovenském trhu již nyní.

vicka-1

Foto: Coca-Cola

Coca-Cola zavádí neodnímatelná víčka na celém svém portfoliu nápojů

0Zobrazit komentáře

Na domácím nápojářském trhu dochází k radikální změně. Největší firma v rámci tohoto segmentu na světě totiž zavádí neodnímatelné uzávěry v rámci celého svého portfolia nápojů v Česku a na Slovensku. V první polovině letošního roku tak dojde k postupné náhradě a vyrábět se budou už jedině nápoje s tímto novým typem uzávěru. Důvod? Když je láhev spojená s víčkem, výrazně to zefektivňuje proces jejich sběru a recyklace.

S tím, jak se přibližuje platnost nového nařízení Evropské unie, které ukládá povinné používání neodnímatelných víček od 3. července 2024, se mohou spotřebitelé rozloučit se sbíráním plastových uzávěrů od lahví na dobročinné účely (o němž je snad veřejnosti již dlouho dobře známo, že není ani ekologické ani sociálně bohulibé). A nápojářská firma Coca-Cola se rozhodla tento krok udělat s více než jednoročním předstihem.

„Rádi zkoušíme novinky jako první. Což je i tento případ, protože jsme velká skupina a zavádíme tento typ uzávěru na všech trzích, tak jsme si to chtěli vyzkoušet co nejdřív, abychom si ověřili, že to řešení od dodavatelů bude vyhovovat nám, našim výrobním linkám a tomu, co my očekáváme pro naše spotřebitele,“ říká Martina Lovětínská, marketingová ředitelka Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

vicka-2

Foto: Coca-Cola

Neodnímatelná víčka budou povinná pro všechny nápojářské firmy

Zavedením nové povinnosti si Evropská unie slibuje, že neodnímatelné uzávěry na lahvích udrží všechny částí nápojových obalů pohromadě i po jejich konzumaci. Díky tomu bude jejich sběr a následná recyklace výrazně jednodušší. Sníží se tak množství odpadu a celý proces recyklace bude efektivnější – víčka od lahví totiž mnohdy končí ve směsném odpadu. Podle průzkumu Coca-Coly se u nás v třídících linkách objeví 13 procent PET lahví bez uzávěrů. Ty jsou přitom z materiálu, který lze následně opět využít.

„Po příjezdu do recyklačního centra putují lahve s víčkem do drtiče, což je soustava nožů, která je nadrtí pod proudem vody na vločky o rozměru asi 10 milimetrů. Celá masa se následně propírá v horké vodě s pracími prostředky a zbavuje se nečistot, pak putuje do studeného praní, kde se na základě jiné hustoty oddělí PET vločky z lahví od vloček z víček – ta jsou totiž vyrobena z HDPE,“ vysvětluje František Doležal, generální ředitel recyklační společnosti General Plastic.

HDPE je vysokohustotní polyethylen, který je vedlejším produktem recyklace. Z PETu se dají opětovně vyrobit klidně opět PET lahve na nápoje, z HDPE drti však nikoliv. Přesto jde o produkt, se kterým lze na recyklačním trhu dále obchodovat a ze kterého je možné vyrábět celou řadu produktů – například přepravky na organický odpad, kýble, kolíčky, obaly na čisticí prostředky, ale i tenké plastové fólie, vodovodní trubky či rozvody plynu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Náš nový funkční design zajistí, že uzávěr zůstává po otevření pevně spojený s lahví, čímž se snižuje možnost jeho vyhození a zároveň poskytuje našim zákazníkům zážitek, na který jsou zvyklí. Změna v podobě neodnímatelných víček se týká celého portfolia nápojů Coca-Cola v plastových lahvích,“ dodává Martina Lovětínská. U nového víčka je přitom systém otevírání stejný jako u běžného uzávěru. Rozdílem je kroužek kolem hrdla, ke kterému je připevněno poutko a to drží uzávěr připevněný k láhvi.

Reakce ze strany spotřebitelů na trzích, kde víčka již nějakou dobu nelze odejmout, jako je například Německo, jsou zatím různorodé. Jedni oceňují krok ekologičtějším směrem, druzí si stěžují na to, že je víčko při pití škrábe do rtů či tváře nebo že po naklonění láhve padá do proudu vody, takže její obsah končí všude možně, jen ne ve sklenici.

„Je tedy nutné, stejně jako s každou jinou věcí, se s tím naučit pracovat. To znamená po otevření víčko pořádně odchlípnout, aby nepřekáželo, aby nebylo nepříjemné. To může být často první reakce, když se s tím lidé setkají úplně poprvé. Ale to je pouze záležitost cviku a schopnosti naučit se s tím pracovat,“ vysvětluje Lovětínská. Podle ní navíc po vysvětlení významu víček a spuštění informační kampaně negativní vlna ze strany spotřebitelů ustala.

plasty_deposit

Přečtěte si takéByli jsme se podívat, jak funguje systém zálohování obalů na SlovenskuCirkulární ekonomika v praxi. Byli jsme se podívat, jak funguje systém zálohování obalů na Slovensku

Podle Veroniky Němcové, ředitelky komunikace ve společnosti Coca-Cola Česko a Slovensko, má navíc připevněné víčko i praktické výhody, například pro osoby s hendikepem nebo pro řidiče, kteří mohou lahev snadněji znovu uzavřít jednou rukou.

Rozhodnutí společnosti Coca-Cola oceňují odborníci v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. „Víme, že většina environmentálních dopadů produktů vzniká již ve fázi návrhu a designu. Tato nová podoba připnutého víčka cílí na omezení plastového odpadu ve volné přírodě, kde víčka často končila. Tuto podobu lahví uvidíme pořád častěji, do roku 2024 by totiž již měla být připnutá víčka standardem v celé Evropské unii,“ uvádí Laura Mitroliosová, CEO společnosti CIRA Advisory s.r.o.