Konec Facebooku v Evropě nehrozí. EU a USA se dohodly na předávání dat přes oceán
Původní dohodu zrušil Soudní dvůr EU. Hrozilo, že americké firmy nebudou moci data evropských uživatelů přenášet na své centrální servery v Americe.
Na začátku února společnost Meta, pod níž patří Facebook a Instagram, přišla s výrokem, který některé potěšil, jiné spíše vyděsil. V účetní závěrce za loňský rok se totiž objevila zmínka o tom, že by své populární sociální sítě mohla firma v Evropě zcela vypnout. Stalo by se tak na základě absence právního podkladu, který by umožňoval přenos uživatelských dat mezi Evropou a Spojenými státy.
Jak ale ukázal nejnovější vývoj, společnosti Marka Zuckerberga šlo spíš o vyvolání – nutno podotknout, že úspěšného – tlaku na zákonodárce. „Zajištění nové dohody je pro nás a naše americké partnery prioritou. Jednání se v posledních měsících zintenzivnila,“ ujišťoval v únoru ve vyjádření pro CzechCrunch mluvčí Evropské komise. Tato jednání teď přinesla ovoce.
Evropská unie se shodla s USA na principech nové dohody o sdílení dat. Na páteční tiskové konferenci s americkým prezidentem Joem Bidenem to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Původní dohodu o přenosu dat známou jako Privacy Shield zneplatnil v roce 2020 Soudní dvůr EU, protože podle něj nezajišťovala dostatečnou ochranu dat evropských uživatelů. Podle unijních zdrojů agentury Reuters bude nicméně trvat několik měsíců, než se shodu ohledně principů podaří přetavit v konečnou dohodu.